Beyazlar da Parlar

KaiZeN

Üye
İsim
Erçin
Arkadaşlar merhaba,

Daha önce bir konuda bakım, temizlik ve koruma ürünleri konusunda kendime sağlam bir çeyiz düzmeyi ve uygulama yapmayı düstur edindiğimi belirtmiştim. Bu süreç birkaç aydır genel olarak ürünleri temin etmeye çalıştım ve elimdeki ürünlerle sadece yıkama, temizlik ve bakım yapmıştım. Akşam itibariyle ilk wax uygulamasını da yapmış oldum ve artık konu açabilirim dedim
Aracımla ilgili uygulamaları bu konu altında elimden geldiğince paylaşmaya çalışıcam. 
Aracım Beyaz 2018 model Golf Highline 1.4 dsg. 

İlk uygulamamda bana golfü aldıran ve titizliğiyle detayı özendiren ender abim yardım etti sağolsun. Uygulama sırasında eşi ve kızları pek rahat bırakmadığı için fotolarda eksiklikler var kusura bakmayın.

Saat 9 gibi benzinliğe girdik. Aracın ve fren disklerinin soğuması için hem biraz muhabbet ettik hem de kullanacağım ürün ve ekipmanları bagajdan çıkarıp hazırlamaya başladım. Bagaj da oğlumun birkaç oyuncağı da sürekli duruyor. 2.5 yaşında ve iş makineleri hastası Bütün gün kumlarla oynuyor.

20190711_211607.jpg

20190711_211512.jpg

Kirli hallerimizi çektim ama pek belli olmuyor. Genel olarak hafta da bir kez aracımı yıkıyorum. Biraz toz ve yağmur geçişi nedeniyle biraz da beneklerimiz var.

20190711_211531.jpg

20190711_211450.jpg

20190711_211549.jpg

Jantlara girişerek başladım. Cg wheel cleaner ve wheel woolies fırçayla giriştim. Davlumbazlara da cg orange degreaser kullandım. Mothers ın davlumbaz fırçasını almakta geç kaldım. Kampanya da gelir diye umut etmiştim ama yıl sonunu beklicez artık.  Davlumbazlara sonra (işlemlerin en sonunda) Adams undercarriage sprey uyguladim biraz parlasınlar.

IMG-20190712-WA0002.jpg

IMG-20190712-WA0017.jpg

Ön yıkamada secho ve vp citrus prewash 1/8 seyrelterek kullandım. Daha sonra durulayıp, biraz sular süzülsün diye bekledikten sonra vp dragons breathe ile demirtozu temizliğini yaptım. Sanayiye yakın oturduğum için sanırım epey demirtozu çıktı. 

IMG-20190712-WA0005.jpg

IMG-20190712-WA0003.jpg

Demirtozundan sonra kil uygulamaya geçtim. Kaydırıcı olarak nanolex pure ve kil okarak Vp turuncu yumuşak olanı kullandım. Pek bir şey çıkmadı. Çok kuvvet de uygulamadim çizmekten korktuğum için.

Duruladıktan sonra cift kova yıkamaya geçtim. Şampuan olarak nanolex pure kullandım. Zymöl ve nanolex var elimde ikisi de gayet işini iyi yapıyor. Kovalarım dirt trap li ve 3 adet eldiven kullanıyorum. Birisi gyeon kuzu yünü eldiven digeri klin korea nın mikrofiber eldiveni etek altı ve jantlar içinde meguiars ın mikrofiber eldiveni. 

IMG-20190712-WA0007.jpg

IMG-20190712-WA0010.jpg

Çift kovadan sonra cilayı uygulayacağım alana geçtim. Havlu olarak purestar duplex ve af aqua deluxe kullanıyorum. Purestar dan acayip memnunum, af de işini şimdilik yapıyor  Araçtan sular süzülsün diye camları meguiars glass cleaner ile sildim. Dış platik aksağımı ve lastikleri de vp black to the future ile koruma altına aldım.

Wax öncesi son olarak 1/1 seyreltilmiş ipa ile son kez aracın üzerinden geçip dodo juice hard candy i uygulamaya geçiyorum. Mothers ın mikrofiber aplikatörü ile uyguladım. Wax biraz sertti. Aplikatöre alması baştan zorladı sonra elimde yumuşadıkça daha rahat alabildim Uygulaması kolay bir ürün ve panel panel de silince daha da kolaylaştı. Wax silme bezi olarak da gyeon soft wipe kullandım. Başarılı bir ürün. 
Bu arada dayanımı ne kadar gidicek merak ediyorum dodo juice in.

Saat 12:30 ve finaller.. Sabahta işe gelirken foto çektim ama güneş altında olmadığı için pek belli olmuyor Sıkılmadan okuyan, inceleyen herkese çok teşekkürler. İç temizlikte tekrar görüşmek üzere..

Not: Her ne kadar aracım temiz olsa da ön yıkamadan sonra çift kova ile de yıkayarak tamamen temiz hale getirdikten sonra demirtozu ve kil uygulamakta fayda var.

20190712_004045.jpg

IMG-20190712-WA0019.jpg

20190712_004115.jpg

20190712_072618.jpg

20190712_072539.jpg

20190712_072611.jpg

20190712_010042.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Maşallah parlamış hocam. Profesyoneller kadar olmasa da insan kendisi yapınca hem zevkini almış oluyor hem de neticesi yetiyor. 

Elinize sağlık hocam bende sizinkinin aynısından var. Stajımdan sonra demirtozu ve kili garajda yaptıktan sonra arkadaşlarıma boya düzeltme için vereceğim . Camlarada cam pastası atılacak . dodo juice hard wax koyu renkli araçlar için değil miydi ben mi yanlış hatırlıyorum . Uygun fiyatı sebebiyle bende almayı düşünmüştüm fakat koyu renkli araçlar için görünce valet pro mad wax aldım .

Eski aracımda işlemin benzerini yapmıştım cila olarak tripple kullanmıştım . Eğer pasta yapmıcaksınız boyanızda hare varsa kapatıcı cilaları öneririm .

8F9C20C9-EC04-44B1-B8B5-FAB889EB7FAE.jpeg

2FE0CAEB-3950-401B-AEEE-20F062EA9350.jpeg

Elinize sağlık hocam bende sizinkinin aynısından var. Stajımdan sonra demirtozu ve kili garajda yaptıktan sonra arkadaşlarıma boya düzeltme için vereceğim . Camlarada cam pastası atılacak . dodo juice hard wax koyu renkli araçlar için değil miydi ben mi yanlış hatırlıyorum . Uygun fiyatı sebebiyle bende almayı düşünmüştüm fakat koyu renkli araçlar için görünce valet pro mad wax aldım .

Eski aracımda işlemin benzerini yapmıştım cila olarak tripple kullanmıştım . Eğer pasta yapmıcaksınız boyanızda hare varsa kapatıcı cilaları öneririm .

Ekli dosyayı görüntüle 22272

Ekli dosyayı görüntüle 22271
Hocam merhaba,

Detay forumlarında incelediğim uygulamalarda, yapılan yorumlarda ve verilen fikirlerde şunu gördüm; beyaz araçlar için genel olarak üretilen wax lar yumuşak ve kullanımda sarfiyat sert wax lara oranla çok daha fazla ve hiçbir yorumda bariz bir farklarının olduğuna dair birşey okumadığım için dodo juice hard candy seçtim. Hem de şu da önemliydi aldığım ürün sadece 30 ml ve yaklaşık 2-3 uygulama çıkarır, bu da farklı ürün deneme ve kullanma imkanı sunuyor. 

