2015 Golf'ten sonra 2018 BMW 318i M Sport'a geçiş.

İsim
-
Merhabalar. Yazdıklarımı okumaya başlamadan önce belirtmek isterim ki ben araç incelemesi konusunda uzman değilim. Burada yazdıklarım sadece benim kişisel görüş ve değerlendirmelerimdir.

23.06.2015 tarihinde 1.6TDI Highline Dsg Golf aldım. Cam tavan maalesef yoktu. 60.000 km boyunca yaşadığım aksilikler hariç çok severek kullandım. 

Yaşadığım olumsuzlukların hepsinde VW servis çalışanları ekstra ilgi alaka gösterdi. Her konuda fazlasıyla yardımcı oldular.Hiçbir arızada cebimden tek kuruş para çıkmadı. Her seferinde ya aynı yada daha üst seviye bir ikame araç verildi. İlgi alakadan hep memnundum. (Bu yazdıklarım Trabzon BAHADIR servisi için geçerli değil tabi. Ayrıntıya girmek istemiyorum.)

Herneyse...

Golf aldığım için pişman mıyım ? ASLA.  Manevra kabiliyeti, güvenliği, yakıt tüketimi, ani hızlanması, ses sistemi, içi, dışı, herşeyi kullandığım süre boyunca beni fazlasıyla mutlu etti.

Başka bir maceraya atılalım deyip araç bakmaya karar verdik. Aslında passat almak gibi bir düşüncemiz vardı. Ama o anki VW faiz oranlarıyla(2.12) BMW nin kampanyalı faiz oranlarını(1.30) karşılaştırdığımızda 2018 highline+cam tavan+ hayalet göstergeli passat, BMW 318i M sport tan fiyat olarak 30-40 bin lira civarı daha pahalıya geliyordu. Hemde Vw'den sonra değişiklik iyidir dedik.Fiyatlar da aldı başını gidiyor diye düşünürken bir anlık gaza gelip golfümüzü takas için verelim dedik. Gerisi de borç harç kredi ya Allah dedik girdik bir işe. Yeni aldığım aracımı kendi hayatımla ilgili yaşadığım aksiliklerden dolayı 1 ay şubeden teslim almaya gidemedim. Golfün satışını da verip teslim ettiğim için kaldık kiralık araca. Benzer araç diye Seat Leon kiralamıştım.

Bu arada belirtmek isterim ki Leon'un da Golf'ten çok aşağı kalır yanı kalmamış bana göre. Bana gelen araçta carplay den hız sabitlemeye, otomatik far ve sileceklerden cam tavana kadar herşey mevcuttu. Led farlar çok kaliteliydi. Yol tutuşundan da bi o kadar memnun kaldım. 

En sonunda BMW'mi teslim almaya gittim. Prosedürler VW'ye göre daha farklı ve özenli bana göre. İlgi, alaka çok güzeldi. Araç tesliminde  aracı bana tanıttılar en ince ayrıntısına kadar. Herşeyi anlattıktan sonra hayırlı yolculuklar deyip yolladılar. Yaklaşık 20 dk. sonra aracım tam 32. km deyken kırmızı ışıkta bekliyordum. Arkamdan gelen servis aracı elinde telefonla oynadığı için ışığı ve bizi fark etmedi. Son hız geldiğini dikiz aynasından fark edince direksiyon aksi yöne kırıp gaza sonuna kadar bastım. Ben kurtardım aracı fakat minibüs sağımda bekleyen araca öyle bir girdiki, minibüs de yanımda  bekleyen araç da pert. Yaralılar, araç parçaları derken ne oluyoruz dedim birden. Savrulan parçalardan birisi aracımın ön camına geldi ufacık bir çizik oldu. Aracıma binerken her seferinde o çiziğe dikkatlice bakıyorum ki unutmayayım herşeyin geçici olduğunu diye.

Bunları yazmak için 1 ay beklemek istedim ve bugün tam 30. gün. Araçlar arasında artı ve eksi benim gözlemlediğim şunlar mevcut ;

1- Arkadan itiş gerçekten çok keyifli. Aracı sport a aldığımda hem şasi hem tahrik in o denli değişmesi süspansiyonların ve direksiyonun sertleşmesi çok güzel. Comfort modda ise araç bi o kadar yumuşuyor. Eco plus modunda ise araç ölüyor. Gitmek bilmiyor.

2- Bi-Xenon farlardan sonra Led farlar gerçekten çok mutlu etti beni. (Golfüm 2015 model olduğu için Bi-Xenon vardı. Şu anki golflerde sanırım led var.)

