Araç için Subwoofer + Ampilifikatör Tercihi

gdervisoglu

Katılımcı Üye

İsim
Göktuğ D.
Değerli arkadaşlar, müzik hayatımın en önemli parçası.. Özellikle arabada müzik dinlemek benim için büyük keyif..

Aracımın standart ses sistemini beğeniyorum. Fakat BASS'ın dolayısıyla bir Subwoofer'in eksikliğini hissetmeye başladım.

Uzun bir süredir araştıyorum ve araştırmaya devam ediyorum. Acele edip, yanlış bir tercih yapmak istemiyorum. Bu açıdan sizlerinde fikirlerini almak isterim..

Konuya çok hakim olmadığımı, her geçen gün yeni şeyler öğrendiğimi belirtmek isterim..

Eğer aracınıza bir Subwoofer alacaksanız, bir Amfi'de almak zorundasınız.

Alpine markasına duyduğum sempatiden dolayı, araştırmalarım genellikle bu firma üzerinde yoğunlaşıyor..

Şu an Alpine'in en popüler ürünlerden biri olan Alpine SWE-815, Subwoofer ve Amfi'yi birlikte sunuyor. Böylece ayrıca Amfi almak zorunda değilisiniz..

OA_3003763.jpg

http://www.hepsiburada.com/alpine-swe-815-20cm-eseri-dahili-amplifikator-50-125hz-12db-acik-kapali-port-subwoofer-pm-otalpswe-815

ÖZELLİKLER

8” (20cm) SWE-843E Subwoofer ile Birleştirilmiştir

300W Zirve Güç Kullanımı (100W rms)

Kuvvetli Subwoofer Izgarası

Frekans Tepkisi: 34Hz - 1.5kHz

Direnç: 2x 2Ω

Hassasiyet: 91.0dB/W(1m)

Dahili MXE-M150CKD Amplifikatör

150W Maksimum Güç

Ses Seviyesi, Frekans ve Faz Ayarı için Kablolu Uzaktan Kumanda

RCA & Hoparlör Girişi

Yüksek Kalite Bas Refleks Kutusu

En Uygun Tasarım

Kapalı ve Havalandırmalı Çalıştırmalar için Çıkarılabilir Port

Bacalı Tasarımda Yüksek Çıkış Yuvası

Boyutlar: 288mm (W) x 291mm (H) x 253mm / 363mm (D)

Kullancı yorumları gayet olumlu. Ağırlıklı olarak araç içinde gayet memnun edici fakat aracın dışından varlığının hissedilmediği yorumları hakim. Bu da ürünü, dışarıya ses vermek istemeyen araç sahipleri için tercih sebebi yapıyor olsa gerek.. Ürünün küçük oluşu, dolayısıyla az yer kaplaması avantaj tabi, diğer ürünlere göre gücünün düşük kalması, sedan araç sahiplerinin çok tercih etmemesi gerektiğini gösteriyor. Hatchback araçlar için daha ideal bir ürün..

İlk başlarda aklımdaki ürün bu olsa da aracımın hem büyük olması hem de yer sıkıntım olmamasından dolayı, daha büyük daha güçlü modellerin arayışına girdm..

OA_3003749.jpg

http://www.hepsiburada.com/alpine-sbg-1244bp-subwoofer-p-OTALPSBG-1244BP

Özellikler

G tipi bant geçiş hoparlör kutusu

12” G tipi hoparlör

Mavi aydınlatmalı akrilik pencere

Zirve gücü: 800W

RMS güç: 250W

Ebatlar: 473mm (Eni) x 380mm (Yük) x 314/414mm (Der)

veya

OA_3003714.jpg

http://www.hepsiburada.com/alpine-sbg-1244br-30cm-kutu-250w-bass-reflex-mavi-isikli-subwoofer250-watt-rms-p-OTALPSBG-1244BR

Özellikler

Akrilik pencere mavi aydınlatmalı

12” tip-G Subwoofer ( 30cm )

Zirve güç: 800W

RMS güç: 250W

Boyutlar: 383mm (W) x 390mm (H) x 304/411mm (D)

OA_2943690.jpg

http://www.hepsiburada.com/alpine-mrv-m500-mono-ampilifikator-toplam-maksimum-guc-1100-watt-300watt-4ohm-ayni-gucte-40-daha-kucuk-sasi-p-OTALPMRV-M500

Şu an aklımda bu iki ürün var.

