Varta akü sorunsalı

Makine7

Üye
İsim
Sercan
Arkadaşlar merhabalar. Pazartesi günü akü değişimi için servisten randevu aldım. Bana iki farklı fiyat verdiler. Birincisi 850 lira olan Vartanın ekonomik orijinal aküsü diğeri ise 1380 lira olan araç üzerinde fabrika çıkışlı olan Varta aküsü. Servis ilk olan 850 liralık akü içinde orijinal doğuşun ve wolksvagenin önerdiği marka olduğunu söyledi. Sizce hangisini almalıyım? 

Benim aküde bitti bitecek gibi, her sabah geç alıyor marş, fakat bugün üç günlük yatışın ardından kesin çalışmaz dedim ama çok ilginçtir ki kontağı çevirir çevirmez çalıştı motor, üstelik ne zamandır devrede olmayan start stopda çalıştı. Daha öncede yazmıştım benim akü aracın ilk aküsü üzerindeki ve üretim tarihi 12/41.hafta. Akü de sıkıntı yok mu şimdi sizce?
@Golftdiİlk marştan sonra gün içinde geç marş durumu oluyor mu?

Upvote 0
@ogzogz sadece işe giderken ve dönerken iki kez çalıştı, ikincide de hemen aldı...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz sadece işe giderken ve dönerken iki kez çalıştı, ikincide de hemen aldı...
Benimde genel olarak ilk çalıştırma geç marş, ikincisi ya da üçüncü farketmeden gün içerisinde hemen marş alıyor. Yani geç dediysem 2 saniyeyi geçmiyor. Buna bi çözüm bulamadık..

Upvote 0
@ogzogz Hocam acaba belli bir yol yaptığınız için akünün kısmende olsa kendini şarj etme durumundan dolayı ikinci çalıştırmada rahat çalışıyor olabilir mi? 

Upvote 0
Benim üç gün yatıştan sonra hemen çalıştı!!!

Upvote 0
Aküden olabilir

Upvote 0
@Makine7 sizde geç çalışma mı oluyor?

Upvote 0
@ogzogz Benim sabahları baya baya geç marş alıyordu özellikle soğuk zamanlarda ama sonrasında rahat çalışıyordu. 

Upvote 0
Benim aküde bitti bitecek gibi, her sabah geç alıyor marş, fakat bugün üç günlük yatışın ardından kesin çalışmaz dedim ama çok ilginçtir ki kontağı çevirir çevirmez çalıştı motor, üstelik ne zamandır devrede olmayan start stopda çalıştı. Daha öncede yazmıştım benim akü aracın ilk aküsü üzerindeki ve üretim tarihi 12/41.hafta. Akü de sıkıntı yok mu şimdi sizce?
Hocam sizin akü yüksek ihtimal son günlerini yaşıyor bir akücü veya oto elektrikçiye gidip durumunu ölçürmekte yarar var., 6 yaşında bir akü görevini layıkıyla yerine getirmiş..

Benimde genel olarak ilk çalıştırma geç marş, ikincisi ya da üçüncü farketmeden gün içerisinde hemen marş alıyor. Yani geç dediysem 2 saniyeyi geçmiyor. Buna bi çözüm bulamadık..
Benim aracım 3,5 yaşında Varta AGM akü takılı., ara-sıra çok nadir de olsa geç marş yaptığı oluyor., Yani geç dediysem 2 saniyeyi geçmiyor..

En mantıklı çözüm aküyü ölçtürmek., hem çalışmadığı anda., hemde marşa bastığınız anda.,

En doğru veriyi tam marşa bastığınız anda ki değer verir.. Marş esnasında ölçülen değer 10,3-10,5 volt veya aşşağısı bir değer ise akü ömrünü tamamlamış sayılır..

Upvote 0
@ogzogz Benim sabahları baya baya geç marş alıyordu özellikle soğuk zamanlarda ama sonrasında rahat çalışıyordu. 
Birkaç günlük ilk marş deneyiminizi bekliyorum size zahmet. Akü değişiminin ilk marşa etkisini gözlemleyip bizlere aktarırsanız sevinirim.

@forzaGilles ben de 2 saniyelik gecikmeden bahsediyorum. Akü voltaji marş anında 10.7lerde. 20-25 derece aralığında başlıyor maalesef geç marşlar.  Anlamadım sersörden midir nedir. Bişeyler yanlış gibi. Yabancı forumlarda da aynı durumlar var. Yani çok büyük bi sorun olarak görmüyorum aslında. Sadece olmaması gerektiğini, bi çözümünün olduğunu düşündüğümden merak ediyorum. Yoksa servis vs ustalar normal diyorlar 2 saniyeye.

Upvote 0
Birkaç günlük ilk marş deneyiminizi bekliyorum size zahmet. Akü değişiminin ilk marşa etkisini gözlemleyip bizlere aktarırsanız sevinirim.

@forzaGilles ben de 2 saniyelik gecikmeden bahsediyorum. Akü voltaji marş anında 10.7lerde. 20-25 derece aralığında başlıyor maalesef geç marşlar.  Anlamadım sersörden midir nedir. Bişeyler yanlış gibi. Yabancı forumlarda da aynı durumlar var. Yani çok büyük bi sorun olarak görmüyorum aslında. Sadece olmaması gerektiğini, bi çözümünün olduğunu düşündüğümden merak ediyorum. Yoksa servis vs ustalar normal diyorlar 2 saniyeye.
20-25 derece ideal bir sıcaklık, marş anında 10,7 voltaj artık son çırpınışları demek hocam.. akünüz bitmeye yakın., araç kaç modeldi..? O akü kışın 10 derecenin altında 9-9,5 voltaj anca verir..

Upvote 0
20-25 derecede ideal bir sıcaklık, marş anında 10,7 voltaj artık son çırpınışları demek hocam.. akünüz bitmeye yakın., araç kaç modeldi..? O akü kışın 10 derecenin altında 9-9,5 voltaj anca verir..
2013. Akü 2. Senesinde. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt