İlk çalıstırmada vuruntu

Yigit3735

Üye
İsim
Yiğit Öz
Herkese iyi akşamlar ve sağlıklı günler 

Sizlere bir sorum var, fikir ve çözümlerinizi yazarsanız sevinirim. 

2 gün önce aracı çalıstırdıgımda geç marş alarak vuruntulu çalıstı ve devir ibresi çok oynaklık yaptı, sarı motor ışığı yandı bir süre. Ardından düzeldi ama hata: start stop uyarısı verdi  ve hemen servise gittim. Serviste aküye bakıldı, durumu iyi dendi. Gaz yeme gibi bir sey hatası vermiş. Kötü yakıta mı denk geldim acaba hep büyük benzinliklerden alırım yakıtı ama.. 

Hatalar silinip arabayı teslim ettiler. Ben bu şekilde 1300 km uzun yola cıktım. Bi sıkıntı olmadı sadece uzun süren kırmızı ışıktan sonra debriyaj bastım, araba çalısmadı. Manuel çalıstrıp devam ettim. 

Bugün kısa mesafe gittim, Arabada bilgisayar ekranında start stop çalısması için motorun çalısıyor olması gerekir yazıyo halbuki motor zaten çalışıyor o anda. Bu bir sorun değil mi sizce? 

@Yigit3735 Benzinde etanol kullanımı zorunluluğu 3 ay boyunca ortadan kalktı., yani şuan ki üretilen benzin 95 oktanın altında kalıyor, o sebebten vuruntu yapmış olabilir..

Alternatif olarak Liqui Moly Octane Plus (oktan artırıcı) kullanılabiir.. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün kısa mesafe gittim, Arabada bilgisayar ekranında start stop çalısması için motorun çalısıyor olması gerekir yazıyo halbuki motor zaten çalışıyor o anda. Bu bir sorun değil mi sizce? 
Motorun calismaya devam etmesi gerekiyor anlaminda.

Bu aralar bende de var o. Start stop da hafif vuruntu ama her zaman olmayan. Hatta geçen klimayı açınca yaptı belki o an denk geldi kötü yakıt püskürttü. Çünkü bayadır kullanmadım araci ve yakıt ışık yakma seviyesindeydi. 1.5 tsi aracım ve hep shellden alıyorum. Yakıttan oldugunu düşünüyorum. Geçen sordum farklı istasyonlara BP vs.. Ankarada olduğum için hepsi kirikkaleden geliyor yakitin tum istasyonlara dediler.

Bu aralar bende de var o. Start stop da hafif vuruntu ama her zaman olmayan. Hatta geçen klimayı açınca yaptı belki o an denk geldi kötü yakıt püskürttü. Çünkü bayadır kullanmadım araci ve yakıt ışık yakma seviyesindeydi. 1.5 tsi aracım ve hep shellden alıyorum. Yakıttan oldugunu düşünüyorum. Geçen sordum farklı istasyonlara BP vs.. Ankarada olduğum için hepsi kirikkaleden geliyor yakitin tum istasyonlara dediler.
Hocam senin araçta birşey yok, takma kafana  ;)

Geri
Üst Alt