Akü gösterge %0 ne demek?

attractive_x

Yeni Üye
İsim
Akif
Arkadaşlar iki gün önce biten akümü değiştirdim. Nerdeyse 4 yıl olmasına rağmen akü kontrol paneli olduğunu yeni öğrendim. 

Az önce sıfır akümün doluluk oranını öğrenmek için kontak takılıyken baktığımda % 0 ibaresini gördüm. Eski forumlara baktım farklı bilgiler var. 

Daha sonra kontağı çıkarip tekrar denedim. Bunu forumda yazan arkadaşlar vardı. Bu defa --- % işareti çıktı. Genelde yeni araç alanlar ve aküyü degiştirenler de bu çıkıyormuş. Bu akünün tam dolu olduğunu mu gösterir.

20191221_113851.jpg

20191221_114735.jpg

Aracı TDI olup aküsü efb olan ne kadar kullanıcı var acaba ?

Geçen benim akücüye uğradım ....bu TDI golfler agm ile geliyor...efb olması garip dedi

Hatta fabrikadan agm ile gelmiştir....aracı ben satın almadan önce doğuş bayisinde agm yi söküp efb bile takmış olabilirler dedi....

Varmı TDI /efb li aracı olan?
tdilarda agm yada efb+ kullanılıyor düz efb kullanılmıyor + yoksa Tdi için sıkıntı..tsi larda normal efb

Edit: sizin akü resmini mesajı yazdıktan sonra gördüm sizin akü doğru ...tdi için güçlendirilmiş efb akü kullanılmış...artık fabrikada agm takmıyorlar maliyeti düşürmek için..bu arada bilgi efb+ aküler servis dışında bulmanız çok çok zor hatta servislerde bile yok servis efb ile + karıştırmış olabilir plus olanın fiyatı agm den çok düşük değil dikkat edin...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Serbest Piyasada efb+ olmadığından?

Benim akücü ustanın dediği gibi bana Agm yolu gözüküyor öylemi ?

Yada yetkili servislerde sadece efb+ olduğu söyleniyordu oraya mı teslim olucaz?

Sıkıntı işler!

Bu arada benim akücü (Varta bayi)

Akü bitip de geldiğimde istersem vag kablo ile start stopu tümden iptal edebileceğini  ! Agm varta taktıktan sonra 6 yıl için %200..... 7 yıl için  %100 ömür garantisi vereyim dedi...

Teklif ilginç ? Start stop damarını kesmek ?

Upvote 0
@Savatage ne gerek var öyle şeylere :) tak gitsin yeni akü..varta türkiyede efb+ Yok servisede sormuştum yok demişti belki gelmiştir maslak doğuşa..efb+ ile agm fiyat olarak çok yakın diye hatırlıyorum

Upvote 0

Yada yetkili servislerde sadece efb+ olduğu söyleniyordu oraya mı teslim olucaz?

Sıkıntı işler!

Akü bitip de geldiğimde istersem vag kablo ile start stopu tümden iptal edebileceğini  ! Agm varta taktıktan sonra 6 yıl için %200..... 7 yıl için  %100 ömür garantisi vereyim dedi...

EFB+ sadece serviste olur., araç dizel olduğundan hakkı AGM o konuda usta doğru söylemiş., Yalnız ben araca müdahele asla ettirmem., zaten aküye bişey olmasın diye katlanır aynayı off yapan bir insanın, araca müdahele edipte start-stop’u iptal etmesine gerek yok.! :)  Fikrimi sorarsanız aracı elletmeyin derim.. 

Akü işi birazda şans işi., Gerekli şartlar sağlandığında ve akü de bayat değil ise 6-7 sene gider ama bunun için şahsi garanti vermek için mangal gibi yürek olması lazım.. 

Size ustanız E39 kodlu Varta AGM Silver Dynamic 70ah 760A CCA fiyat 1050 lira dediyse 

Serviste Varta AGM için 1200-1300 lira gibi bir fiyata denk gelir(%15 zubizu ile).. Bu konuda karar sizin 

Yalnız geçen bahsetmiştim aile aracımız için varta akü aldık., adam istanbulun diğer ucundan tek bir akü montajı için geldi., şansıma hem işini iyi yaptı, hem de karakter olarak düzgün bir insana denk geldik., Taktığı akü daha 1,5 aylıktı., montajı yaptıktan sonra cihazla benim aküyede baktırdım., Neyde çay-kahve muhabbet derken., Abi bak sana bişey söyliyim; şimdi senin Golf’teki fabrikanın taktığı Varta AGM akü ile dışarda perakende olarak satılan Varta AGM aküyü teraziye koyup tartalım., arada nereden baksan 2kg fark çıkar., ikiside aynı marka fakat orjinal akü her zaman daha kalitelidir diye bahsetti.. içinde kullanılan malzeme olarak çok farlar var diye konuşması oldu.. Dedim bu nasıl olur benim araçtaki fabrikasyon Varta AGM 68amper 680A CAA soğuk marş basma gücü varken, dışarda satılan Varta AGM 70ah 760A CCA soğuk marş basma gücü var, bana dediği herşey rakamlardan ibaret değil., biz yeri geliyor 2. el akülerin içini açıyoruz aralarında çok fark var diye konuştu., ne kadar doğrudur elbette bilemem..

