Golf 7 Çift U led Far Sorunu

Hsyn07

Üye
İsim
Hüseyin
Arkadaşlar merhaba, Golf 7 aracımda Taiwan çift u led far mevcut. Aldığım yer kısalara, Monza 9006 / 6000k Xenon ampül takmışlardı. 1 hafta önce akşam aracıma bindiğimde sol far arızası verdi. Aracı kapatıp açtığımda arıza düzeldi. Birkaç gün sonra yeniden bindiğimde kısa farları açtığımda 5 dakika sonra kendi kendine, kendini kapatıp açmaya başladı. Şu an da yaklaşık 1 haftadır biniyorum. Herhangi bir arıza görünmüyor sorunsuz çalışıyor. 

Aldığım yere götürüp açıp kabloları kontrol etmeleri gerekiyor. Bende hazır götürmüşken görüş açımın daha iyi olması için Monza marka ampülleri değiştirip Osram veya Philips taktırtayım diyorum.

Aydınlatma konusunda internette bir kaç araştırmalarım sonucu. Halojen ampullerin H1, H4, H7 ,H11 HB3 gibi genelde H harfi ile başlayan soket tiplerinin olduğu. Xenon ampulleri ise sadece D1S, D2S, D3S gibi orjinal xenon ampüllerinin sokete sahip olduğunu öğrendim. Normalde halojen ampül kullanan h7 bir far veya merceğe D2S xenon ampülü takılamıyormuş. Bu sorunu çözebilmek için; üreticiler soketi h7 halojen ampüle benzeyen ama üstünde xenon ampülü bulunan ampüller üretmişler. Yani, H7 soketleri xenon ampüllere uyarlanmış. Benim ampülümde haliyle h7 soket ama xenon. Alacağım markaların özellikle Philips’in H7 xenon üretmediğini okudum, duydum. Bilmiyorum ne kadar doğru. 

Birkaç konuda aydınlanmaya ihtiyacım var. 
Farların üzerine takılan ampüller h7. Ama ben D2S, H7’den daha iyi olduğu için, Monza marka balansları kullanıp, aşağıda görselini paylaştığım bağlantıyla ampül tipimi D2S yapmak istiyorum. Çünkü xenonun kendi soket tipini kullanırsam daha iyi verim alacağım kanısındayım. Farımda böyle bir uygulama yapmam mümkün mü? Aşağıda paylaşmış olduğum görseldeki bağlantı bu konuda yardımcı olur mu?  Ampül konusunda da bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var... 

40120656-0384-4874-8F19-E6C5622736CE.jpeg

827DFF5D-8355-41FC-A84C-255AE34FC362.jpeg

A8DBDC38-93BC-4C5C-97CC-35E602314680.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mutlubey17 bende şimdi öğrendim hocam 😅Her firma kendine göre üretim yapıyor sanırım. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Balast soketi ceviriciye uymamasi (genelde uyar) büyük bir sorun degil ki

Set halinde alirsin takarsin

Uzerinden çıkanları da 2.el fiyatina satarsin

Upvote 0
@HONEY Evet hocam D2S takabilsem balastta alırım yeni uymazsa. Üstündekileri de satarım dediğiniz gibi. 
Dün yeni bir şey daha öğrendim konuyla ilgili olarak; farlarımızın üzerindeki mercekleri bi-xenon diye satıyorlar. Ama bi-xenon değilmiş olmayabilirmiş. Benden farları istemişti görsel olarak bakmak için. Merceğin h7 mercek olduğunu söyledi. Bi-xenon olsaydı o ampülü o merceğe oturtamazdınız dedi. H7 mercekte’de perde olabiliyormuş. Merceğin arkasında h7 soketi olduğu için de böyle bir yorum yapmış olabilir. Söyledikleri de biraz mantıklı geldi açıkçası. 
H7 mercek, 1500 lümene göre tasarlandığını ışık dağılımı ve menzili de ona göre olduğunu. 
Bi-xenon merceğin, 3200 lümene göre tasarlandığını D2S ve D1S ampülün o yüzden uyumlu olduğunu söyledi. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt