BAKIM İÇİN TERCİHLER: SERVİS Mİ? SANAYİ Mİ?

tdi  30.000  bakımı   bugün itibariyle  1490 TL ......................internetten alırsanız  %5 zubuzu ile anca 1415 olur diyor . (son fiyat) (2017 tdi manuel)

ne diye aradım ?  bilmem ?  ben 30 bin bakımını sanayide yapalı 4 ay oldu ..... yetkili servislerle işim kalmadı !! garanti yandı kül oldu  

5 litre motul xcelan + 8100  (zaten TDİ için 5 lik lazım 4,6 litre alıyor motor)   = 205 TL  (hepsiburada fiyatı)

https://www.hepsiburada.com/motul-8100-x-clean-5w-30-5-lt-uretim-tarihi-2018-p-HBV00000254AV?magaza=Pmvey Store&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQjwgezoBRDNARIsAGzEfe7eJkM0FVgkKqPeaKZ9ZNqFzk1vS2S2eFI9jzOEGcoZlFIB6gzEXbgaAtDgEALw_wcB

Mann filtreleri  (yakıt filtresi de dahil bu fiyat , şu an aktif satışta, 4 ay önce de buradan almıştım . gelen malzeme kodları birebir TDİ mk7+7,5 için )  içinde yakıt filtreside dahil olduğu için bu fiyat yoksa TSİ cılar için hava+polen+yağ filtre  170 tutar.  Faturalı + kargolama çok iyi ezilme büzülme yok)

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-mann-volkswagen-audi-seat-skoda-1.6-tdi-periyodik-bakim-seti-662757932/detay

bu malzemeleri bagajınıza koyup 20 yıllık iş bilen ustanıza gittiğinizde işçilik sanayide 100 lira 

yetkili servis 1415 istiyor

kendin pişir kendin ye  yaparsan

yağ 205

filtreler 250

işçilik 100 

toplam 550 

hani deniyor ya  bu periyodik bakım olayında 300-500 ' e bakmamak lazım. 

865 lira farka bakılır mı peki?

yada benzine 27 kuruşçuk  zam yapılınca tepesi atan (benimde atıyor) insanlık   965 lira farkı pek önemsemiyor  tezatı var buda garip?

ben yılda 2 bakıma giriyorum (senede 30 bin yolum var)

yılda 2 posta  doğuşa  toplamda fazladan 1730 lirayı veremem yani. 

"manuel alemi için yazdım, DSG araçlar  için bu hesaplamalar ERROR verir.   

Moderatör tarafında düzenlendi:

[mention=8553]Alp54[/mention] Mrb aracınızı güle güle kullanın benimde aracım bu ay sonu garantisi bitecek ne kadar ücret ödediniz garanti uzatımına ?
2500tl 2 sene uzattık hocam.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Savatage İşin diğer tarafına bakarsak servis sadece yağ değiştirmediğini aracın gözden geçirilmesi gereken bir çok noktasını da kontrol ettiğini iddia ediyor. Sanayi de bunlar yapılabilir mi acaba? Sanayide kim aracın fren hidroliğinin aşırı nemlendiğini kontrol edecek?

Şer düşme olarak bakmayın yalnızca fikir teatisi yapıyoruz.

Bir yerde istesek de istemesek de konunun başında da izah ettiğim gibi siz servise verdiğiniz parayla aslında garanti satın alıyorsunuz. Ancak buradaki "garanti" kavramı yapılan işin arkasında durma ve size hesap sorma kapısının açılması olarak değerlendiriyorum. Benim şahsen sanayi deneyimlerim hiç iyi değildir. Kahir ekseriyetteki ustalar daha çok yaptığı işin kalitesine değil alacağı paraya bakıyorlar. En azından servis size eksisiyle artısıyla kurumsal bir kimlikle yaklaşıyor; aradaki hizmet ilişkisini az daha medeni bir boyuta taşıyor. Elbette bunlar benim şahsi kanaatim, herkesin tecrübesiyle farklılık gösterecektir. 

Hepinizin değerli yorumları için teşekkür ederim.  

@tahtelbahir 

@Savatage İşin diğer tarafına bakarsak servis sadece yağ değiştirmediğini aracın gözden geçirilmesi gereken bir çok noktasını da kontrol ettiğini iddia ediyor. Sanayi de bunlar yapılabilir mi acaba? Sanayide kim aracın fren hidroliğinin aşırı nemlendiğini kontrol edecek?

Şer düşme olarak bakmayın yalnızca fikir teatisi yapıyoruz.

Bir yerde istesek de istemesek de konunun başında da izah ettiğim gibi siz servise verdiğiniz parayla aslında garanti satın alıyorsunuz. Ancak buradaki "garanti" kavramı yapılan işin arkasında durma ve size hesap sorma kapısının açılması olarak değerlendiriyorum. Benim şahsen sanayi deneyimlerim hiç iyi değildir. Kahir ekseriyetteki ustalar daha çok yaptığı işin kalitesine değil alacağı paraya bakıyorlar. En azından servis size eksisiyle artısıyla kurumsal bir kimlikle yaklaşıyor; aradaki hizmet ilişkisini az daha medeni bir boyuta taşıyor. Elbette bunlar benim şahsi kanaatim, herkesin tecrübesiyle farklılık gösterecektir. 