Varta AGM için servisten de fiyat alınız., parça kodu: 7P0 915 105

Upvote 0

Sıkıntı işler!

Ben olsam iç aydınlatma, medya ekranı bir de ön sağ farı iptal edersek 10 yıl  dayanır mı diye sorardım, start stop u iptal ettirdiniz akü de 6 yıl dayandı diyelim, 6 yıl boyunca çalışmayıp mazot yakan ve erken dolup dpf temizliğine giren aracınız çatır çatır mazot yakarken ekonomi yapmak ?????

Upvote 0
@bf417  İç tepe aydınlatma da off konumda 😏 kapıyla ilişkili mod yani😏 

Kapıları açıp içine girdikten sonra karanlıkta çalıştırıyorum aracı...ihtiyaç yoksa yanmasına gerek yok otomatik...varsa tek dokunuş aç zaten

Katlanan ayna ?araca her biniste her inişte açılıp katlanmasına ne gerek var?

Bazı kulannıcılara bakıyorum bu özellik  menüden fix açık seçip öyle kullanıyorlar.

İhtiyacım olduğunda kapı ayna ayar düğmesinden katla yapıp dar sokaktan öyle geçiyorum....sonra aç devam ettt....

Upvote 0
Forumda golf ile ilgili hala bilinmeyen ya da fark edilmeyen bir çok sorunun olduğunu düşünüyorum. Mesala forumda akü problemleri çok sık yazılan konulardan biri, akünün ömrünü etkileyen şeyler nedir veya şu sorunun nedeni sırasıyla 1 şudur, 2 şudur, 3 şudur diye çözüme götüren bilgi ve cevaplar malesef olmuyor. Tabiki sorunlar uzmanlık isteyen konular ve herkes bilecek diye birşey yok ayrıca... ustalar bile anlamıyor çözemiyor sorunu yakalayamıyor,  benim starstop sorunum gibi. Ama bilgi olsun diye buraya yazıyorum, arkadaşlar golfe sonradan taktırdığımız bazı şeyler BENCE aküye yük oluyor hatta araç kapalıyken bile aküden enerji çekiyor. Mesela sonradan taktırdığım far yapmur sensörüm yine BENCE anahtar auto konumda bırakırsak aküden akım çekiyor. Bilen arkadaşlar yanıtlasın bu iddamı lütfen. 

Upvote 0
Benimde araçta 2 gündür enerji ihtiyacı yuksek ibaresi mevcut. Herhalde akü gidici. Aracım 2015 model mayıs cikisli h.line 60bin km de 1.4 tsi .Start-stop hiç sevmem kullanmam 4.5 sene oldu bu kıșı çıkarır mi bilmem. 

(Bu arada araçta Exide efb takili)

Upvote 0
Start stop desteklemesi bittikten sonra 1 yıl daha gider sonra bir gün pat diye biter dedi benim varta akü bayisi...

Eylül de başladı bende start stop devre dışı durumu...3 ayı geçti 9 ayı kaldı....

Kasko varken çekici hizmeti varken korkmamak lazım ....biterse biteceği gün biter o gün değiştirilir...akücünün önüne çekilir...

Start stopsuz kullanmak hiç dert değil ...yola devamm

Upvote 0
@Savatage ben zaten start-stopu kullanmıyorum ama herşeyin saat gibi işlemesini istiyorum. Şimdi ayda yılda actigim araç bilgiyi araba çalışır çalışmaz aciyorum olay takıntıya donusuyor aracın enerji ihtiyacı yazması rahatsız ediyor :D

Upvote 0
Arkadaşlar öncelikle cevaplar için teşekkürler..

Bem aküyü yetkili serviste taktirdım. Aracim 2016 model 1.2 tsi comfortline.. benim araca efb+ taktılar. Ben varta sanıyordum exide takılmış ama serviste arkadaşım var.. exide yi de çok tavsiye ettiler. Volkswagen grup icin uretilmiş. 

Start stop olayını bende sevmiyorum. Bazen yaya gecidinde yayaya yol verirken bile devreye giriyor. Bu arada efb + ne demek onu hala bilmiyorum..

Anladigim kadariyla tsi lerde efb tdi lerde amg akü takılıyor..

Bir yerde dinlemiştim (sanırım youtube mutlu akü sayfasıydı) 40 dereceyi gecen sıcaklarda amg aküler kuruyup işlevsel olabiliyormuş. Sıcak şehirlerde yaşayanlarin dikkat etmesi gerekiyor sanırım.. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt