Golf 7 1.2 tsi 2016 rölanti devri 900 de olması normal midir?

Levent35

Üye
İsim
Levent
Devir saatinin 900 lerde olması normalmi daha önce daha düşüktü yada problemse nedendir acaba

@HONEY @Koray07günaydın, evet paylaşmıştınız ama sıcaklık ile orantılı baktığımız için, sadece rolantinin 700 rpm de olduğu görünüyor. Yardımcı olmak isterseniz gün içerisinde bilhassa 35 derece veya üzeri sıcaklıkta, tabiiki hararetinde 90 derecede olduğu bir resim paylaşırsanız daha çok makbule geçer. Tabiiki arkadaşlar içinde geçerli. 

Upvote 0

@Ukoray hocam benimde aynen rolanti yüksekte oluyor. kışın ve yazın hava sıcaklığı yüksek olduğu zaman yapıyor. önceden bende takılıyordum ama servise götürdüm, ustaya götürdüm herhangi bir sorun gözükmedi. O yüzden öyle süremeye devam ediyorum. 1 sene önce farkettim bende. Ayrıca ben aracı çok az kullanıyorum onada bağlıyorum ben hava sıcaklığı dışın da.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Blackjack6206 ilginiz için teşekkür ediyorum. Lakin ben ve @Koray07 bu durumu daha önce yaşamadığımız için bu kadar irdeledik, bende kaç tane tamirhaneye götürdüm cihazlarla baktırdım sorun yok. Fakat işin enteresan yanı buradan hariç başka forumlarda sorduğumda normal olmadığı yönünde idi. Buradaki amaç eşdeğer motorlarında aynı karakterde davranıp davranmadığı. Bana normal gelmeyen kısmın( hava sıcaklığı ile orantılı) 650 rpm de normal çalışıp 800 rpm e hatta kısa dur kalklarda 850-900 rpm e kadar çıkması. 

Upvote 0
@Ukoray rica ederim. Hocam aynen sizin araçlarda olan benim aracım da da oluyor. Biraz kullanınca eski rolantisine dönüyor özellikle kışın. Ama yazın bu çok sıcaklarda biraz farklı oluyor sanirim. Aracım 2016 1.2 tsi. 

Upvote 0
@Blackjack6206 bahsettiğiniz durumunuzu daha önceki 1000 devir problemi konulu başlıktan baktım. Orada tsi ile başlayıp tdı ile devam etmiş rejenerasyon, cold start gibi farklı yerlere gitmiş ama ortada bir sorun var gibi bekleyip göreceğiz. Teşekkürler 

Upvote 0
35 derece hava olmuyor burada

900 devir olan klima auto modda

Digeri klima kapali 800 devir civari

IMG_7841.jpgIMG_7840.jpg

Upvote 0
@Blackjack6206 merhaba,  siz az kullanmaya bağlamışsınız. Ben de az kullanımdan olabilir diye düşünüyorum. Senede 3 bin en fazla 4 bin km yapıyorum. Yasaklarda hiç kullanmadım. Sadece hafta da bir iki defa moturu ısıtıyordum. Sizin de durum benzer mi, kısa mesafimi yoksa araç yatıyor mu, Ukoray arkadaşımızın az km ile ilgili bir durumu yok diye biliyorum. Hiç bahsetmedi. 

Upvote 0
Vay be ne konu olmuş :)

Aslında açıklama çok çok basit arkadaşlar, temel fizik :D

Araçlarımız intercooler ve turbo ile çalışan, motora giren oksijen miktarının çok önemli olduğu ve bunu sağlıklı seviyede tutmak için sensörler ve başka ölçümler yaparak yakıt hava karışımını en verimli ve sağlıklı seviyede tutmaya çalışan bir yakıt hava karışımı haritasına sahip.

Sıcak hava eşittir genleşmiş ve dolayısı ile aynı hacimde daha az oksijen içeren bir hava içeriye almak zorunda kalıyor, oksijen miktarını artırmak içinde yakıt miktarını değiştirmeden devri yükselterek biraz daha fazla hava alıyor ki sağlıklı yakıt oksijen karışımını sağlayabilsin. Durum bundan ibaret :D

Upvote 0
Yani demem oki bu son derece normal, motorun verimli ve sağlıklı çalışması için tasarlanmış bi durum. Rölantide çalışma esnasında anlık önemli bi dalgalanma ve sarsıntılar (ilk çalıştırmada ısınana kadar bi miktar sarsıntı normal) yoksa arabanızın orasını burasını kurcalamayın arkadaşlar :)

Upvote 0
@CemK neredeydin sen. Bunca gündür. 🙂 Vermiş olduğun değerli bilgi için teşekkür ediyorum. Son bir şey sorsam, başka kimsede bu durum oluşmuyor mu yada bizim gibi dikkatli değiller mi. 

Upvote 0
@HONEY sizinkide yüksek görünüyor ama yukarıda @CemK arkadaşımızın vermiş olduğu bilgiye istinaden sorun olmadığı görünüyor. Yardımınız için teşekkür ederim. 

Upvote 0
@Koray07eh artık sözüm ona sorun olarak gördüğümüz durum çözüme ulaşmış görünüyor. Değerli paylaşımların için teşekkür ediyorum. Bu arada ben izmitte oturuyorum, emekliyim ve yaş 55. Yolunuz düşerse her zaman beklerim. 

Upvote 0
@Ukoray Zaten yapıcak bir yok, gözlemlemeye devam, gerçi hala kendime geçtiğimiz senelerde hiç bu kadar sıcaklık nem olmamışmıydı, demeden duramıyorum. Yani inşallah bu seneki sıcaklık neme bağlı bir durumdur. Hala su sıcaklığıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Hocam sizin verdiniğiz rus forumundaki linkte, hemde diğer yabancı forumlarda motor sıcaklığının 85 ve 105 derece arasında olsada, 90 derece göstermesinin konfor amaçlı oldunuğunu yazmışlar. Ufak iniş çıkışları göstermiyor. Hocam sizede diğer yorum yapan arkadaşlara da teşekkürler. Ben İstanbuldayım 40 yaşındayım aynı şekilde bende beklerim. 

Upvote 0

@Blackjack6206 merhaba,  siz az kullanmaya bağlamışsınız. Ben de az kullanımdan olabilir diye düşünüyorum. Senede 3 bin en fazla 4 bin km yapıyorum. Yasaklarda hiç kullanmadım. Sadece hafta da bir iki defa moturu ısıtıyordum. Sizin de durum benzer mi, kısa mesafimi yoksa araç yatıyor mu, Ukoray arkadaşımızın az km ile ilgili bir durumu yok diye biliyorum. Hiç bahsetmedi. 
Hocam aynen bende yılda 3 veya 4 bin km yapıyorum onun dışında haftada 1 veya 2 kez çalışıyor araç. Benim araçta neredeyse çoğu zaman yatıyor yani.

Upvote 0

Geri
Üst Alt