Dizelden benzinliye?

Dizel kullandim  zamaninda yakiti seçer yüksek hizlarda ses kışın ses isinana kadar bi iki lt az yakacak diye çekilen dertlerim...Zaten satarken dizel farkini alip 1.2 yada 1.0 çok rahat geçilir maddi olarak ter temiz binilir.Bende 1.0 dsg var çatır çatır yürüyor...Asla 1.6 dizel vs.para vermem...Tabiki bütçe zorlanip 1.5 tsi harika olur almışken tam olur.Benim ileride ki hayalim 1.5 yeni kasa Audi A3 mesela:)

Moderatör tarafında düzenlendi:

1 ay önce 1.6 Tdi Highline Golften ( yazilimli 140 hp DSG ) 1.5 Tsi Xcellent Leon a geçtim fakat cogu kisinin aksine yanlis yaptigimi dusunmekteyim.

En basta aşırı sessiz olusu beni rahatsiz ediyor ve rolantideki disardaki ses cok cılız ve ucuz hissiyati veriyor. Iceride ses yok tabiki.

Yakit icin dizelde max 7 görüyordum dikkat edersem istanbul ici 5.5 uzun yok zevkli dikkat etmeden gazlamali 5.5 ile 6 arasi 10 /12 kere istanbul giresun git gel yaptim. TSI ile henuz uzun yol yapmasam da Istanbul ici dikkatli kullanim 9- 10 lt , kisa mesafa market vb tarzi suruslerde 13 lt ler gormekteyim.

Dizel ile kalkislarda hic patinaja düşmez iken ( 3 yil ) bununla surekli patinaja düşüyorum. Ayrica park ederken ve manevra yaparken ani hareketleri de isimi zorlastiriyor.

Ayrica dizeldeki tork ve gucun tadini kesinlikle vermiyor.

Bende buradaki ve farkli yerlerdeki TSI övenlere kanmistim ama suan kendime itiraf edemedigim beni rahatsiz eden birsey var. Bence dizelin KM ile alakasi yok güç/tork seven herkese dizel tavsiyemdir.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar, dün bir hesap yaptım aracım durduğu yerde;

Kasko 1250

Sigorta 600

Mtv 600

Periyodik bakım 1000 olmak üzere

Toplamda 3450 TL gibi yıllık gider  var. 

Her yıl bu masrafı ödemektense satmayı düşünmeye başladım. 

Aracım 2016 model 1.2 tsi midline plus manuel. 64500 km de olup 4 bakımı serviste yapıldı. 50binde sıfır continental lastik takıldı. Akü geçen sene serviste değişti.

Araç, ilanda değildir. Ama tanıdık alıcı çıkarsa konusulur. 135bin TL düşünüyorum. 

@Nizamettin Kepoğlu Bu saatten sonra dizeli satarsam benzinli olarak 2.0tsi a binmem gerek. 1.5 TSI kesmez bizi artık. Bu Almanları biraz kurcalasan bu küçük motorları sırf Türkiye'ye satmak için yapıyor🙂

@Nizamettin Kepoğlu Yazılımlı Tdi bir araca binmişsiniz ve fabrika çıkışlarında şuan Tdi ile Tsi motorun ikisinin de torkunun 250 olduğunu biliyorsunuzdur umarım. Aynı motor araca ben biniyorum şehir içi 9-10 litre yakıyorsanız ya arabanıza bir baktırın derim. Ben o verilerin çok altında bir yakıt ile kullanıyorum aracımı çünkü. Patinaj meselesi de ayrıca iyi bir lastiğe geçildiğinde fazlasıyla farketmektedir, tecrübe ile sabit bir durum. Gücün ve tadın demişsiniz ki 150 act motorların daha güçlü olduğunu da biliyorsunuzdur diye umuyorum 😊 bu mesele @krym hocamın da dediği gibi tamamen kişisel ihtiyaç meselesi bir durum, binicinin araçtan ne beklediği ile alakalı bir durum. "TSI övenlere kanmıştım" diye bir cümle kullanıyorsunuz ve kullandığınız cümlenin nereye gideceğini bilmiyorsunuz sanırım. Bu forumda herkes kendi tecrübelerini aktarır, kimse kimseyi yanlış yönlendirmek adına bir çabada bulunmaz! size önce bu onu bir "özenle" hatırlatırım.