Şuan aracımda kayda değer hare ve çizik yok. Af tripple yerine autoglym srp ve cg glossworkz daha çok tercih edilmiş kapatıcılık, parlaklık ve derinlik açısından. Bende de tripple var piano Black bölümlere uyguluyorum:) Ama daha fazla parlaklık ve derinlik için bir sonraki uygulamamda glaze üzerine wax atıcam. Glaze olarak poorboys white diamond alıcam büyük ihtimalle. Şuan Türkiye’de satışı yok, yurtdışından alıcam. Wax da bilt hamber double speed wax yada zymöl titanium kullanmayı düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar tekrar merhaba,

19.07.2019 cuma günü vp foamula 1 i test elmiş oldum hemde dodo juice hard candy sonrası ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim.

İlk olarak birkaç tane kirli halimize bakalım. Yaklaşık 150-200km ancak kullanmışımdır. Biraz da yağmur altında kaldı.

20190719_212521.jpg

20190718_202513.jpg

20190718_202436.jpg

Vp foamula 1 karışımını bir gece öncesinden aslında hazırlamıştım ama gidemedim aksilik çıktı. Snow foam için 1lt de 300ml tavsiye ediliyor. Ciddi bir rakam f/p açısından. Ansf den daha yoğun köpük ve daha uzun süre araç üzerinde kalıcılık vaad ediyor. Spreyleme de ise 1/5-1/20 arasında tavsiye edilmiş kirlilik durumuna göre. Ben uygulamamda 1/15 olarak kullandım. Vp citrus prewash kullandığım için daha önce sadece onunla karşılaştırma yapabilirim. Kir sökmesi ve yaptığı temizliği açıkçası beğendim tabi bunda wax ında eminim katkısı vardır.

20190719_214300.jpg

20190719_214307.jpg

20190719_214249.jpg

Ön yıkama sonrası boncuklanmaları da şuraya ekleyeyim. Dodo juice hard candy i ne yazıkki daha önce wax uygulamadığım için karşılaştıramayacağım. Ancak su itişi, boncuklanması ve parlaklığı f/p açısından bence başarılı.

20190719_215548.jpg

20190719_214909.jpg

20190719_214903.jpg

20190719_214852.jpg

20190719_214835.jpg

Çift kova yıkamayı bu sefer Zymöl ile yaptım. Son bir kaç tane de final fotoğrafıyla bitireyim Benzinlikte foto çekmeyi unutmuşum evin önünde aklıma geldi..

33.jpg

3.jpg

2.jpg

Ellerinize sağlık, araçlarınız güzel görünüyor. Fakat bu yıkama ve temizleme işlerini biraz abarttığınızı düşünüyorum.  ;)

Ellerinize sağlık, araçlarınız güzel görünüyor. Fakat bu yıkama ve temizleme işlerini biraz abarttığınızı düşünüyorum.  ;)
Hocam merhaba,

Sağolun teşekkürler.

Burda renkler, zevkler, araçlarımıza yüklediğimiz anlamlar devreye giriyor. Benim için aracımı yıkamak yada bakımını yapmak bir hobi, stres atma. Bir uğraş.

Sizin için de farklı durumlar mevcuttur.

@KaiZeN diğer forumda da cevaplamştım. Bir kez daha belirteyim gerçekten güzel uygulamalar olmuş :) Vp Marvellous ve soft99 fusso sonrası ben de deneyeceğim dodo juice Wax ı :)

@KaiZeN diğer forumda da cevaplamştım. Bir kez daha belirteyim gerçekten güzel uygulamalar olmuş :) Vp Marvellous ve soft99 fusso sonrası ben de deneyeceğim dodo juice Wax ı :)
Tekrar teşekkürler hocam:) Genelde aksesuar yedek parça satışı ve önerisi, sorunlar hatalar ve çözümleri hk. daha çok paylaşım yapıldığı için forumda boya bakım koruma ile ilgili eksiklik olduğunu düşündüğüm için burda da paylaşmak istedim:) Memnun kalıcaksındır dodo juice ten kalıcılığı da başarılı olursa favori ürünlerden olur.

@KaiZeN Hocam çok başarılı bir çalışma olmuş elinize sağlık.
Teşekkürler hocam sağolasın..

Geri
Üst Alt