Aliexpress Alınabilecek Ürünler Listesi 2020

@AhmetCakmak hocam fotolar ikna etmişti aslında ama oradaki bir yorumda tam uymadığından bahsedip 4 yıldız vermiş biri ondan huysuzlandım biraz.bir de bunun 4 parça olanı var ama alide göremedim yok herhalde.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gerçekten çok faydalı bi paylaşım valla ben hiç almazsam 5-6 ürün alırım ama yapacak adam lazım 😂 bu gidişle kodlama vs işlerini çözerim mid plus adamı usta ediyor ama tabi ki çok zevkli bi uğraş

23. Golf 7 Arka Cam Spoiler

Ürün (carbon fiber ve piano black seçenekli): https://tr.aliexpress.com/item/4000191605079.html

bu üründen kullanan var mı ? tam uyuyor mu? boşluk kalıyor tarzı şeyler duymuştum düzelttiler mi ?
Merhaba

Farklı satıcıdan almıştım ben (aldığım zaman ürünü en yüksek sayıda satan satıcı idi) en az 5-10 mm boşluk kaldığı için altta takmadım gözüme çok battı. Takıp kullananlar var idi ama bir süre sonra göz alışacaktır takılırsa da. Muhtemelen orijinal olmayan tüm ürünlerde biraz boşluk vardır, (satıcılar da belirtiyor zaten ölçülerde biraz farklılık olabileceğini) orijinal olanlar da maalesef çok pahalı, değmez o kadar da para vermeye diye düşünüyorum.

@AhmetCakmak listeye ekleyebilirsiniz isterseniz. Geçen sene bu şekilde piano black kapak almıştım vergi muhabbeti öncesi. Kusursuz çiziksiz şekilde gelmişti. Yine şu anda piyasada ayna kaplamaya 100 lira fiyat çekiyorlar ortalama, yaklaşık 130 140 liraya komple boyalı sıfır kapak alabilirsiniz. 

https://a.aliexpress.com/_d7SazG7

@mustafacagri mantıklıymış. Ben kaplama için 100₺ vermiştim. Bir miktar daha verip direkt yedekte ayna kapağınız oluyor. Çok çabuk kırılan vurulan bölgeler zaten :)

@farukal vergi muhabbeti öncesi 70 liraya falan gelmişti kuponla. Kaplamadan da uyguna geldi yani. Orj kapağımı da gri folyo kaplatmıştım, değişimli şekilde takıyorum :) gelen üründe vw logosu da mevcuttu kabartma şekilde, orjinaldir değildir bişey diyemem ama direk oturdu, boyası kusursuzdu. Kendi aldığım satıcı kapandığı için yine örnek bir satıcı attım ama siyah kapaklar ortalama 14-18 dolar arası bulunuyor. 

Bahsettiğim soket sokete arka ayak aydınlatmanın montajını yaptım, gerçekten başarılı ürün. Çalışmasında herhangi bir sorun bulunmamakta. Ön ayak aydınlatmanın soketini çıkarıp kablodaki giriş soketine bağladıktan sonra meşakkatli bir süreçten geçerek arka tarafa uzatarak montaj gerçekleşiyor. 