Aracımın kendi hoparlörlerini kullancağım için Mono Anfi tercih ettim.

Ay sonunda kararımı vereceğim. Sizlerin de fikirlerini almak isterim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gdervisoglu

Değerli Üstadım;

Müthiş bir bilgi ziyafeti olmuş...

Her gün ama her hün beni şaşırtmaya devam ediyorsunuz bu çok yönlülüğünüzle Göktuğ Hocam..

Ve elbette hem hayran ediyor hem gıpta ettiriyorsunuz kendinize..

Ben JBL ile pioneer döneminde takılı kaldım..

Tamamen cahil olduğum bir konu olduğundan sükutun altın değerinde olduğu kısmında kalıp bilenlere bırakıyorum sözü.

Bu konuda uzmanlık derecesine sahip bir dostumuz vardı ama çıkartamadım şimdi.... s=alala

Umarım o da katılacaktır mesajı gördüğünde.

Saygılarımla üstadım..

EDİT:

Buldum..

@zambor007  nickli Hocam ve mesajı da burada

http://www.golftutkusu.com/sorunlar-cozumleri/golf-7-fabrikasyon-ve-kronik-arizalar/msg14486/#msg14486

@gdervisoglu Hocam ilaç gibi geldi bu konu bana, bir kaç genel gerçek bilgi harici neredeyse hiç bilgim yok bu konuda, ne tanıdığım var ne de gidip danışabileceğim bir yerler... Kimseye de gidemiyorum ne yazık ki herkes bir şeyler bildiğini sanıyor, gerçekten bileni de ortaya çıkartmak zor oluyor  s=bilmem

Bahsettiğiniz Alpine SWE-815 modelli ürün, neredeyse tam benim kafamda canlandırdığım ürün. Ben ne bangır bangır müziğin önden gidip bass ın arkadan gelmesini, nede aynaların tir tir titremesini istiyorum. En başlıca istediğim şey müziğimin tamamen berrak gelmesi ve vurması gereken yerlerde o vurguyu gerçekten yapabilmesi... İlk zamanlar kendi bass durumu beni tatmin ediyordu ancak artık eski hissin kalmadığını hissediyorum, bu sebeple bu bahsettiğimiz ürün ihtiyacımı karşılayacak gibi duruyor çünkü istediğim fazladan azıcık bir güç. Teşekkürler güzel açıklamalarınız için. Ufak araştırmalardan sonra belki girişebilirim...

Anladigim kadariyla her iki arkadasta bas seslerden memnun degil ve bu acigi subwoofer ve mono anfi ekleyerek gidermeye calisacaklar ancak diger hoparlorler stok kalacagi icin tam inceleyemedim telefondan ama biraz guclu gelecek diger componentlere gore.Benim tavsiyem mono anfi yerine dört kanalli bir anfi secmeniz ve subwoofer ve mono anfi yerine ise aktif bir subwoofer secmeniz daha uygun olacaktir.tabi dort kanalli anfiye diger hoparlorleri baglayacaksiniz.boylelikle tam hayel ettiginiz gibi bir ses elde edebilirsiniz.yoksa sadece zirilti dinlersiniz.Bu islere girenler genelde iflah olmuyor 4 yol aktife kadar yolu var.

