İzmir Garaj Tecrübem

@CemOzgen Burada problem şu, ben ön konsol detay işlemlerinin fiyata dahil olmadığını şimdi öğreniyorum. İç detaylı temizliğin koltuk yıkamak, aracı süpürmek, direksiyon temizliği ve ön konsol deri temizliğinden ibaret olduğunu bilsem, gece 3 te yola çıkıp sabah 9da izmirde olacağım diye niye o kadar zahmet çekeyim. Hayır, ücretini söylediniz de para mı vermedim. sadece aracı garajınıza getirip götürmek bana 1500tlye patladı. İç detay sizin garajınızda koltuk yıkamak anlamına geliyorsa onu burada da yapanlar var, ama ön konsol ve göstergeleri emanet edecek kimse bulamadığım için aracı size getirdim.

Arkadaşlarınızın destek atması tabiki güzel. Onlara teşekkür ediyorum.Koltuklar çok güzel oldu. Ancak 400 km yolu koltuk yıkatmak için gelmedim. Bu yazılarımın nedeni detailing işine girecek arkadaşları checklist yapmaya yönlendirmek.

Whatsapp yazışmaları benim elimde de mevcut. Size fabrika çıkış konsepti yapalım dedim. Bununi instagramdaki postlarınızdan esinlenerek söyledim.  İnstagramda kürdanla vites topuzu temizleyen, plaka arkalığını bile detay yapan insanların göstergeleri atlamayacağını düşündüm. keşke fiyata dahil olmadığını söyleseydiniz. yada şuanda öğrenmeseydim.

Cam çizik konusunda uygulamam yok demediniz. (whatsapp yazışmaları elimde mevcut) Elimden geleni yapacağım dediniz. Uygulamanız olmadığını bilsem garajınızı direkt elerdim. Sizin gibi instagram sayfası olan insan elimden geleni yapacağım diyorsa bu ne demek ? Ben gerçekten gayret edeceğinize inandığım için aracı size getirdim.Ha sabırla uygulama yapılsa ve çizik gitmese bile ben emeğe saygı duyar kabullenirim son çare camı değiştirmek derim.

Aracı teslim ettiğimde de camları hatırlattım. Yine uygulamam yok demediniz, elimden geleni yapacağım dediniz. (whatsapp yazışmaları) Madem cam uygulamanız yoktu, bana neden aracı gördüğünüz pazartesi günü bunu söylemediniz ? perşembe günü neden 230 tlye sonax cam cilası aldırdınız, hemde beni karşıyaka sonaxa götürerek ? Daha kötüsü uygulamanız olmadığı halde(ifadenize göre), neden aracıma cam cilası uygulamaya çalıştınız ? cam işine girmiyorum demek bu kadar zor muydu ?

Cam konusu ile ilgili son bir açıklama yapayım.Daha önce mercedes clk aracın camındaki sizinkisi gibi hafif olmayan çizikler ile seryum oksit ve rayon ped ile camı kırma pahasına uzun saatler çalışıp derin çizikler için sonuç alamadığımızı size aktardım.Akşam autofinesse markasının ürünü ardından çeşitli ürünlerinle ile karışım yapıp tekrar camda uygulama yapıp sizin de  görerek ikna olmanızı sağlamaya çalıştım ve cam sıcaklığı el dokunmayacak kadar fazla idi sizinde gördüğünüz üzere bir değişim olmamıştı.Sonra aşağıda vermiş olduğum ve daha önceki üyesi olduğum sitedeki konuyu göstererek ısrarla Sonax ürününü alalım dedniz.Ben bu nedenden dolayı son gün sizinde yukarıda yazdığınız üzere saat öğlen 13.00 kadar aklınızda kalmaması adına sanayide Sonax bayilerinde cam pastası aradım.Karşıyaka bayisinde ürünü bulduk ama 250 ml ürün 235 TL olduğunu öğrenince fiyatın pahalı olması oradaki çalışanlar ile yaptğım konuşma gerekse ürün üzerindeki derin olmayan hafif çizikler ibaresini size söylememe rağmen aldınız sonax bayisinde bu ürünün işe yaramacağı konusunu tekrar hatırlattım forumda yapılmış alıcam deneyelim ısrarında bulundunuz.Sonax cam pastası gerek rayon ped ve diğer pedler ile 30 dakika ufak aralıklarla ön camda çizik olan bölgede  sonucu görmeniz için çalıştım  ancak ikna olmanız için 4 saat camda çalışılması gerektiğini söylediniz bende olmayacağını tecrübe ettiğim ve vakit kalmadığı için ürün ücreti indirim yapayım işleme son verelim dedim.Sonuç olarak hem indirim yaptım hem ürünü aldınız helali hoş olsun ancak başka bir yerde uygulama yapılırken umarım camınız kırılmaz ve çatlamaz herşey yazılanlar gibi olmuyor malesef bende aracınıza zarar vermemek adına bu kararı verdim.Tekrar olumsuz dönüşünüz için üzgünüz .Saygılarımla.

http://www.detailturkey.net/konu/cama-polisaj-camdaki-ince-cizikler-ve-inatci-kirler-icin.71/

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yakın zamanda golfü Hardcore garajda detailing işlemlerinden geçirdik. Gözlemlerimi adil bir şekilde yazmaya çalışacağım.