@Nizamettin Kepoğlu Sürekli patinaja düşüyorsanız ve 9-10 lt yakıyorsanız kusura bakmayın ama ya kullanmayı bilmiyorsunuz ya da çok agresifsiniz. 1.5 TSI ACT motor kullanıyorum ve istanbul içinde 6.1 ile geziyorum. Bu motorlar TDI motorlardan hem daha güçlü hem daha verimli (dizel sorunları, emisyon, bakım maliyetleri, gürültü kirliliği).

1.2 tsi olsun hocam fakat ek donanim katlanır ayna, sürüş duyarlı far, hız sabit. V.b donanımlar olduğunda inanin gaza da insaflı bastığınızda dizeli anında unutur ve yeni kusursuz mukkemmel hayatınıza hemen alışırsiniz...

Benim aracım 1.2 tsi ve saymış olduğum özellikler mevcut çok keyif alıyorum 250 k  civarına 1.5 tsi kullandım evet illaki yüksek model fakat bende olmayan pek bişey yok arada uçurum vergi ve 1.2 den çok yakıyor tabi inanılmaz da gidiyor 1.2 ye göre :)

imkanlar dahilinde en güzel seçim...

dizel mi benzinli mi konusu tartışılır fakat ben dizel de totelde 1 milyon km geçmiş birisi olarak ne gömerim ne överim 1.2 tsi görünce övemiyorum ister istemez ama gömekde olmaz zor zamanlarımda 1 litre mazotla ankara konya arası 38 km gitmisligim var yolculuk uzun sürdü vakitim var ama imkanım yoktu :)

alırsanız pişman olmazsınız fakat boş araba almayın derim kesin katlanır ayna olsun sürüş konfor pakette bence 

Ne alırsanız güzel günlerde kullanmaniz nasip olsun 

Saygılarımla 

Herkese teşekkür ederim tekrardan. Sanırım biraz fazla evham yapıyorum.  Şu an için keyfimi bozmaya gerek yok diye düşünmeye başladım.

@Mmt0634 Saygılar bizden hocam. Amin teşekkür ederim. Saydığınız donanımları kendim eklemeyi daha çok seviyorum. Şu anki aracımda yaptığım gibi o nedenle midline bakıyordum :).

@Nizamettin Kepoğlu Yazılımlı Tdi bir araca binmişsiniz ve fabrika çıkışlarında şuan Tdi ile Tsi motorun ikisinin de torkunun 250 olduğunu biliyorsunuzdur umarım. Aynı motor araca ben biniyorum şehir içi 9-10 litre yakıyorsanız ya arabanıza bir baktırın derim. Ben o verilerin çok altında bir yakıt ile kullanıyorum aracımı çünkü. Patinaj meselesi de ayrıca iyi bir lastiğe geçildiğinde fazlasıyla farketmektedir, tecrübe ile sabit bir durum. Gücün ve tadın demişsiniz ki 150 act motorların daha güçlü olduğunu da biliyorsunuzdur diye umuyorum 😊 bu mesele @krym hocamın da dediği gibi tamamen kişisel ihtiyaç meselesi bir durum, binicinin araçtan ne beklediği ile alakalı bir durum. "TSI övenlere kanmıştım" diye bir cümle kullanıyorsunuz ve kullandığınız cümlenin nereye gideceğini bilmiyorsunuz sanırım. Bu forumda herkes kendi tecrübelerini aktarır, kimse kimseyi yanlış yönlendirmek adına bir çabada bulunmaz! size önce bu onu bir "özenle" hatırlatırım.
Niye bu kadar savunmaya geçtiniz anlayamadım,  TSİ nin tasarımcısı mısınız yoksa ?  Burada ki herkes gibi bende yaşadıklarımı, bana hissettirdiklerini yazdım, teknik detayları biliyorum benim için  bana hissettirdikleri daha önemli. Lastik konusunda Golfta biliyorsunuzdur Hankooklar vardı , bunda da Dunlop Soprt Max lar var çok iyi olmasada kötü de denemez bunlara. Malum hala kış aylarındayız ıslak kalkışlarda ne kadar dikkat etsende sıkıntılar oluyor