zambor007 dedi:
Anladigim kadariyla her iki arkadasta bas seslerden memnun degil ve bu acigi subwoofer ve mono anfi ekleyerek gidermeye calisacaklar ancak diger hoparlorler stok kalacagi icin tam inceleyemedim telefondan ama biraz guclu gelecek diger componentlere gore.Benim tavsiyem mono anfi yerine dört kanalli bir anfi secmeniz ve subwoofer ve mono anfi yerine ise aktif bir subwoofer secmeniz daha uygun olacaktir.tabi dort kanalli anfiye diger hoparlorleri baglayacaksiniz.boylelikle tam hayel ettiginiz gibi bir ses elde edebilirsiniz.yoksa sadece zirilti dinlersiniz.Bu islere girenler genelde iflah olmuyor 4 yol aktife kadar yolu var.
Hoparlörler neden zayıf kalsın ki? Zira ben hoparlörleri anfiye bağlamayacağım. Zaten Mono Anfi tercih etmemin de sebebi bu. Anfi sadece Subwoofer ı besleyecek. Böyleyece BASS ları sadece Subwoofer dan almış olacağım. Hoparlörlerin anfiyle bir bağlantısı olmadığı için normalde aldığım sesi almaya devam edeceğim.

Eğer araç içindeki hoparlörleri de değiştirmek istersem o zaman 4 veya 5 kanallı bir anfi almam gerekiyor. Sorduğum ustaların dediği bu şekilde.

gdervisoglu dedi:
Hoparlörler neden zayıf kalsın ki? Zira ben hoparlörleri anfiye bağlamayacağım. Zaten Mono Anfi tercih etmemin de sebebi bu. Anfi sadece Subwoofer ı besleyecek. Böyleyece BASS ları sadece Subwoofer dan almış olacağım. Hoparlörlerin anfiyle bir bağlantısı olmadığı için normalde aldığım sesi almaya devam edeceğim.

Eğer araç içindeki hoparlörleri de değiştirmek istersem o zaman 4 veya 5 kanallı bir anfi almam gerekiyor. Sorduğum ustaların dediği bu şekilde.
Böyle düsunmemin sebebi componentlerin herhangi bir anfiye bagli olmamasi,golflerde ayri anfi var olup olmadigini bilmiyorum bu yüzden yok oldygunu varsayarak hareket edersek anfiye baglanmis bir subwoofer aracin var olan stock componetlerini ezecektir.benim önerim aktif subwoofer ve dört kanal anfi en ucuz yollu ve iyi bir sesi Boyle alabilirsin.bu aktif subwoofer dedigim stepne icine veya koltuk altina sigacak sekilde tasarlanmis modelleri var hem yer sorunu yaratmazlar hem de kendi anfisi bulunur ayri bir anfi almana gerek kalmaz sesleride tatmin eder cok beklentisi olmayanlar icin,hatta simdi dusundumde componentler icin simdilik anfide almayabilirsin.

Bunun disinda linkini verdiginiz subwooferda pek ton olmayacaktir.Tabi bu islerden anlayan bir usta daha iyi onerilerde bulunabilir.

@gdervisoglu Hocam bence direk bagaja subwoofer koymak yerine @zambor007 hocamın tavsiye ettiği koltuk altı subwooferları daha mantıklı olur. Ayrıca bir konu daha var ki ne yaparsanız yapın stok hoparlörler bas yanında ezilicekler ister istemez. Bas elbet fazla gelecek onlara rağmen. Benim şahsi görüşüm şayet bütün sistemi değiştirmek istemiyor iseniz en azından hopörler içinde anfi bağlamanız. Ne golfte nede octavia da anfi maalesef yok. Ayrıca multimedia cihazlarımızın anfi girişide yok diye biliyorum. Bu yüznden anfi alsanız dahi araya sinyal dönüştürücü gibi bir parça takmanız gerekli. Şayet bu parça olmaz ise bu sefer araçta sürekli sesi tamamen kapasanız bile karınca ya da sinyal sesi alırsınız. Ustalar elbet sizi yönlendirir bunu konuda. Son olarak hocam şayet marka olarak kafanızda kesin bir şey yok ise kesinlikle NAKAMICHI öneririm. HI-FI dünyasının ferrarisi gibi bir şey şayet fiyatlara bakarsanız zaten anlarsınız :D