Öncelikle beni rahatsız eden esas 3 problem, göstergelerdeki :(  ve iç pianoblack detaylardaki çizikler, özellikle ön camda olan güneşte örümcek ağı şeklinde görünen kılcal çizikler, ve kaportadaki yoğun makine yıkamasına bağlı kılcal çiziklerdi.

1,5 ay önceden iletişime geçip yer ayırttım. Instagram adreslerinde yer alan fabrika çıkış konsepti şeklinde bir iş istediğimi ve özellikle camlar için geldiğimi belirttim. Full exterior detailing (2 kat hikari pro), interior Detailing, motor temizliği için 2500 TL fiyat aldım.

Sadece bu iş için Çanakkale’den İzmir’e gittim. Otel + yakıt masraflarım 1500tl. Yolda araç problemi nedeniyle İzmir’e 8 saat geç gittim, planı aksattığım  için gerekirse seramiği tek kat yapabilecegimizi söyledim -bu sayede zaman kazanabilirdik- sorun yapmayıp işlemlere başladılar.

1- Seramik İşlemleri 9/10

Gayet iyi bir seramiğe hazırlama işlemi yapıldığını düşünüyorum. Aracı eski sahibi makinede yıkadığı için yoğun çizikleri gidermede bir hayli çaba sarfettiler. Bu arada kaput filmi motor sıcak olduğu için ısı tabancası kullanılmadan çıkarıldı, sorun olmadı. Seramik performansı başarılı. Tampon ve aynaların polisajında maalesef makine kaçırılıp tampon köşeli yerinde boya alınmış. 5-6 cmlik yerlerde aynı şey aynalarda da var. Arka stoplar polisajla canlandı, çok güzel oldu. Piyano Black sütunların polisajı esnasında logoyu korumaya almadan polisaj yaptılar ses etmedim, ama detay ruhuna yakışmaz.

2-Motor temizliği  ?/?

Motor o an buhar makinesi olmadığı için aracın beyin denilen kısmına poşet geçirilerek, basıçlı suyla yıkandı. İçim gitmedi değil. Herhalde ne yaptıklarını biliyorlardır dedim. Zaten komple yıkanmadı, sadece ilgili yerlere su sıkıldı. Sonra kimyasallarla temizlendi.

3- Lastik ve Jantlar  5/10

lastikler sökülmedi, ancak jantlar güçlü kimyasallarla temizlendi. Lastiklere 3d parlatıcı uygulandı, jantlara herhangi bir uygulama yapılmadı. 

4- İç mekan ve ön konsol ( koltuklar+göstergeler+ön konsol)  5/10

iç mekan olarak koltuk temizliği ve taban temizliği gayet güzel yapılmış memnun kaldım. Aracın koltuk temizliği gece geç saatlerde yapılıp, ertesi gün öğlen 13’e kadar kapıları kapalı kalmış. Garaja geldiğimde durumu farkedip aracı havalandırdım. Ancak pleksi gösterge çiziklerine, konsol piano black detaylara dokunulmamıştı. Hatırlattım. Önce şarjlı rupes makinanın oraya girmeyeceği söylendi, etrafa zarar verebilir dendi. Gösterge çevrelerini bantla korumaya alabileceğimizi söyledim. Yine olmazsa 3000lik ve 6000lik su zımparasıyla burada kendim uygulayabileceğimi söyledim. 6000lik zımpara olmadığı söylendi. Sonra rupesin makinası oraya girdi işlem başladı, ancak polisaj sonrası bezle benim silip kontrol etmem istendi (şaka gibi) sanki ortada olmayan birşeyi düzeltmeye çalışıyormuşuz gibi. 