Montaj hakkında çok video varsa da bende biraz tavsiyede bulunayım. Olağanca oem ürün montajı mantığında ana kabloları takip edip üzerine tüylü bant ile yapıştırdım. Bu sebeple yolcu tarafında ilk olarak ayak kısmının üzerine gelen keçe sökülmeli. O kısımda hemen kablolamaya dair mesele halledilmeli yani sigortadan gelen soket ışıktan çekilerek kablomuza takılmalı ve kablo çıkışlarından kısa olan hemen ön taraftaki ışığa takılmalı. Esas mesele arka ışıkta başlıyor. Ben sağ tarafta sadece ayak eşiğini sökmekle kalmadım önündeki ve havayastığı kapatma kısmındaki plastikleri de söktüm. Kabloyu oradan yavaşça ana hatta sararak indirdim. Daha sonra koltuk önündeki köşegen delikten değil onun hemen sonrasındaki,  görünmeyen ve diğer kabloların geçtiği delikten arkaya uzattım. Sürücü tarafı için ise sadece konsol yanındaki kısmı ve ayak eşiğini sökmek daha yerinde olacak kaput mandalının olduğu kısmı sökmek biraz gereksiz uğraş yaratacak. Öncelikle sürücü tarafında ışığa giden kablo kısa tutulmuş; bu sebeple ışığı yerinden sökmeden Açık olan yan taraflarından görünün sokete yanlardan batırarak soketi ışıktan çıkarmalısınız sonrasında soketten kurtardığınız ışığı aynı yerden yani soket takılan plastik parçasından yukarı doğru hafifçe iterseniz de ışığı çıkarırsınız. Alan dar olması itibariyle ışığı çıkartıp sigortadan gelen sokete kabloyu taktıktan sonra ön taraf ışığına takmak lazım. Sonrasında konsol yanından söktüğünüz kısımdan arka tarafa gidecek kabloyu çıkarmanız lazım. Daha sonra ise kabloyu kapı fitilleri ve kaput açma mandalının bulunduğu plastik arasına sokun ve git gide içe yani plastiğe doğru ittirin daha önce çıkarılan ayak eşiğinden tıpkı diğer kapıdaki gibi halının altına sokarak koltuk altından geçirin ve arka koltuğa doğru ulaştırın. Arka koltukta ışık yerleri var ama biraz zor oturuyor güçlü bastırmaktan çekinmeyin. Montaj eliniz yatkınsa yarım saati pek geçmez.

bu soket sokete ürünü şiddetle tavsiye ediyorum zira bu ürün sigortaya saplama yapmanızı gerektirmemesi itibariyle orijinalliğe hiçbir müdahalede bulunmuyor.

@caglar_61 @AhmetCakmak 2 parça spoiler eklerinden ben aldım. şu anda gümrükten geçmeyi bekliyor. yorumlara ve fotoğraflara bakarak biraz gönülsüz aldım yalnız bazı partilerin tam oturduğunu bazılarının 0.5 cm boşluklu oturduğunu gördüm. biraz şans işi olacak yani. parça geldikten sonra bilgilendirme yaparım.

4 parça olan gti spoiler aslında daha geniş ve daha dolu duruyor açıkçası. bu 2 parça olan midline ekleri daha kısa. daha sade duracağı için aldım. 

begenmezsem eğer satışa koyarım zaten

Bahsettiğim soket sokete arka ayak aydınlatmanın montajını yaptım, gerçekten başarılı ürün. Çalışmasında herhangi bir sorun bulunmamakta. Ön ayak aydınlatmanın soketini çıkarıp kablodaki giriş soketine bağladıktan sonra meşakkatli bir süreçten geçerek arka tarafa uzatarak montaj gerçekleşiyor. 

Montaj hakkında çok video varsa da bende biraz tavsiyede bulunayım. Olağanca oem ürün montajı mantığında ana kabloları takip edip üzerine tüylü bant ile yapıştırdım. Bu sebeple yolcu tarafında ilk olarak ayak kısmının üzerine gelen keçe sökülmeli. O kısımda hemen kablolamaya dair mesele halledilmeli yani sigortadan gelen soket ışıktan çekilerek kablomuza takılmalı ve kablo çıkışlarından kısa olan hemen ön taraftaki ışığa takılmalı. Esas mesele arka ışıkta başlıyor. Ben sağ tarafta sadece ayak eşiğini sökmekle kalmadım önündeki ve havayastığı kapatma kısmındaki plastikleri de söktüm. Kabloyu oradan yavaşça ana hatta sararak indirdim. Daha sonra koltuk önündeki köşegen delikten değil onun hemen sonrasındaki,  görünmeyen ve diğer kabloların geçtiği delikten arkaya uzattım. Sürücü tarafı için ise sadece konsol yanındaki kısmı ve ayak eşiğini sökmek daha yerinde olacak kaput mandalının olduğu kısmı sökmek biraz gereksiz uğraş yaratacak. Öncelikle sürücü tarafında ışığa giden kablo kısa tutulmuş; bu sebeple ışığı yerinden sökmeden Açık olan yan taraflarından görünün sokete yanlardan batırarak soketi ışıktan çıkarmalısınız sonrasında soketten kurtardığınız ışığı aynı yerden yani soket takılan plastik parçasından yukarı doğru hafifçe iterseniz de ışığı çıkarırsınız. Alan dar olması itibariyle ışığı çıkartıp sigortadan gelen sokete kabloyu taktıktan sonra ön taraf ışığına takmak lazım. Sonrasında konsol yanından söktüğünüz kısımdan arka tarafa gidecek kabloyu çıkarmanız lazım. Daha sonra ise kabloyu kapı fitilleri ve kaput açma mandalının bulunduğu plastik arasına sokun ve git gide içe yani plastiğe doğru ittirin daha önce çıkarılan ayak eşiğinden tıpkı diğer kapıdaki gibi halının altına sokarak koltuk altından geçirin ve arka koltuğa doğru ulaştırın. Arka koltukta ışık yerleri var ama biraz zor oturuyor güçlü bastırmaktan çekinmeyin. Montaj eliniz yatkınsa yarım saati pek geçmez.