Koltuk altı için nakamachi nin ürünü.

http://www.parallelimported.co.nz/nakamichi-nbf80a-8-super-compact-bass-enclosure.html

Bu cihazda kendiliğinden anfili. Yakın zamanda bir yerde sorduğumda 800 lira gibi bir fiyat vermişlerdi galiba. Ama kurlar sürekli oynuyor ondan tekrar fiyat almak gerekli.

mcanerol dedi:
@gdervisoglu Hocam bence direk bagaja subwoofer koymak yerine @zambor007 hocamın tavsiye ettiği koltuk altı subwooferları daha mantıklı olur. Ayrıca bir konu daha var ki ne yaparsanız yapın stok hoparlörler bas yanında ezilicekler ister istemez. Bas elbet fazla gelecek onlara rağmen. Benim şahsi görüşüm şayet bütün sistemi değiştirmek istemiyor iseniz en azından hopörler içinde anfi bağlamanız. Ne golfte nede octavia da anfi maalesef yok. Ayrıca multimedia cihazlarımızın anfi girişide yok diye biliyorum. Bu yüznden anfi alsanız dahi araya sinyal dönüştürücü gibi bir parça takmanız gerekli. Şayet bu parça olmaz ise bu sefer araçta sürekli sesi tamamen kapasanız bile karınca ya da sinyal sesi alırsınız. Ustalar elbet sizi yönlendirir bunu konuda. Son olarak hocam şayet marka olarak kafanızda kesin bir şey yok ise kesinlikle NAKAMICHI öneririm. HI-FI dünyasının ferrarisi gibi bir şey şayet fiyatlara bakarsanız zaten anlarsınız :D

Koltuk altı için nakamachi nin ürünü.

http://www.parallelimported.co.nz/nakamichi-nbf80a-8-super-compact-bass-enclosure.html

Bu cihazda kendiliğinden anfili. Yakın zamanda bir yerde sorduğumda 800 lira gibi bir fiyat vermişlerdi galiba. Ama kurlar sürekli oynuyor ondan tekrar fiyat almak gerekli.
Bagaja Subwoofer almak istememin sebebi güçlü bir şey istemem..

OA_3003776.jpg

http://www.hepsiburada.com/alpine-swe-1200-20-cm-koltuk-alti-amfili-subwoofer-150w-bass-kontrol-kumandasi-pm-otalpswe-1200

Alpine'in koltuk altı için olan bu ürününü inceledim fakat güç olarak zayıflar..

Çevirici ile alakalı evet haklısınız, bir çevirici de almamız gerekiyor.

Aracın kendi hoparlörleri ezilecek derken, anlamadım ne demek istediğinizi? Neden ezilsinler ki? Ben sadece Subwoofer dan bass desteği alacağım. Neticede 30 cm lik bir Subwoofer..

Bu düşüncelerinizi de kesinlikle değerlendireceğim, teşekkürler..  :'(

Ürün gerçekten çok güzel görünüyor. Koltuk altı olması sebebiyle avantaj sunuyor. Fakat canlı olarak test etmek lazım, videolardan pek bir şey anlaşılmıyor. Türkiye de kullananların da yorumlarını bulamadım..

