Araç için Subwoofer + Ampilifikatör Tercihi

Son haberleri bende bekliyor olacağım  :D   :'(

Hocam birde benim vurgulamak istedigim bir durum var,mesela alpine markasi iyi bir japon markasi olarak bilinir ve gercektende oyledir ancak her markanin önde oldugu konular vardir,alpine markasinin da iyi oldugu konular vardir ancak aktif subwoofer iyi oldugu en son seydir herhalde,alpine genelde ana ünitelerde cok iyidir Bu isin krali cogu modeli Turkiye ve avrupada satilmasada pioneerdir.

Acikca soylemek gerekirse alpineler gercekten giris sinifi bile degil diyebilirim.Bu isi gercekten dusunuyorsanız biraz daha kaliteli bilesenler secmelisiniz,bu paraya bakar ama cogu zaman ummadiginiz urunler cok pahali rakiplerine nal toplatabiliyor.Birde bu muzik sistemlerine hevesliyseniz iste giris sinifiyla baslayayim daha sonra daha iyi birseyler yaparim bu son derece yanlis bir dusuncedir ve tamamen Para zaman ve emek kaybidir,mantikli olan iyi bir bilesen secip bunun ustune upgrade e devam etmektir,mesela iyi bir anfi secilir bu ana unitede olabilir diger bilesenler bu urune gore secilir.

Simdi siz anfi ve subwoofer sectiniz peki ya diger bilesenler uyumlu olacakmi,bence subwoofer golf gibi bir araca eklenecek en son sey.Sizin bas sesler zayif dediginiz sesler zaten bas sesler degil,cunku zaten golfte bas hoparlor yok.sizin zayifligini dusundugunuz sesler mid sesler.yapmaniz gereken ondeki hoparlore anfi eklemek veya golfun hoparlorleri terfi ettirmek.focal markasinin golf 6 icin bir kiti vardi ama 7 icin daha uretmedi ama Bu kiti veya benzerini golf 7ye uygulayabilirler.Aktif subwooferda pioneerdan secmenizi oneririm eger aktif subwoofer dusunurseniz alpine gercekten Bu konuyla uzaktan yakindan alakasi olmayan bir marka,belki cok spesifik 3 bes urunu vardir subwoofer adina.Ustelik Ben sizin nasil bir ses istediginizi tahmin edebiliyorum ama component subwooferi olarak geciyor Bu subwooferlar ancak dedigim gibi diger bilesenlerde iyi olmak zorynda cunku o subwoofera o kadar Para verip componentlardan kotu ses dinlemek olmaz.gercekten Bu subwoofer isi hic hayel ettiginiz gibi degil ama doganci tayfanin yaptigi gibi pandizota 4 oval bagaja gum gum kicker bunu yapabilirsiniz ya da focal utopia serisi bir subwoofer dan cikan ses gercekten duymak istediginiz ses.hevesinizi kirmak istemem ama Bu ise para ayirmakta yetmiyor malesef bir montör ayni bilesenlerle harikalar yaratirken digeri berbat edebiliyor.demek istedigim bu is cok farkli dinamiklere sahip.sadece bir subwoofer siparis etmekle bir yere varilamiyor,gercekten daha once benim taleplerime benzer taleplere sahipsiniz ve yanlis yerden baslamanizi istemiyorum.subwoofer ve anfi ikilisinden buyuk ihtimal istediginiz sonucu alamayacaksiniz cunku sizin sikintiniz midlerde.subwooferin cikardigi ses,ziriltidan baska bisey degil arabanin heryeri titrer ayna camlar.sizin istediginiz muzige eslik Eden bir bas ses,subwofer enbdusuk frekansi calar bu sizin isinize yarayan bir ses oldugunu dusunmuyorum Ben en azindan golfume böyle bir eziyet etmezdim.kusura bakmayin daha ozenli yazmak isterdin ama telefondan ne mumkun :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar selamlar,

Araç içi müzik sistemleri konusunda tecrübe sahibi değilim. Alpine swe 1000 - 1200 gibi modeller nispeten işimizi görecek gibi duruyor. Benim merak ettiğim konu bu aletlerin montajını kendimiz yapabilirmiyiz ? Bagaj montajı düşünüyorum. 12 V çıkış işimizi görüyor sanırım.

Sithnecro dedi:
Arkadaşlar selamlar,

Araç içi müzik sistemleri konusunda tecrübe sahibi değilim. Alpine swe 1000 - 1200 gibi modeller nispeten işimizi görecek gibi duruyor. Benim merak ettiğim konu bu aletlerin montajını kendimiz yapabilirmiyiz ? Bagaj montajı düşünüyorum. 12 V çıkış işimizi görüyor sanırım.
Amplifikatörler çok yüksek güç çekerler onun için genelde aküden direk kalın ve yüksek güce dayanıklı kablo çekilir. Araçtaki 12 V pirizleri çok fazla güce dayanacak şekilde kablo ile desteklenmemiştir yani eğer amfi takılacaksa aküden kablo çekmek en sağlıklısı tabi aracın çoğu yeri oynayacak bunuda kimse istemez.

@ahmet3976 bende araçta oynama yaptırmamak için, portatif anfi tarzı aletler var mı yok mu diye merak ettim.  Sanırım böyle bir uygulama yok. Artık bir dahaki araca kısmet olursa Dynaudio ekletiriz.

Bagajımda Vibe LITEAIR C12 aktif subwoofer var. RMS Power 450w Peak 1300w gücünde. Bu bahsettiğiniz alpine olan ürünü denedim  Alpine kötü bir ürün değil, kesinlikle aracın içini dolduruyor...  beklentiler önemli.

