Start stop sorunu

Aslntcr06

Yeni Üye
İsim
Aslan
İyi akşamlar arkadaşlar 2017 model golf 7,5 aracım,  benim sorunum aradım start stop sistemi devreye girmesi ile alakalı. start stop her zaman devreye girmiyor bazen giriyor bazen girmiyor daha önce yaşamış olan varmı sorunu neden kaynaklı olabilir ki

Anca 2-3 saat kullanabildim tekrar aynı sorunu çıkardı " aracın enerji ihtiyacı yüksek" 😔😔

Upvote 0

@Aslntcr06 hocam birkaç gün daha kullanın aracınızı start stop problemi devam ederse servisten akü değişimi talep edin ve bu kadar kısa sürede akünün arızalanmaması gerektiğini dile getirin birazda ısrarcı olun servis muhtemelen akü değişimine gidecektir.

Upvote 0
Anca 2-3 saat kullanabildim tekrar aynı sorunu çıkardı " aracın enerji ihtiyacı yüksek" 😔😔
start-stopsuz yaşamaya alışmanız gerek.   yani bu bir bozukluk değil ? 

akünün mefta olmaya yakın olacağı ile ilişkili  bir durum bu. serviste şarjla marjla  kendine gelemeyecek düzeyde eskimiş akü ye boşa çare aramışlar

benim araç 2018 ocak trafik çıkışlı 

2019 ekimden beridir  start stop  çalışmıyor (aracın enerji ihtiyacı yüksek uyarısı devamlı)

araç yürüyor geziyor tozuyor işe alışverişe gidiyor.  

akü gittiği yere kadar ? 

akü bitince yeni akü ile   istemediğiniz kadar  start-stop devreye girer asabınızı bozar. 

Upvote 0
@Savatage start stopsuz yaşamaya alışmak sorun değil bigün çalışmaz yolda kalır diye terettüd ediyorum

Upvote 0
Arkdaşlar

Kafama takılan bir soru!

S/S = STOP/START mı?
S/S = START/STOP mu?

Çünkü sistem Start/Stop olarak çalışmıyor!
Yolda giderken mesela durduğumuz zaman Stop/Start olarak çalışıyor! (YAni önce stop ediyor hareket edeceğimiz zaman çalışıyor)

ANCAK Ne varki forumda ve bir çok yerde insanlarımız hep Start/Stop deniliyor.
Neticede sistemin çalışabilmesi için motora ilk hareketi biz veriyoruz.

Sizce hangisi doğru?

Upvote 0
Sizce hangisi doğru?
İkisi de... Motor durmuşsa Start/Stop, motor çalışıyorsa Stop/Start.  

Start/Stop yaygın kullanılan şekli. Kavramlarda önemli olan doğru anlaşılmasıdır. Her ikisi de herkes tarafından kolayca anlaşılır. 

Gerisi yumurta/tavuk tartışmasıdır. 

Upvote 0
Arkdaşlar

Kafama takılan bir soru!

S/S = STOP/START mı?
S/S = START/STOP mu?

Çünkü sistem Start/Stop olarak çalışmıyor!
Yolda giderken mesela durduğumuz zaman Stop/Start olarak çalışıyor! (YAni önce stop ediyor hareket edeceğimiz zaman çalışıyor)

ANCAK Ne varki forumda ve bir çok yerde insanlarımız hep Start/Stop deniliyor.
Neticede sistemin çalışabilmesi için motora ilk hareketi biz veriyoruz.

Sizce hangisi doğru?
Start stop doğrudur. (on-off aç-kapa vs.gibi terimleşmiştir.) 

2 çeşit start stop vardır.

Birincisi, engine start stop. Aracı ilk çalıştırmaya ve durdurmaya yarayan.

ikincisi, konu başlığını kapsayan auto start stop. Yani sürüş esnasında gerekli koşullar sağlanmışsa, otomatik olarak motorun durması ve çalışmasıdır.

Evet, auto start stop'ta mantık olarak motorun durması ve çalıştırılması söz konusu. Belki buna stop start denilmiş olsaydı, iki start stop birbiriyle karışmazdı.

Açılmayan bir şeyin kapatılamayacağı ve çalıştırılmayan bir şeyin durdurulamayacağı esas alınmış olabilir. Ancak terimleşmiş ve bu şekilde ortaya çıkmıştır.

"Stop start" tabirini hiç duymadım. "sağdan sollama" tabirini duyunca ya da okuyunca ne denmek istendiğini anladığımız için "stop start" , "star stop" ya da "sıtar sıtop" okuyunca da ne denmek istendiğini istemsizce anlıyoruzdur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Hocam illa çalışsın içim rahat değil diyorsanız akünüzü değiştirin fakat start stopun çalışmaması yolda kalmanıza sebep olmaz. Neden yolda kalasınız?
2019 eylül sonunda devreye girmeme sorunu  başladı ?

Şu an 2020 nisandayız 

7-8 ay olmuş yani ! Akü yolda bırakmadı

Birde üstüne üstlük tamam ankarA artık -10 lu geceleri görmüyor ama ocak şubatta sabahları 1 veya 2 derecelerde sıkıntısız çalıstı

Eylülde bu sorun başladığında doğuşa değil ankara sanayi ortamındaki full iş yapan bir varta bayisine götürmüştüm.

Oradaki akü montaj ustası ! Start stop ofsaytlı olarak bu akü 1 yıl daha götürür sonra pat diye biter demişti . Paragöz olsa ölçütüğü aküye hemen değiştirelim derdi? demedi (Tecrübe/gözlem/deneyim)

7-8 ay oldu kaldı 4 ay

Ama illa start stobum çalışsın diyene tabiki akü değişimi serbest

Upvote 0
benim araba daha durmadan stop ediyor. gaza basınca da çalışıp birden fırlıyor. artık direksiyonu çevirerek çalıştırıyorum 

Upvote 0
benim araba daha durmadan stop ediyor. gaza basınca da çalışıp birden fırlıyor. artık direksiyonu çevirerek çalıştırıyorum 
Belli bir yıldan önceki araçlar tamamen durmadan devreye girmiyordu (misal 2013 1.2 tsi), sonradan değişiklik yapmışlar durmadan önce daha 3 - 4 km hızda iken bile stop ediyor (örnek 2018 1.0 tsi). 

Hatta eskiden direksiyonu çeviremiyorduk sabit kalıyordu, yeni sistemde direksiyonu çevirince araç çalışıyor.

Upvote 0
@Kysr038 benim önceki araç 2015 golf idi. Onda durmadan devreye girmiyordu ama 2020 Tiguan'a geçtikten beri dediğiniz gibi 3-4km hızda duruyor. Sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor bence bu durum. Saçma geliyor bana

Upvote 0

Geri
Üst Alt