@gdervisoglu Hocam sizin linkini atınız cihazda değerlendirilebilir gayet başarılı bir cihaz. Ezilir dememdeki kastım şu şekilde. Koltuk altı cihazlarını daha önce hiç dinlemedim nasıl bir ses alırsınız açıkcası bilmiyorum. Fakat bagaja koyduğunuz zaman ayarlasanız bile bas fazla gelecektir. Yani muhtemelen en kısıkta bile olsa fazla bas olucak araçta. Bu yüzden tize göre ağır basıcak bas sesi. Ayrıca berrak bir ses almak için stock hoöpöyleri süzen bir anfi olmadığı için bas ve tiz arasından farklılıklar olucaktır. Şahsi fikrim bu tamamen hocam ama bu bir zincir gibi birbirine bağlı hepsi. Araya eklediğiniz ekstra bir şey eklediğiniz zaman tam uyum içinde olmuyorlar. Ayrıca bu ses sistemi öyle bir şey ki sizde biliyorsunuzdur sesin geldiği yön bile her şeyi değiştiriyor. Bagajda kuvvetli bas olması yerine hemen yakınızda daha kuvvetsiz bir bas daha işlevsel olabilir. Özellikle bir çok otomobil firması artık araçlarında hifi sistemlerde koltuk altı subwoofer kullanıyorlar. Ama tabi ki benim söylediklerim tamamen benim görüşüm hocam yinede asıl ustanın söyliyicekleri daha önemli :D

mcanerol dedi:
@gdervisoglu Hocam sizin linkini atınız cihazda değerlendirilebilir gayet başarılı bir cihaz. Ezilir dememdeki kastım şu şekilde. Koltuk altı cihazlarını daha önce hiç dinlemedim nasıl bir ses alırsınız açıkcası bilmiyorum. Fakat bagaja koyduğunuz zaman ayarlasanız bile bas fazla gelecektir. Yani muhtemelen en kısıkta bile olsa fazla bas olucak araçta. Bu yüzden tize göre ağır basıcak bas sesi. Ayrıca berrak bir ses almak için stock hoöpöyleri süzen bir anfi olmadığı için bas ve tiz arasından farklılıklar olucaktır. Şahsi fikrim bu tamamen hocam ama bu bir zincir gibi birbirine bağlı hepsi. Araya eklediğiniz ekstra bir şey eklediğiniz zaman tam uyum içinde olmuyorlar. Ayrıca bu ses sistemi öyle bir şey ki sizde biliyorsunuzdur sesin geldiği yön bile her şeyi değiştiriyor. Bagajda kuvvetli bas olması yerine hemen yakınızda daha kuvvetsiz bir bas daha işlevsel olabilir. Özellikle bir çok otomobil firması artık araçlarında hifi sistemlerde koltuk altı subwoofer kullanıyorlar. Ama tabi ki benim söylediklerim tamamen benim görüşüm hocam yinede asıl ustanın söyliyicekleri daha önemli :D
Can Hocam neden aklımı karıştırıyorsun  8D

gdervisoglu dedi:
Hocam kusura bakmayın valla :D Böyle sizin aklınızı karıştırıyorum ama gerçekten en iyisi olsun istiyorum sizin için. :'(

mcanerol dedi:
Hocam kusura bakmayın valla :D Böyle sizin aklınızı karıştırıyorum ama gerçekten en iyisi olsun istiyorum sizin için. :'(
Çok teşekkür ederim Can Hocam  :) Marka bazlı bulamadım ama genel olarak koltuk altı sub yorumları parasının hakkını vermediği yönünde.. Çoğunluk bagaja Subwoofer konulması taraftarı.. Hala bagaja Subwoofer + Mono Anfi ikilisine daha yakınım..

Aslında ilk paylaştığım Alpine'in kendiden anfili modelini kullanacaktım fakat aracımın büyük olması nedeniyle biraz  daha güçlü olsun istediğimden vazgeçmiştim. Şu an bayağı satıyor gördüğüm kadarıyla. Belki sizin dediğiniz gibi ön plana çıkmadan tatlı hafif bir bass verecek model budur.. Bakalım araştıyorum hala.. Geçen gün Media Markt ta bu ürünlerden sorumlu bir arkadaş ile tanıştım, bilgili bayağı. Bana 2 haftaya yeni ürünler geleceğini onları görmeden karar verme dedi. Ay sonuna kadar bekleyeceğim.

Geri
Üst Alt