bu soket sokete ürünü şiddetle tavsiye ediyorum zira bu ürün sigortaya saplama yapmanızı gerektirmemesi itibariyle orijinalliğe hiçbir müdahalede bulunmuyor.
Tecrübesi olmayanlar için güzel bilgilendirme hocam teşekkürler. Dediğiniz gibi soket sokete olduğu için sadece kabloyu aradan geçirmek biraz zahmet istiyor. Vag grubunun güzelliği, her şeyi tak çıkart şeklinde :)  

@AhmetCakmak ,

Bu siparişlere bundan sonra %30 ek vergi ödenecek mi?.
Genelde kontrol edilme ücreti olarak 8 tl civarı sabit ücret çıkıyordu en son, üstüne de ürünün fiyatına göre vergi çıkartılıyor. Ürünün fiyatı düşük gösterildiği belirlenen ürünlerde ise piyasa değerine bakılıyor. 

En son Şubat ayında OBDeleven aldığımda gelen vergi tablosu aşağıdaki gibiydi. Ürünün üzerinde fiyat yazmıyordu ama gümrük görevlileri araştırma yaptıkları için ürün bedeli olan 40 euro üzerinden bu vergi çıkartıldı. Şubat ayında euro 6.60 dersek 264 TL yapıyor. 264 TL ürüne 47.3 vergi çıktı, yani tam olarak %18 vergi. Güncel gelen vergilerle oran nedir bilemiyorum.

image.png

@caglar_61 @AhmetCakmak 2 parça spoiler eklerinden ben aldım. şu anda gümrükten geçmeyi bekliyor. yorumlara ve fotoğraflara bakarak biraz gönülsüz aldım yalnız bazı partilerin tam oturduğunu bazılarının 0.5 cm boşluklu oturduğunu gördüm. biraz şans işi olacak yani. parça geldikten sonra bilgilendirme yaparım.

4 parça olan gti spoiler aslında daha geniş ve daha dolu duruyor açıkçası. bu 2 parça olan midline ekleri daha kısa. daha sade duracağı için aldım. 

begenmezsem eğer satışa koyarım zaten
Hayırlı olsun hocam. Çok fazla satış yaptıkları için bazen öyle hatalı ürün gönderebiliyorlar ve dediğiniz gibi biraz şansa kalıyor bu tarz fiziksel ürünler. Ama ürün hatalı olursa bile Aliexpress her zaman alıcının yanında olduğu için ücretin tamamını veya bir kısmının iadesini kolayca alırsınız. Satıcılar da zaten iade konusunda genelde sorun çıkartmıyor. Böyle şeyleri 80 milyonluk ülkede üretecek onlarca şirket var. Ama gel gör ki dışarıdan x fiyata alıp burada 2x fiyatına satmaya alışmışlar. Üreteyim de yerli olsun diyen yok malesef.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Araç içi krom detaylar yapıştırma yoluyla mı uygulanıyor araca?

Araç içi krom detaylar yapıştırma yoluyla mı uygulanıyor araca?
Kromların arkasında 3m veya başka marka çift taraflı yapışkan bant geliyor. Direkt o bantı söküp yapıştırabilirsiniz. Yapıştırılacak yüzeyi önceden kolonya vs gibi bir şey ile temizlerseniz uzun ömürlü olacaktır.

Örnek olarak şu şekilde:

image.png

Geri
Üst Alt