Sigorta Haklı Olduğum Halde Beni Hatalı Çıkardı

@Culture33 teşekkür ederim hocam. Zaten karşıdaki servisin sürücüsü karaktersiz bir insan olduğu için haram helal kısmıyla pek ilgilendiğini düşünmüyorum fakat devletin olayda beni suçlu çıkarması çok saçma nereye güveneceğimizi şaşırdık. Yani gerçekten uğraşamayacak durumda biri olsam götürür parası neyse yaptırırdım, ama inat ettim bu haysiyetsize pabuç bırakmayacağım diye. Sonunda da lehime sonuçlandı. 
bazı sürücüler maalesef ahlak yoksulu, geçenler de de kırmızı ışığa yaklaşırken şerit değiştirme yasağı olan yerde araç şerit değiştirip önümüze kırdı ve hemen frene basınca biz çarpmamak için baya bir sert fren yaptık durduk ama o duramadı önündeki araca çarptı, polis gelince de arkamdaki bana çarptı bende öndekine çarptım diye yalan söyledi. polise çarpsak en ufak bir iz ibare olur dediysek te anlatamadık bizi suçlu çıkardılar. Allahtan mobese kameraları var da o sayede itiraz ettik, şimdi sonucu bekliyoruz. tekrardan geçmiş olsun.

@Culture33 Maalesef günümüzün en büyük problemi bu değil mi zaten. Bunlar gibi karaktersiz insanlarla normalde çok muhattap olmasak da böyle trafikte karşımıza çıkıyorlar işte. Size tek önerim araç kamerası takın hocam. Yani araç kameram olmasaydı hiçbir şey ispat edemeyecektim. Benim en çok korktuğum şey sakatlık ya da ölümlü bir şey olması durumunda, hatalı ben olsam bile en azından elimde bir görüntü olur. Size de çok geçmiş olsun.

@strayder nasıl bir yol izlediniz hocam kısaca anlatır mısınız? Bu arada çok sevindim hak yerini bulmuş. 

@strayder öncelikle geçmiş olsun.  Anlattıklarınızın  aynısını yaşadım.  Yüzde 100 ben hatalı çıktım. Kendi Sigorta şirketime itirazım sonucu, 50 ye 50 olarak düzeltildi. Bir defa itiraz hakkımız olduğunu,  tekrar itirazın mahkemeye olacağını öğrendim o zaman. Kendi sigorta şirketinizle görüşün. 

@Raban7 Teşekkür ederim hocam. Hak yerini bulana kadar çok uğraştım. Normalde trafik kanunlarına göre benim suçlu olduğumu söylediler. Exper tüm bilgileri topladı tramere gönderdi. Hata %100 sizde dediler. Ben de hem kendi sigorta şirketime hem karşı tarafın sigorta şirketine itiraz ettim. Tramerden sonuç yine aynı çıktı. Daha sonra ben sigorta tahkim kuruluna belgeleri, dosyaları gönderdim. Avukat bir arkadaşım vardı sağolsun ne yapacağımı ne yazacağımı anlattı. Tüm evrakları tahkime gönderdim. Tahkim de bana tekrar iade etti. %100 kusurun karşı tarafta olduğunu düzelttirin ondan sonrasını biz hallediyoruz dedi. Ben de tekrar kendi sigorta şirketimle görüştüm ve fotoğraflara göre haksız olduğumu fakat araç kamerasındaki görüntülerde kesinlikle karşı tarafın hatalı olduğunu söyledi ve görüntüleri youtube'a yükleyip tekrar tramere gönderdiler. Oradakiler de karşı tarafın %100 suçlu olduğuna kanaat getirmişler. Yani araç kameram olmasaydı kesinlikle hiçbir hak talep edemeyecektim. Ama neredeyse 1.5 ay oldu, çok uğraştırdılar.

@Kasabali45 teşekkür ederim hocam. Öyle yaptım süreç biraz sıkıntılıydı ama şükür halloldu.

@strayder gecmis olsun, arac kamerasi olmazsa olmaz arkadaslar, bana maliyeti 500 lira olmustu, ülkemizde zaruri ihtiyac bu kameralar

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym Teşekkür ederim hocam. Aslında bendeki o kadar iyi birşey değil 2 sene önce almıştım hepi topu 100 liraya ama gerçekten kaliteli birşey alacağım.

