Golf 1.6 TDI BMT 110 PS vs Golf 1.4 TSI BMT 125 PS

cryalcin

Üye
İsim
Çağlar
Golf 1.4 TSI BMT 125 PS                                        65.900 TL                    Golf 1.6 TDI BMT 110 PS                  78.300 TL

Metalik Renk(*9)                                                      1.100 TL                        Metalik Renk(*9)                                    1.100 TL

Panoramik Açılır Cam Tavan                                  3.100 TL                      Panoramik Açılır Cam Tavan              3.100 TL   

Bi-Xenon farlar ve LED gündüz sürüş farları    3.315 TL                      18" "Durban" alüminyum jantlar        1.900 TL             

18" "Durban" alüminyum alaşımlı jantlar          1.900 TL                      Sürüş konfor paketi                                1.520 TL         

Sürüş konfor paketi                                                  1.520 TL                      Işık Görüş Paketi                                      460 TL       

Işık Görüş Paketi                                                        460 TL                                 

Toplam:                                                                        77.295 TL                  Toplam:                                                        86.380 TL

İkiside manuel araç. Yıllık tahmini yapacağım km 12-14.000km. Ve ben aracı en az 5 yıl satmıycam.

Performans ve Yakıt açısından hangisini tercih ederdiniz? Bu fiyatta bi araç alıcaksam elbetteki biraz performans

isterim yani gaza bastığım zaman gitsin. Ama benzinli çok yakar diye korkuyorum. İnternette karşılaştırmaların

%99u DSG lerle ilgili manuel bulamadım. Sizde benim gibi kullanıcak olsaydınız hangisini tercih ederdiniz, hangisi

daha karlı olurdu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
cryalcin dedi:
Golf 1.4 TSI BMT 125 PS                                        65.900 TL                    Golf 1.6 TDI BMT 110 PS                  78.300 TL

Metalik Renk(*9)                                                      1.100 TL                        Metalik Renk(*9)                                    1.100 TL

Panoramik Açılır Cam Tavan                                  3.100 TL                      Panoramik Açılır Cam Tavan              3.100 TL   

Bi-Xenon farlar ve LED gündüz sürüş farları    3.315 TL                      18" "Durban" alüminyum jantlar        1.900 TL             

18" "Durban" alüminyum alaşımlı jantlar          1.900 TL                      Sürüş konfor paketi                                1.520 TL         

Sürüş konfor paketi                                                  1.520 TL                      Işık Görüş Paketi                                      460 TL       

Toplam:                                                                        77.295 TL                  Toplam:                                                        86.380 TL

İkiside manuel araç. Yıllık tahmini yapacağım km 12-14.000km. Ve ben aracı en az 5 yıl satmıycam.

Performans ve Yakıt açısından hangisini tercih ederdiniz? Bu fiyatta bi araç alıcaksam elbetteki biraz performans

isterim yani gaza bastığım zaman gitsin. Ama benzinli çok yakar diye korkuyorum. İnternette karşılaştırmaların

%99u DSG lerle ilgili manuel bulamadım. Sizde benim gibi kullanıcak olsaydınız hangisini tercih ederdiniz, hangisi

daha karlı olurdu?
Ben kesinlikle ve kesinlikle 1.4 alırdım. Dizel alırsanız biraz daha ekonomik olacağı kesin ama 5 seneye vurduğunuz zaman oluşacak olan zararı bir opsiyon olarak düşünün.

1.000 km'de 100 Tl fazla yaksa sizin araç. (ki biraz fazla yazdım.) 5 sene de 60.000km yapsanız ediyor size 6 bin TL.

100TL kasko farketse her yıl 500TL geri gelir.

Aracı alırken kredi kullanacaksanız bu kalan 5.500 Tl'nin de büyük kısmı geri gelir.