Baktıracak bişey yok, yaşadığım bölge nedeniyle dizelde de fazla yakıyordum bunda da fazla yakıyorum ama eminim biliyorsundur TSI lerde üst limit yok, TDI lar daha ekonomik bu durumlarda. 

Ayrıca lafımın arkasındayım, sanırım sizde onlardansınız "TSİ övenler" bence çok aşırıya kaçıyorlar, ikisini de kullanan birisi olarak çok çok böyle aman aman mukemmel bir fark göremiyorum, yüzyılın icadı gibi bahsetmeye gerek yok. TDI seçeneği olsa geri dönerdim. 

@Nizamettin Kepoğlu Bu saatten sonra dizeli satarsam benzinli olarak 2.0tsi a binmem gerek. 1.5 TSI kesmez bizi artık. Bu Almanları biraz kurcalasan bu küçük motorları sırf Türkiye'ye satmak için yapıyor🙂
 Sana katılıyorum. Hacim çok gerekli , 1,5 ler yine iyi denebilir ama 1,0 ve 1,2 " bana göre " yetersiz 

@tgun89 Aracinizin calisip calismadigini gaza basarak ibreden anladiginizda sizde birdaha dizel kullanmiyacagim diyeceksiniz :)   :)

@tgun89 2014 1.6 TDI DSG comforline aracımdan 2018 1.0 TSI midlineplus aracıma geçiş yaptım. Motor sesi olarak bir sessizleşme söz konusu. Yakıt olarak şuan yaz dönemi 1.6 TDI ile arasında 1 litre yakıt farkı var en fazla. Performans olarak çok fark yok iki araçta birbirine yakın motor olarak. Kalite olarak aynı golf zaten. Artısı vergi avantajı dizel yakıtın benzin ile neredeyse aynı olması ve bakımında benzilinin ucuz olması. Ben tarafımı 1.0 TSI alarak seçtim. 

[mention=2211]Nizamettin Kepoğlu[/mention] 1.0 ve 1.2 motora yetersiz derseniz 2.0 200 bg araca bindiginizi düşünüyorum hocam.
Bana göre diye özellikle belirttim, bazi arkadaslar cok alinganlar nedense. Bana az geliyor, 1.5 tsi 150 lik kullaniyorum suan. R icin bakiniyorum ama simdilik bütçe yetmiyor. Yusuf hocamin aracinda gözüm var ama bütçe işte [emoji1787]

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tsi sessizliğni bu kadar öne plana çıkartmak tan ben şunu anlıyorum

Daha önce tdi araclarda insanlar motor sesi kaynaklı migren tedavisi görmüşler gibi lanse ediliyor ? 

Veya da uzun yolda 

Tsi araçta çocuk istanbul çıkış çamlıca giselerde uyudu !

Marmariste uyandı sonucu çıkarken 

Tdi araç ta çoluk çocuk huysuzluk yapıyor yol boyu ağladı  hiç uyuyamadı sonucu mu çıkıyor? 

Bu ses olayı lastikteki gibi bir kriter / veri olsaydı 

Hertürlü motora da Desibel katsayılarını koyarlardı sanki 

Tdi satıp rahat tsi alırım

Ama sesi az diye almam ! 

.

Geri
Üst Alt