3- En çok üstünde durmak istediğim konu şu; Golf üm 1.6TDI DSG'di. Nereye gidersem gideyim yakıt tüketimi hiç sıkıntı olmazdı. Umurumda da olmazdı. O yakıt göstergesi sabit sabit dururdu. Koklardı derler ya o hesaptı. Düz yolda 4.2, şehir içinde 5.5 litre yakardı. Benzinliye bir geçtik tam geçtik. Hani motor 1.5 diyoruz ama araba canavar gibi benzin yakıyor. Şehir içi gaza bastım mı 10-11 litreleri görüyorum. Artık kontağı her açışımda korkarak basıyorum start düğmesine. Gaza azıcık fazla bassam yakıt göstergesi birden zıplıyor yerinden ne yapıyorsun sen diye. Bi tur atayım geliyorum diyorum çeyrek depom anında gidiyor. Ben anlamadım bu işi. Ya birileri gece depomdan yakıt çekiyor yada bir yerden sızdırıyor herhalde diyorum.

4- HB bir araçtan sonra sedana geçiş daha zor olur diye düşünüyordum ama hiç öyle olmadı. Manevra kabiliyeti Golf'e göre daha yüksek. Sıkışık, dar yerlerden rahatça geçebiliyorum. Sürüş esnasında görüş açısı da çok hoşuma gitti. 

5- Maalesef ki golf gibi istediğim heryere park edemiyorum. Dikey parkta küçük yerlerde arkası açıkta kalıyor veya yatay parklarda hb bir aracın girebileceği yerlere giremiyor.

6- En büyük pozitif yönü 8 ileri ZF şanzıman. Vites geçişleri muazzam. Daha önce DSG'den ağzım yanınca korktum vallahi başta ama şu anlık bir sıkıntı yok şükür.

7- Bakımları ve parçaları VW ye göre 2-3 kat daha pahalı. Garanti uzatma 1050 euro. Başta 1050 yi duyunca çok sevinmiştim TL diye. Hey gidi. Dolar da değil euro çıktı.

Sonuç olarak; BMW her açıdan pahalı bir araç maalesef. Her ne kadar farklı sınıflarda ve fiyatlarda araçlar da olsa Golf'ün benim için üstün geldiği birçok nokta var. Allah herkesin gönlüne göre araç nasip etsin ve ödeme kolaylığı versin.  Aranızdan kovmadığınız sürece buralarda olacağım. Burada hep iyilikle karşılandım. Her sorunumda herkes yardımcı oldu. Böyle bir ortamın değeri paha biçilemez. @Ender abi artık yardım aşamasını geçip bana burada abilik etti. Onun hakkını asla ödeyemem. Çok teşekkür ederim :)   Birkaç da fotoğraf koyalım tam olsun. 

70520f6f-cda2-4ad2-8a81-65ce84372ac6.jpg44076968_317484838835767_7654127536791617536_n.jpg1dda979a-2c6d-46ca-87fc-0a83fca5590a.jpg

44074912_350324312180787_8476173690151632896_n.jpg0a68ea4e-3370-46f1-b16b-da3be590d4aa.jpg2.jpg5e38293e-5e3f-4b4a-8e52-d64fcf747a5f.jpg44070666_2205882993027925_4627226674688163840_n.jpg3c74236a-fe9c-49c9-920c-ae463eddb070.jpg44027588_255216771805591_4822107130662223872_n.jpg

Hayırlı olsun hocam 

Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin (buarada gecmiş olsun)

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanınız.

Hayırlı olsun. Benzinli 2015 150bg golf sahibi biri olarak benzinli araca bir daha bulaşmam. 

BMW de olsa diğer araçlar da olsa benzinin litresi 5 tl iken herşey iyiydi. Şimdi 7.07 oldu ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Şehir içinde 7-8 litre yakan golfüm de bir hayli cep yakıyor. Benzinli BMW cilerin işi çok zor.

Kazasız belasız kullanın.Hayırlı olsun

Hayırlı olsun. Benzinli 2015 150bg golf sahibi biri olarak benzinli araca bir daha bulaşmam. 

BMW de olsa diğer araçlar da olsa benzinin litresi 5 tl iken herşey iyiydi. Şimdi 7.07 oldu ve her geçen gün artmaya devam ediyor. Şehir içinde 7-8 litre yakan golfüm de bir hayli cep yakıyor. Benzinli BMW cilerin işi çok zor.
itirafçı kapsamında,   arkadaşımız bmw 3,18 benzinlinin TDİ karşısında yakıt olarak hezimete uğradığını yazmış ki ?DOĞRU!!!