Bekar olup bagaj sıkıntısı olmayanlar için VIBE - SLR-12A modelini tavsiye ederim, yer tutmasın fakat müzik kalitesine katkısı olsun isteyenlerede LITEAIR C12 , VIBE - PULSEV8-V4 , VIBE - PULSEV12-V4  :) alpine fiyatına bulup alabilirsiniz.

2221_7c6637ca9e2d7be2a1513bbc1ddfcc79b752749f.jpg

2223_7f749eb376bbae32e1169707fdb08145058e340c.png

elektrik mühendisi olsamda ses konusunda şantiyedeki profesyonel ses işlerine ben bakıyorum o yüzden hem pro hemde merak yüzünden araba ses sistemleri konusunda az çok bilgi sahibiyim (önce kendimizi övelim) ....daha önceki aracımda hifi ses sistemi vardı..şimdi araç kardesimde parçaları söküp satmış..ben golfteki stok hoparlorle cebbeleşiyorum..dert etmiyorum gerçi..ses sistemi gerçekten ucu açık bir konu..bu işlerle uğraşanlar bilir 3 temel gruplandırma var 1.giriş 2.orta ve 3.yüksek seviye..ben giriş için öneri verebilirim..diğerleri bir ayrıntılı...genelde bizim araçlarda pasif sisteme dayalı sistemler tercih ediliyor..aktif bass sub olayı yeni yeni kullanılmaya başlandı ancak pasif gibi temiz ses ayarı yapamamak kötü oluyor. neyse gelelim konuya giriş sistemi yapmak için  (uyarı :aracınızın orjinallığını bozmak istemiyorsanız bu işlere kalkışmayın)

sistemi ya 4 compannet yada 2 ön companent+2 arka stok+ sub ( örnegin 30 cm) kurabiliriz..

bagajda yer problemi varsa sub önermem..

amfi için yukarıdaki iki sistem için 4 kanallı hoparlor gucune uygun amfi seçilir.. jbl hertz pionner vb.. markaları kullanabilirsiniz.. yer altı çin ürünlerini önermem.. örneğin https://www.aktepesound.com/pinfo.asp?pid=4759 (aktepe ile alakam yok fiyatlarıda pahalı zaten)

amfi için dikkat edilecek nokta hoparlor gücüne  göre almanız birde thd değerinin düşük olması thd yani total harmonic distorsion hoparlore verdiği harmonic oranının düşük olması ne kadar düşük o kadar temiz saf ses demektir.

amfiyi aldık..

önlere companent için (genelde 100w civarı alınır) hertz dsk esk hsk serileri, infinity (2 ohm dikket edin) pionner, rockford fostage  ürünleri olabilir..fiyatları 300 tl ile 1000 tl arasındadır..param var diyorsanız hifi ürünleride olan focal i alabilirsiniz.. üstte bir çok arkadasın söyledigi alpine i önermem..bir arkadasta nakamichi için ferrari dedi ama dünyada bu işte uzman  top marka bang olufsen dir.. en ucuz hoparlori 5000-6000 eurodan başlar http://www.bang-olufsen.com/en/car-audio birde b&w var http://www.bowers-wilkins.net/car-audio/car-audio kullanamdım ama fiyatları çok iyi..bir kaç alman markası var dünyada niş marka diye tarif ediliyor hopalorleri 15-20000 eurolarda imiş...zaten bu işte en iyiler marina sound yapanlardır ve avrupalılar ve amerikalılardır.. bang olufsen ve b&w den kaliteli hoparlor ben görmedim varsa bişe diyemem..yani nakamichi pionner  harman ın ürünleri falan hikaye..bang olufsenın tv ve multımedıasını gördükten sonra hayata küsebilirsiniz..

companentide bütçeye göre aldıktan sonra kabinli bass almamız gerekiyor..

bu işte en iyileri Türkiyeye gelmesede pionner kicker rockford fostage jbl (taksicileri markası)  vb.. markalardan istediğiniz ve güçü amfiye uygun bassı alabilirsiniz..

marka olarak yukarıdakiler bence araba için giriş seviyesindeki en iyi markalardır

pionner jbl rockford fostage hertz dls kenwood audison focal bang olufsen  gibi markalarda bir çok fiyat aralıgında ürün bulabilirsiniz..

yukarıdaki sistem için hoparlor ara kabloları deck çevirici 30A sigorta akuden amfiye güç kablosu 16,5 cm lık compannetler için çerçeve vb..sarf malzeme almayıda unutmayın..tabii çokta iyi bir ustaya ihtiyaç var burası size kalmış.. gelelim orjınallıgın bozulmasına deck cevırı takılırken teyb sokulup arkadakı orj kablolar kesilir keza hoparlorleri baglarkende döşemede kablo geçişleri için çalışma yapılır vb...

bu sistem giriş seviyesi.. gelelim mevcut stok hopalrore nasıl bass eklerim konusuna..bunu ben denemedim ama yabancı sitelerde yukarıda arkadasların verdiği slim bassları kullananlar var..kenwoodun çok iyi bir slim bassı var amazonda indirimli alabilirsiniz.. (yukarıdaki tüm ürünleri amazonda türkiyeye göre çok uyguna alabilirsiniz)  tesisatla fazla oynamadan slim bassın enerjisini cakmaklıktan (sigortasını değişmeniz gerekebilir min 20 A)  sesi ise ön yada arka kapıya giden hoparlorden almanız gerekecek yada hoparlor çıkışı olan teyb kullanmak lazım...sesi nasıl alacagız orayı çözemedim (operasyonsuz)

sorularınız varsa cevaplarım...

nrQL2V.jpg

Geri
Üst Alt