ORTALAMA YAKIT 40.9LT

Ozkan34

Yeni Üye
İsim
Özkan
Merhaba. Bilmiyorum başına gelen var mı ama 2013 golf 7 dizel aracımda bazı zamanlarda ortalama yakıt 40.9 litrelere çıkmakta ve bunla birlikte yakıt seviyesinde de hızla azalma göstermekte. Bu sürekli olan bişey değil ama tam olarak neyden kaynaklandığını çözemedim. Bununla ilgili geri dönüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

hata.jpg

Hocam bir video çekerek, başlangıçtan itibaren katedilen mesafeyi, ortalama hızı ve yakıt tüketimini gösterebilirseniz daha iyi fikir verebilir. Sizin sorununuz ilk yola çıktıktan sonraki yüksek yakıt görme konusundan daha farklı bir durum anladığım kadarı ile. Yakınlarda yakıt pompası değişimi yaptınızmı hiç?

Bir arkadaşım bakımdan sonra  yakıt pompası arızalı çıkmış yarım depo dizeli eskişehir sokaklarına dökmüştü.

Yakıt pmpası markası da Bosh tu

Upvote 0

@33hasan33 @biycash yazılanlar ile yaşadığım olaya baktığımda Hasan Bey'in dediği gibi DPF ile alakalı sanırım. Çünkü geçen sene DPF ışığı yandı ve ışığı özel bi serviste bilgisayar yardımı ile pasif rejenerasyon yaparak söndürdüm. Son zamanlar da ise DPF arızası verip kapanmıştı yine. Muhtemel ki sürekli kısa yol yaptığım için rejenerasyonu tamamlayamıyorum ve yarıda kalıyo. Fan motoru da aracı stop ettiğim için hala o nedenle çalışıyo ve yakıt ortalaması da 40,9 litreye bu nedenle çıkıyo!! 

@33hasan33 ne yazık ki vagcom kablom yok. Aracın kendi kendine rejenerasyon işlemi yapmasını bekleyeceğim. Rejenerasyon işlemine geçtiğini ise nasıl anlarım bilemiyorum. Yada vagcom kablosu ile pasif temizlemenin dışında manuel olarak rejenerasyon yaptırma yolları var mı?

Upvote 0
40,9 litreyle DFP yi ilişkilendirmek çok zor

Evet dfp mefta oldu ömrünü tamamladı 9000 liralık değişim gözüküyor tüm motoru enfekte etti derseniz ? Dfp yüzünden yorganda yanmış absürt tüketimler ortaya çıkmıs olabilir.

Dfp nin rejenerasyonda olduğu bir süreçte 

Tdi araç bir yolu normalde 5 litreyle gidecekse ? 

Rejenerasyon nedeniyle olsa olsa 6,5 la gider ...o da devir verdiğiniz için 

Media ekranındaki verileri halen paylaşmadınız (yakıt aldıktan sonra / başlangıçtan itibaren??)

Hastalıkla ilgili bu tip  test sonuçları olmadan 

Teşhis koymak zor

Upvote 0
Hocam akü kutup başını sökup 5 dk bekleyiniz.Yazılımsal bir hata varsa resetlemeyle sorun çözülebilir diye düşünüyorum...

Bende de km sıfırlama sorunu vardı.Bu şekilde çözülmüştü.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Ozkan34 jenerasyon işlemine başladığı zaman ilk etapta devir saatinde yükselme olur, yağ ve motor sıcaklı artmaya başlar, yakıt tüketimi artmasıyla gözlemlenebilir 

Upvote 0
tam bu ekrandayken OK tuşuna basıp bekleyerek sıfırlamayı denediniz mi?
başlangıçtan itibaren ekranında iken

Upvote 0
Régénération islemi aninda yuksek suratte gidiyorsaniz 10-15 arasi gostermesi lazim ama  relantide giden yada duran aracta 35-40 olmasi normal bence cunku benim aracimda da ayni 10dk falan olabilir sonra normale donuyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@33hasan33 muhtemelen sizin ki hareket ettikçe düşüyodur ortalama. Ama bende hareket etsemde aynı kalıyo.. taa ki stop edene kadar. Bazen stop edip tekrar çalıştığımda da yine aynı şekilde 40,9lt çıkıyo karşıma..

Upvote 0

Geri
Üst Alt