1.4 tsi lar ve özellikle 150 lik 1.4 tsi lar için bişey diyemeyeceğim ama

1.2 tsi ve 1.0 tsi kullanırken tdi motora geçiş yapan bariz fark değişiklik olacağını zannediyorsa kendini kandırır 8,5 numara miyop+astigmat gözleri 3 dakkada lazerle çizdirip ertesi gün 20 mpiksel çözünürlükle hayata gözlerini açan? şükreder ama 

1.0/1.2 tsi dan tdi motora geçişin lazer etki yaratacağını zannetmek cebinizde netlik /bulanma  sorunlarının devamına neden olacaktır

tsi demişki !

tek rakibim tdi !

tüketimde %20 fark ? yeterlimi amorti için ? (1.0/1.2  ile tdi kıyasında)

500 milyonuncu hesaplayan olmanın da bi anlamı yok zaten.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@major24 cidden zor be benzin olmuş 7.06 her gün shell amca kuruş kuruş takıyor dün 6.41 den v powerla doldurdum 290 lira mazotta pahalı ama en son 1.2 tsi ile gördüğüm 9 - 10 lt sonra 1.6 tdi şükrediyorum ayda 500 lira mazot alıyoz bu ötv olayı da muamma yarın bi kaldırsalar hepten zarar

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.. O M direksiyona hastayım, çıkma bulup bizim Golfe takabilir miyiz ki fonkisyonlar olmasa da olur?  &:

Bir de arka stoplar istek üzerine mi karartıldı, son LCI'larda mı böyle. Yollarda görüyoruz default hali gibi gelmedi bana şu fotodan :p

Son olarak kasko ve sigorta fiyatları ne durumda?

Moderatör tarafında düzenlendi:
güzel araba hayırlı olsun

tek derdin yakıt olur inşallah oda önemli degil zamanla alışırsın :)

dizel ile benzin arasında bende bir çok kez geçiş yaptım dedigin gibi sanki biri benzini çalıyor

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanınız.
Sağolun hocam Allah razı olsun :)  

Hocam inanın benzinli Golf de kullandım ama bu bambaşka yakıyor ya. Anormal derecede fazla geldi bana. Allah hepimize kolaylık versin. Benzin bu şekilde artmaya devam ederse ben dahil garaj arabaları sayısı fazlasıyla artacak. Dizel clio kiralayıp gezsem daha ucuza gelecek neredeyse :D  

hayırlı olsun güle güle kullanın.
Sağolun hocam :)  

Kazasız belasız kullanın.Hayırlı olsun
Teşekkür ederim. Sağolun :)  

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.. O M direksiyona hastayım, çıkma bulup bizim Golfe takabilir miyiz ki fonkisyonlar olmasa da olur?  &:

Bir de arka stoplar istek üzerine mi karartıldı, son LCI'larda mı böyle. Yollarda görüyoruz default hali gibi gelmedi bana şu fotodan :p

Son olarak kasko ve sigorta fiyatları ne durumda?
Kesinlikle katılıyorum. Direksiyonu Golf'ten sonra mükemmel geldi. Golfe takılırsa nasıl olur bunun cevabını umarım verebilecek çıkar aramızdan :D  

Arka stoplar dahi her parça orjinal. Modifiye işi ufak tefek de olsa bana ters. Fabrikadan nasıl çıktıysa araç öyle bırakmayı tercih ediyorum. Maksimum yapacağım cam filmi.

@mcgyver golfe direksiyon lazım bmw ye de gösterge ikisini değişirsek olur
Kesinlikle öyle :)

güzel araba hayırlı olsun

tek derdin yakıt olur inşallah oda önemli degil zamanla alışırsın :)

dizel ile benzin arasında bende bir çok kez geçiş yaptım dedigin gibi sanki biri benzini çalıyor
Vallahi hocam hiç alışılacak gibi durmuyor. Hadi buna alıştık diyelim 1 aya benzin fiyatı 2 katına çıkar ona nasıl alışacağız :D  

Hocam aracınız hayırlı olsun. Ben de sizin gibi benzinli golften bmw ye geçtim. Hislerim sizinki e çok benzer. 

Yakıt konusu her ne kadar çok olsa da asla pişman olmadım. 1.5 yılda 30.000km yaptım. Yakıt her ne kadar çok görünsede diğer her konuda benzinli araç önde bana göre. 

Kazasız belasız sürüşler.. 

Geri
Üst Alt