Usb bağlantısının olduğu açılır kapanır piano black kısmı hatırlattım(malesef). Biraz polisaj yapılıp bırakıldı, etrafı bantla korumaya alınmadan. Daha sonra teyp ve klima ayar düğmeleri çerçevelerini hatırlattım. Buranın söküldüğünden emin misin diye tepki aldım. Sökmeden detay olmaz diye paylaşımları olduğu için şaşırdım doğrusu. YouTube’dan sökme videosunu gösterdim. O sayede biraz yol aldık. Ancak isteksiz ve korumaya alınmadan yapılan polisaj nedeniyle ön konsol yanlarındaki deri kısımlar polisajdan nasibini aldı :(  resimleri aşağıda.

5- ve camlar  0/0

Daha randevu alırken cam detayının benim için çok önemli olduğunu söylemiştim. Camlarımdaki problem çok çok ince sadece güneş karşıdan vurunca belli olan kılcal çizikler -güneş ışığında görünen örümcek ağı gibi-  Bunun için seryum gerektiği söylenip bulunamadığı söylendi. Ben randevuya 15 gun kala n11’de seryum satıldığını görüp hemen iletişime geçtim, gelirken alıp gelebileceğimi söyledim. Bu sefer seryumun camları daha kötü yapabileceği söylendi. Ellerinde her halde cam polisajı için birşeyler vardır dedim(yokmuş). Aracı teslim ettiğim pazartesi gün tekrar camları hatırlattım. Çarşamba günü auto finesse vision uygulandı. Bu ürünün cam çizikleri için olmadığını hatırlattım. Sonax cam pastası bulabilir miyiz diye sordum, bir şekilde bulmaya çalışacaklarını söylediler. 

Perşembe günü sabah 7gibi seramiğin ikinci katı atılıp, garaj kapatılmış. Saat 13gibi garaj açıldı. Sonax cam pastasının karşıyaka sonaxta bulunduğu, fiyatının 230tl olduğu eğer satın alırsam uygulayacaklarını söylediler. Müşteriye ürün aldırmak yanlış olsa da, sadece buraya gelmek için 1500tl harcayan ben 230tlyi düşünecek değildim. Neyse gittik aldık ve garaja döndüğümüzde saat 15’ti. Ve uygulama başladı. 30-45 dk sonra ürün işe yaramıyor denilerek bırakıldı. 230 lira verdiğimizi biraz gayret göstermelerini istedim. Cam polisajının uzun sürdüğünü kaporta polisajı gibi olmadığını hatırlatmak zorunda kaldım. Biraz daha polisaj yaptılar, ön camda sürücü tarafında 20x20 lik bir alana şişenin 1/4 ünü boşaltıp camı daha da çizerek. Sonra boşa uğraştığımızı istersem 200 tl indirim yapacaklarını söylediler. Camların daha da zarar görmemesi için kabul ettim. Sonax cam cilasını aldım ve 2300 lira ödedim. Bu sefer de indirimin cam cilasını orada bırakmam şartıyla olduğu söylendi. (Haydaaaaa) 

Camlara uygulama yapılmadığını, sonaxı dışarda uygulatacağımı söyledim. Hikaripro seramiği olan aracın camlarında hiçbir su kaydırıcı hidrofobik malzeme yok.

Özetle %80 başarılı bir garaj. Instagram postları her aracta yapılan standart uygulamalar ve dikkat değil malesef. Beni yanıltan şey o oldu. Şehir dışından gelinecek ve burası için 2 ay sıra beklenecek bir durum yok. Bu işlere benim kadar para harcamamanızı öneririm.(şimdiki kafa :)  ) harcayacaksanız da neyin yapılıp neyin yapılmayacağını önceden netleştirin, checklist oluşturun. 

Ekli dosyayı görüntüle 20674

:(  

Ekli dosyayı görüntüle 20675

Tampondaki hatalar, aynalarda da var (dikkatli olmak lazım)

Ekli dosyayı görüntüle 20676

Seramik uygulaması başarılı :)  

Ekli dosyayı görüntüle 20677

Meşhur sonax cam cilası elimde bekliyorum bakalım :)  

Ekli dosyayı görüntüle 20678
Çok berbat bir durumu, burada paylaşarak iyi bir şey yaptınız bence. bırakın detayı araç yıkanırken bile jantlardaki el ile çıkabilecek kirlerin bile gitmediğini gördüğümüz de bize söylenilen o kısımlar detaya girer gibi mantıkta yıkamacılar bile var. maalesef işini eskisi gibi yapan ustalar bulunmuyor.

Zamanında cam çizikleri beni bir hayli uğraştırmıştı. Bu seviyede pro işçilik görmemiştim, işlem sırasında camın sıcaklığını bile ölçüyorlar. Ön camı değiştirmemiş olsam vintage'ın yolunu tutardım. Ön cam çizikleri konusunu kafaya takan ( hasta :)  ) arkadaşların bilgisine.

Geri
Üst Alt