Bu oluşan fark daha sessiz ve daha güçlü bir araba için verilir. Benim fikrim bu yönde.

cryalcin dedi:

daha karlı olurdu?
Değerli Hocam;

Sİzin olasılıklar içerisine dahil etmediğiniz hem daha güçlü hem de sakin kullanımda dizellere kafa tutacak 1.4 ACT 150 PS'lik versiyonunu tavsiye ederdim.

Silindir kapatma teknolojisine sahip bu motor. Motora binen yük optimal koşullara ulaştığında iki silindiri kapatarak iki silindirle yoluna devam ediyor. Fakat gazlarsanız araç lastik rendesine dönüşüveriyor.

DSG şanzımanlı olarak satılması aracın tek handikapı.

Fakat Manuel konusunda ısrarcı olmazsanız kendince alıcı kitlesi olan hem konfor hem tutumluluk hem de performansı bir arada sunabilen nadide modellerden biridir.

Eğer manuel derseniz 125 beygirlik 1.4 motorlu diğer versiyon motorlu tercih etmelisiniz.

Durban'ları alacaksanız dijonlar ve stepne düşülecek ve yer tasarruflu stepne ile spor yay veya DCC zorunlu olarak alınacaktır.

Anladığım kadarıyla ara sıra gazlamayı seviyorsunuz. Eğer sportif ve limitlerde, yani sert kullanmayı seviyorsanız spor yaylar tercih edilmeli elbette.

Ama eğer aracı ailenizle kullanacaksanız ve sadece performans değil de konfor beklentiniz de varsa DCC size hem performanslı kullanım ve tek tuşa basarak da konforlu kullanım imkanı sağlayacaktır. Spor yayların zaafı özellikle çukurlu, yer yer çökmüş veya özellikle viraj içlerinde yükselti farkı olan şehirlerarası yollarda zıplamayı sevmesi.

Dolayısıyla hesaplamanız revize edilmeli ve ben sizin tercihinize göre bunu seve seve yaparım. :D

@yusuf  teşekkürler kardeşim. Yakıt farkı gerçekten o kadar az mıdır? Sitesine baktığımda yarı yarıya fark var belki daha fazla. Gerçi sitesindeki verilere fazla güven olmuyor ama :)

@silvershadow Otomatik kesinlikle sevmiyorum ve düşünmüyorum.

DCC nedir hocam onu anlamadım? Ara sıra gazlamayı seviyorum evet, yani normalde sakın kullanırım ama kaşınan olursa kaşırım :)

Bahsettiğiniz spor yaylar zıplamayı seviyorsa ben sevmiyorum konfor daha önde benim için. Onlar opsiyon olarak mı takılıyor yoksa sonradan servisindemi takılıyor ?

Aslında benim merak ettiğim bu iki araç arasındaki yakıt ve performans farkı.

Performans farkına internetten baktığım videolarda gördüğüm;

1.6 TDI              1.4 TSI

1.Vites        40km/s                  50km/s

2.Vites        80km/s                  100km/s

3.Vites        120km/s                150km/s

4.Vites        160km/s                200km/s

5.Vites        2...km/s                  2...km/s

Bunlar kesiciye girdiklerindeki veriler. Yakıt farkı tam olarak ne benim için önemli olan o. Ve 5 sene boyunca dizel bana ne gibi sıkıntılar çıkarır ? Biraz fazla soru sordum ama ilk aracımı alıcam merak ediyorum.

cryalcin dedi:
@yusuf  teşekkürler kardeşim. Yakıt farkı gerçekten o kadar az mıdır? Sitesine baktığımda yarı yarıya fark var belki daha fazla. Gerçi sitesindeki verilere fazla güven olmuyor ama :)

@silvershadow Otomatik kesinlikle sevmiyorum ve düşünmüyorum.

DCC nedir hocam onu anlamadım? Ara sıra gazlamayı seviyorum evet, yani normalde sakın kullanırım ama kaşınan olursa kaşırım :)

Bahsettiğiniz spor yaylar zıplamayı seviyorsa ben sevmiyorum konfor daha önde benim için. Onlar opsiyon olarak mı takılıyor yoksa sonradan servisindemi takılıyor ?
Değerli Hocam şu başlıklarda herşey derinlemesine incelendi.