Hepinizin değerli yorumları için teşekkür ederim.  
Hocam fren hidroliğinin nemini ölçmek çok kolay ustayı bırakın getirin ben bile ölçerim 😊 Günümüzün olayı şudur pazarlama küçük bir işlemi bile çok büyük birşeymiş gibi gösteriyorlar. Kaldi ki araba sıradan bi c sınıfı araba sanayide bu arabanın rutin bakımını yapamıcak usta yoktur .  Bakımı garajda kendim bile yapabiliyorum..... 

Sanayide işinizi servisten çok daha düzgün yaptırabilirsiniz ama iyi bir usta bulmanız lazım .

Yetkili servisin en büyük avantajı iyi niyet garantisidir . Özellikle dsg kullanıcıları için çok önemli bir husus .

Bundan önceki manuel golfümü 1 yaşındayken bakımını kendim yaptım . Yetkili servise götürmedim pişmanda değilim . Satarkende kimsede araba yetkili servis bakımlı mı diye sormadı .

Kapora verdiğim kısmetse yarın alacağım araç dsg şanzımana sahip . Bu aracımı dsg sebebiyle mecbur servise götürüceğim .

Dışarda bakım yapmak garantiyi bozmaz fakat iyi niyet garantisini bozar.

Bu konuda benim fikrim şudur araç manuelse yetkili servise para vermeye gerek yok . Dsg ise dsg sorunlarını servis garantiden çözmesi sebebiyle mecburen yetkili servis.

@Kaya06 cesaretinizden dolayı sizi tebrik ediyorum, kavramayı sanayide  5bin civarı değiştiriyorlar diye biliyorum.

@bf417 hocam valla araç 60 binde daha bi sıkıntı yok şimdi 80 binde falan kavrama degişse 60 bin bakımı 75 bin bakımı derken bi kavrama parasını servise vermeyim dedim 😂 bu arada 3.500 diye biliyorum bende artık baskı gibi oldu yani sorun olmuyo sanayide

@Alp54 arac neydi hocam bizim sifir araca 3500 lira aldilar fazlami verdik?

Bu arada motor yagini kendimiz servise gotursek garanti konusunda sorun oluyormu? Marka olarak shellmi almak zorundayiz?

@Kaya06 tanıdığım kavramayı yeni değiştirdi sanayide 4500e servis 11bin çekti🤔

Merhaba Arkadaşlar

2018 model 1.0 TSI kullanıcısıyım bakımla alakalı merak ettiğim birkaç soru var ?

-09.08.2018 tarihinde bakım tarihi olarak görünüyor.Km henüz 9.000 km De tarihi mi baz alacağız yoksa km mi ? 15.000 km olmadı henüz.

-Bakım tarihini baz aldık diyelim, 20 gün gecikme ile servise götürsem herhangi bir sorun çıkarırlar mı?

-Tüm vw servislerinde bakım fiyatları aynı mı ?Birkaç servisten fiyat almam gerekir mi ?

-Son olarak güncel bakım fiyatları ne kadar ?🙂

@Mehmet Kaynar  Km dolmadigina göre trafige cikis gününden 1 yil sonra gitmeniz lazim servise, 20 gün gecikmeye birsey demezler, hepsinde fiyatlar ayni, online randevu alirsaniz %10 indirim var, bakim fiyati 1119

@tahtelbahir Ben daima garantisi biten araçlarımı Bosch servislerine götürüyorum hem cebim hem kafam rahat ediyor. Kalite tartışılmaz. Denemeni tavsiye ederim.

Konunun biraz zamanı gecmiş ama, bende bu sorunsalın içindeyim.1.0 tsi manuel 2017 benim araç.Bende servise götürme niyetindeydim iyi niyet garantisinden dolayı.Ancak yetkili servis tarafindan iyi niyetin aracın tüm mekanik parçalarını kapsamayacağı,sadece dsg için geçerli olduğu söylendi.Belki kronik sıkıntısı olan parçalara bu iyi niyet garantisini veriyorlar.Yani tüm mekanik parçaların iyi niyet garantisi yok.

Yetkili servisler iyi niyet garantisine giren parçların en azından bir listesini verseler, avantaj dezavantaj yönünden bir karar verilebilir.Senelerce yetkili servise gidip, bir parça değişimi gerektiren arizada, servisin iyi niyetine kalmak biraz riskli gibi geliyor.Sonucta servisin ve Almanya'nın insiyatifine kaliyoruz.

Tüm bunlardan dolayı ben de Bosh Car Servis'e götürüyorum aracı.En azından orjinal bosh marka kullanılıyor ve servis anlayışları güzel.

Herkese hayırlı kazasız sürüşler dilerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arkadaşlar,  daha bugün servise uğradım sırf bilgi almak için. Aracım 1.4 tsi dsg 2016 model. 1100 tl fiyat çıkardılar.  Zubizu ile 1000 civarı olur dediler. Benim bakım 1 ay sonra. Özel vw servisinden de  fiyat aldım 650 tl dedi. 350 tl için  özel servise gitmeyi düşünmüyorum . Bugün servisteki danışman arkadaşım anlattı. Dsg ile ilgili yakın bir zamanda 12 000 tl lik bir sorunu,  iyi niyet garantisi ile sadece 800 tl ye hallettik dedi. Dsg için özellikle,  iyi niyet garantisi nin çok iyi olacağını düşünüyorum.

Geri
Üst Alt