1. Vitese zor geçme

Şimdi 1. Vitese atarken diğer viteslerden farklı olarak sanki 2 kademede geçiyor gibi oluyor bu bence normal. Benim araçta aldığımdan beri var. Sanki 1. kademede bıraksanız daha iteklemezseniz ve ayağınızı o esnada debriyajdan kaldırırsanız gıcırdıyor gibi oluyor dolayısı ile o birinci kademeden sonra azcık daha itekleyip yerine oturması gerekiyor. 

Geri vitesteki durumda geçmediği zaman debriyaja ayağınızı çekip tekrar basıp takınca oluyor. Ben geçmediği zaman sürekli böyle yapıyorum. İkinci basışta geçmediği daha olmadı.

aynı sorun bende de oldu. aracı geçen hafta aldım, belki debriyaja alışamama gibi bir durum olmuştur diye düşünmüştüm.

Dün akşam aracı yokuşta bırakmıştım. Sabah işe giderken aracı 1. vitese attım, kalkış yaptım, araç geri kaydı. Boşa aldım, tekrar bire attım yine geri kaydı(veya geri gitti). Böyle böyle bir kaç denemeden sonra araç arkadaki araca iyi yaklaşınca mecburen aracı orada bırakıp işe arabasız geldim. Akşam tekrar deneyececeğim. 

aynı sorun bende de oldu. aracı geçen hafta aldım, belki debriyaja alışamama gibi bir durum olmuştur diye düşünmüştüm.

Dün akşam aracı yokuşta bırakmıştım. Sabah işe giderken aracı 1. vitese attım, kalkış yaptım, araç geri kaydı. Boşa aldım, tekrar bire attım yine geri kaydı(veya geri gitti). Böyle böyle bir kaç denemeden sonra araç arkadaki araca iyi yaklaşınca mecburen aracı orada bırakıp işe arabasız geldim. Akşam tekrar deneyececeğim. 
Golf7 manuel 1.2 kullanıyorum.Aracı ilk aldığımda 1. vitese geçişte bende sorun yaşıyordum.Şuan araç 3700km ye geldi ve o takılma nadiren oluyor.Dişliler alışınca biraz daha normala döndü.

Hill Holder saolsun bugüne kadar  5 kişi dik rampada da kalkış yaptım ama 1cm dahi geri kaçmadı araç.Kavrama noktasını yakalayamamış olabilir misiniz ? Eski aracımda yokuş kalkış yoktu ayağımı frenden çekip gaza basma süresi içinde bir miktar geri gidiyordu birde üstüne kavrama noktasını ayarlayamayınca epey kaçtığı oluyordu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Golf7 manuel 1.2 kullanıyorum.Aracı ilk aldığımda 1. vitese geçişte bende sorun yaşıyordum.Şuan araç 3700km ye geldi ve o takılma nadiren oluyor.Dişliler alışınca biraz daha normala döndü.

Hill Holder saolsun bugüne kadar  5 kişi dik rampada da kalkış yaptım ama 1cm dahi geri kaçmadı araç.Kavrama noktasını yakalayamamış olabilir misiniz ? Eski aracımda yokuş kalkış yoktu ayağımı frenden çekip gaza basma süresi içinde bir miktar geri gidiyordu birde üstüne kavrama noktasını ayarlayamayınca epey kaçtığı oluyordu.
benim araç 2. el 19binde. dişlilerle alakalı bir durum değildir diye düşünüyorum.

Kavrama noktasını yakalayamamış olma ihtimalim var. Toplam 4 5 denemede 80- 90 cm geriye kaydı. Arkada araç olduğu için daha fazla deneyemedim. Vw yol yardımı aradım, aracın garantisi devam ettiğinden istediğiniz servise çekip bakalım dediler. Akşam tekrar deneyip olmazsa yol yardımı çağıracağım. 

@reko

peki autohold  nasıl devreden çıkıyor gaza basıncamı araç hareket edincemi?

Her ikisi de, dsg şanzıman için. Manuel vites için kavrama noktası
Bendeki 2013 model 1.6 TDI 90 da, yokuşta AutoHold tutmakta iken, debriyaja basmadan sadece gaza bassanız bile, AutoHold devreden çıkıyor ve geri geri kayıyor. Diğer kullanıcılarda nasıl bilemiyorum.

benim araç 2. el 19binde. dişlilerle alakalı bir durum değildir diye düşünüyorum.

Kavrama noktasını yakalayamamış olma ihtimalim var. Toplam 4 5 denemede 80- 90 cm geriye kaydı. Arkada araç olduğu için daha fazla deneyemedim. Vw yol yardımı aradım, aracın garantisi devam ettiğinden istediğiniz servise çekip bakalım dediler. Akşam tekrar deneyip olmazsa yol yardımı çağıracağım. 
eve geldiğimde tekrar denedim ve sorunsuzca aracı kaldırıp yoluma devam ettim. Daha sonra müsait bir yerde denemeler yaptım. Her seferinde sorunsuzca araç kalkış yaptı. 