Vaktin olunca bakarsanız bilgi edinebilirsiniz.

Soracaklarınız olursa yine buradayım.

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/18-inch-'durban'-aluminyum-alasim-jantlar(7-5j-x-18)-22540r18-lastikler/

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/spor-suspansiyonlar-(psf)/

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/adaptif-sasi-kontrolu-'dcc'-ve-surus-profili-secme-(pdd)/

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/surus-profili-secme-ozelligi-ile-dcc-opsiyonel-donanimlarinin-karsilastirilmasi/

cryalcin dedi:
Aslında benim merak ettiğim bu iki araç arasındaki yakıt ve performans farkı.

Performans farkına internetten baktığım videolarda gördüğüm;

1.6 TDI              1.4 TSI

1.Vites        40km/s                  50km/s

2.Vites        80km/s                  100km/s

3.Vites        120km/s                150km/s

4.Vites        160km/s                200km/s

5.Vites        2...km/s                  2...km/s

Bunlar kesiciye girdiklerindeki veriler. Yakıt farkı tam olarak ne benim için önemli olan o. Ve 5 sene boyunca dizel bana ne gibi sıkıntılar çıkarır ? Biraz fazla soru sordum ama ilk aracımı alıcam merak ediyorum.
Bu iki araç geceyle gündüz kadar farklıdır.

fabrika verisi Yakıt değerleri tam olarak ideal koşullarda elde edilmiş veriler olduğu için güvenilir değildir.

Golf 1.4 için şehir içi ortalama yaklaşık 7 litre

1.2 için şehir içi ortalama yaklaşık 6 litre

1.2 için şehir içi ortalama yaklaşık 5-6 litre arası

Bu farklar şehir dışında ortalama hızın yüksekliğine ve dur kalk ile yük durumuna göre açılacaktır doğal olarak

Önceliğinizin ekonomi değil de performas olduğunu vurgulasanız da Şu başlıklara göz atmanızı öneririm.

http://www.golftutkusu.com/hangi-golf-bana-daha-uygun/benzinli-mi-dizel-mi-tsi-mi-tdi-mi-neye-gore-karar-verilir/

http://www.golftutkusu.com/hangi-golf-bana-daha-uygun/bagimsiz-suspansiyon-ve-torsiyon-cubuklu-suspansiyon-farklari/

Moderatör tarafında düzenlendi:
@cryalcin

Hocam size şöyle açıklayayım yakıt farkını.

1.2 ve 1.4 uzun yolda aşağı yukarı aynı değeri yakar. Bu da araç Full dolu iken ve 120 altında giderseniz ortalama 6 litre altında kalır. 120 üzeri giderseniz 6.5 litreye kadar çıkar. Daha yukarısı çok zor. ( klima açık ) ( klima en az 0.5 litre etki ediyor bana göre )

Dizel için konuşursak 120 civarında 5 litre 120 üzerinde 5.5 civarı olur tahminimce.  ( klima açık )

Şehir içinde yola ve güzergaha göre değişir bu durum. 1.2 motor şehir içinde biraz daha az yakar 1.4 e göre. İstanbul şartlarında ben 8 litre diyorum. Güzergahınız güzel olursa 6 litrenin altı da mümkün.

Dizel için şehir içi 6 civarı olacaktır.

Burdan yola çıkar fiyat farkını da eklersek ortalama 2 litre fark var benim gözümde. Bu da 1000km de 100TL eder.

Dediğim gibi benzinli aracı opsiyon olarak düşünün. Nasıl aa ne güzel ekranı varmış bu arabanın der gibi... Ya bu araba ne kadar sessizmiş.

Sonuç: Az km yapıyorsunuz çevrenize bakmayın ve benzinli araç alın ;)

Geri
Üst Alt