Geçtiğimiz Eylül ayında sabah saat 7'de E5 üzerinde zincirlikuyu metrobüs durağının az gerisinde bir kaza yaptım. Olay şöyle gerçekleşti; ben en sol şeritten normal bir süratle ilerliyordum, orta şeritten geri geri gelen bir araç gördüm. Evet yanlış yazmadım, E5'te sabahın 7'sinde orta şeritten geri geliyordu ve hızlıydı. Levent sarıyer sapağını kaçırmış, sapağa girmek için geri geliyor... ORTA ŞERİTTEN

Onun arkasındakiler korna kıyamet sağa sola kaçışınca oradan kaçan bir araç benim önümdeki arabanın önüne atladı, hepimiz ani fren yaptık önümdeki kıl payı önündekine vurmamış ama ben duramayıp vurdum. Direksiyonu sağa kırıp tam fren yapsam da kaçamadım malesef.

Tüm bunlar yaşanırken kazaya sebep olan araç hala geri geri geliyordu. Ben araçtan indim, biri yardıma geldi ve kazaya sebep olan araca doğru küfür ediyordu. Arkasından baksam da plakasını okuyamadım malesef. Kimse de plakasını alıp söylemedi. İnsanlarımız o kadar duyarlılar ki bana yardıma gelen 1 (bir) kişi haricinde herkes yola yayılan parçaların üzerinden geçtiler, kırılan plastikler yüzüme gözüme gelmesin diye oradan uzaklaşmak zorunda kaldım düşünün yani durumu. Vurduğum araç yürür durumdaydı, tutanak kağıdımız yoktu numaralarımızı aldık o da bastı gitti. 

Bir ameliyat geçirmiştim ve o gün mesaiye başlamıştım, henüz 1400 km yapmamış aracım ile kaza yaptım. 3 defa aradım, polis gelmedi, orayı gören kamera yok dedi, yanımdan geçen motosikletli trafik polisi hiç oralı bile olmadı. Trafik zabıta çekici gönderdi sağolsunlar müsait bir yere bıraktılar aracımı.

İşin nihayetinde % 100 kusurlu bulundum. Kazaya sebep olup kaçan aracın marka/model/renk bilgilerini ve olayı kaza tutanağına yazmama rağmen sigorta şirketim tarafından bununla alakalı olarak hiç aranmadım, olayın peşine düşmediler. İşim dolayısıyla fırsat bulamadığım için şikayet işlemleri ile babam ilgilendi. Savcılığa başvuruda bulunduk, olayı gören bir kamera olmadığı söylendi, kaçtığı yol üzerindeki bir kamerada görüldü, içinde iki tane bayan varmış, plaka okunamıyormuş. Başka bir kameradan da bakmışlar, plaka yine okunamıyor. Mağduriyetim ve aracımın değer kaybı ile olan bana oldu ve o katil hala trafikte geziyor...

Biraz hızlı yazdım, anlaşılmayan bir yer olduysa kusuruma bakmayın. Bu olayı hatırladıkça moralim bozuluyor. Aracım servisten çıktıktan sonra da ilk işim araç kamerası takmak oldu ama iş işten geçmişti artık.

Artık benim gözümde her mavi renk renault modus potansiyel bir katildir.

Renault-Modus-2004-1600-20.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrm Çok geçmiş olsun hocam. Evet böyle kötü tecrübeler edindikten sonra insanın aklı başına geliyor biraz. Çok üzüldüm ne yazık ki böyle beyinsiz sürücüler aramızda. O yüzden ne olursa olsun bir önlem almalıyız. En nihayetinde bir kamera bile iş görebiliyor böyle durumlarda.

@frknyldrm Çok geçmiş olsun hocam. Evet böyle kötü tecrübeler edindikten sonra insanın aklı başına geliyor biraz. Çok üzüldüm ne yazık ki böyle beyinsiz sürücüler aramızda. O yüzden ne olursa olsun bir önlem almalıyız. En nihayetinde bir kamera bile iş görebiliyor böyle durumlarda.
@strayder Kamera bir otomobile yakıt almak kadar önemli artık benim gözümde. Kamerasız yola çıkılmamalı.

O zaman kaza yapacağımdan emin olsaydım hiç tereddütsüz, geri gelen araca çarpardım. Hem kaçırmamış olurdum hem de mağduriyetim bir nebze giderilebilirdi.

Kader diyorum, yaşanacağı varmış...

@frknyldrm Kesinlike öyle. Yani ne olursa olsun kendimden başka diğer arabalara bile faydası oluyor. Önümde birisi kaza yapsa elimde ispatı var görüntüleri vereyim diyorum. Rusya'da araç kamerası mecburi, bizde de bir ara yapacaklardı ama ne oldu bilmiyorum. 

Geri
Üst Alt