Sabah yaşadığım problemi aracın bende 4. günü olmasından dolayı kendi acemiliğime verdim. Eğer tekrarlarsa servise gideceğim.

eve geldiğimde tekrar denedim ve sorunsuzca aracı kaldırıp yoluma devam ettim. Daha sonra müsait bir yerde denemeler yaptım. Her seferinde sorunsuzca araç kalkış yaptı. 

Sabah yaşadığım problemi aracın bende 4. günü olmasından dolayı kendi acemiliğime verdim. Eğer tekrarlarsa servise gideceğim.
Hocam daha önce de 7-8 mesaj yukarıda durumu detaylı şekilde açıklamıştım göz atmanızı tavsiye ederim bu bir sorun değildir., daha önce kullandığınız araç nedir bilmiyorum fakat alman arabalarının vites geçişleri kemikli tarzdadır., Aracı sabah yokuşta iken kaldıramamanız ise araç ile yeni yeni alışmanızdan kaynaklı., Farkındayım araç daha yeni olunca insanda biraz panik ve üzerine titreme oluyor :) Boşuna serviste aracın sağını-solunu kurcalatmayın hem zaman kaybı hem de daha gıcır gıcır arabanın olmayan sorununu bulmak için içine etmesinler..

Hocam daha önce de 7-8 mesaj yukarıda durumu detaylı şekilde açıklamıştım göz atmanızı tavsiye ederim bu bir sorun değildir., daha önce kullandığınız araç nedir bilmiyorum fakat alman arabalarının vites geçişleri kemikli tarzdadır., Aracı sabah yokuşta iken kaldıramamanız ise araç ile yeni yeni alışmanızdan kaynaklı., Farkındayım araç daha yeni olunca insanda biraz panik ve üzerine titreme oluyor :) Boşuna serviste aracın sağını-solunu kurcalatmayın hem zaman kaybı hem de daha gıcır gıcır arabanın olmayan sorununu bulmak için içine etmesinler..
teşekkürler hocam bilgi için, şimdi gördüm mesajınızı :)  daha önceki aracım grande punto'ydu 2006 model. 7 sene önce almıştım. Belki onu da ilk aldığım zamanlarda benzer problem yaşamış olabilirim ama geçmiş zaman olduğu için hatırlayamadım. Şimdilik çözüldü gibi, tekrar olursa mesajınızı dikkate alacağım :)  

Bendeki 2013 model 1.6 TDI 90 da, yokuşta AutoHold tutmakta iken, debriyaja basmadan sadece gaza bassanız bile, AutoHold devreden çıkıyor ve geri geri kayıyor. Diğer kullanıcılarda nasıl bilemiyorum.
Aracınız manuel sanırım. Ayağınızı debriyajdan çektiğinize göre vites boşta olmalı. Ve bu şekilde gaza bastığınızda autohold devreden çıkmaması lazım bir sorun var sanki

Dediğiniz gibi manuel. Bbilemiyorum belki de sorundur. Yokuş yukarı dururken böyle oluyor. Yokuş aşağı iken aynısı olmuyor, vites boşta, debriyajdan ayak çekili iken, gaza bassan da bırakmıyor. 

Merhabalar. Bende 1. vitese takarken sorun yaşıyorum. Burada bilgili bir hocam birinci ve geri viteste senk..... yok. O yüzden normaldir demişti. Ama ben yarın randevu alıp servise baktıracam. Sonucu sizlere yazarım.

Problemim ise şu şekilde. Sanki 2 tane 1. vites var gibi. Diğer hiç bir viteste ve bugüne kadar bir çok araba kullandım hiç birinde böyle bir şey görmedim. 2 tane birinci vitesten birine atınca hiç bir problem yok. Fakat yanlışlıkla öbürüne takarsak gaza basıp devrajdan ayağımı çekerken vites 1 cm geri atıyor. Yalnız dün hiç sorun olmayan birinci vitese taktığıma eminim. çünkü son derece dikkatle takıyorum 1. vitese gaza basıp devrajdan ayağımı çektim vites kendini boşa attı. Bunu ilk defa gördüm. Kendi kendine boşa attı ve debraja basıp 1.vitese tekrar takarak devam ettim. İlk arabayı çalıştırıp kullanınca pek problem olmuyor ama 50 km kadar yol yapıp kırmızı ışıklarda durunca kalkarken bu problemi yaşıyorum. Araba da 20 günlük bile değil. En az 15-20 defa yapmıştır 1 cm geri atmayı. 1cm geri atınca vites araba gidiyor. kalkıyor 2.vitese alıp devam ediyorum.. Fakat tamamen boşa atmayı bir defa yaptı. Bu olay hakkında düşünceleriniz nelerdir ? Acilen servise götürmelimiyim arabayı ?

@Oğuz Kaygun merhaba, aynı problem bende de var. Araba daha 15 günlük. Siz servise götürmüş müydünüz? Bende servise gitmeyi düşünüyorum. 1. Vitese dikkat ederek takmama rağmen bazı durumlarda vites geri geliyor ve geçmemiş oluyor.

Geri
Üst Alt