Yag seviyesindeki artis ve karter ust kapagindan sizma

Lethifold

Üye
İsim
Tuncay
Merhabalar.

Bugun aracimin haftalik temizliğini yaparken motor ust kapagini da bir sökeyim dedim toz ivir zivir temizligi yapmak babinda. Ara sira yaptigim bir seydi zaten ama bu sefer farkli olan bir sey vardi. Tozlar daha koyu kahverengi bir biçimde bir araga toplanmıştı ve yag kapaginin cevresindeki jonta yagliydi. Sanirim motor ust yag kapagindan yag sizdirmisti. Sonrasinda hemen yag cubugundan kontrollerimi yaptim. Kitapciktaki gostermis oldugu A seviyesinin cok ustundeydi ve bu durum icin servisin aranmasi gerektigini soyluyordu.

Daha onceki temizliklerimde boyle bir durumla karsilasmadim ve birden bire boyle bir durumla karsilasinca sasirdim acikcasi. Aracin bakimina 900 km kaldi. Ilk bakimini 10bin kmde yaptirmistim suan 24bin kmde aracim.

Daha once yag eksiltmeyi duymustum ama yag fazlalastirma cok garip geldi. Sizcr ne yapmam gerek? Suan resim cekmedigimi fark ettim sabah en kisa surede resim ekleyecegim.

Araç düz konumda ve motor çalışma sıcaklığında mıydı? Yağ çubuğunu her çektiğinizde temizleyip tekrar kontrol ettiniz mİ? 

@gokberks  arac calisma sicakligindaydi. Motor durduktan 3-4 dk sonra kontrol ettim. 4 kez kontrol ettim 4 seferde de cubugu temizleyerek yerine geri taktim. Cikarttigimda da pecete ile tam olcum yapmaya calistim.

Resimler ektedir.

Umarim onemli bir sorun değildir.

Bu arada arac 2017 model 1.6 tdi

20181008_073120.jpg

20181008_073115.jpg

20181008_073110.jpg

Resimler ektedir.

Umarim onemli bir sorun değildir.

Bu arada arac 2017 model 1.6 tdi

Ekli dosyayı görüntüle 17250

Ekli dosyayı görüntüle 17251

Ekli dosyayı görüntüle 17252
Yağ çubuğunun resmini koyarsanız daha doğru olur., A seviyesinin hafif değil, çok üstünde olduğunu söylüyorsunuz., bu durumda 2 ihtimal ortaya çıkıyor;

1) bakım sırasında fazla yağ koydular., hemde ne fazla kapasitenin yaklaşık 2 katı fazla yağ., Neden böyle söylüyorum çünkü sizin dediğinize göre yağ seviyesi A 'nın hafif üstünde değil çok üstünde diyorsunuz.,

2) bakım sırasında koyulması gereken yağ miktarını doğru koydular (bu değer 4,6 litre dir)., ancak eski yağı boşaltmayı unuttular

Başka bir ihtimal akla gelmiyor., Her ihtimalde de fazla yağ motor için zararlıdır., sistemdeki basınç 'ın etkisiyle keçeleri patlatabilir, yağ yataklarına zarar verebilir herşey olabilir.

Yağ çubuğunun resmini koyarsanız daha doğru olur., A seviyesinin hafif değil, çok üstünde olduğunu söylüyorsunuz., bu durumda 2 ihtimal ortaya çıkıyor;

1) bakım sırasında fazla yağ koydular., hemde ne fazla kapasitenin yaklaşık 2 katı fazla yağ., Neden böyle söylüyorum çünkü sizin dediğinize göre yağ seviyesi A 'nın hafif üstünde değil çok üstünde diyorsunuz.,

2) bakım sırasında koyulması gereken yağ miktarını doğru koydular (bu değer 4,6 litre dir)., ancak eski yağı boşaltmayı unuttular

Başka bir ihtimal akla gelmiyor., Her ihtimalde de fazla yağ motor için zararlıdır., sistemdeki basınç 'ın etkisiyle keçeleri patlatabilir, yağ yataklarına zarar verebilir herşey olabilir.
Hocam ara ara kontrol ederim yagi. Yag degisiminden sonra seviye olmasi gereken seviyedeydi. Birazda cubugun resminide koyarim.

Ilk iki resim isten ciktiktan sonra cekilmistir arac 8 saat duz bir zeminde bekledi.

Son iki resim eve vardigimda motor sıcaklığı 90 derece iken arac durdurulduktan 4-5 dk sonra cekilmistir.

20181008_162124.jpg

20181008_162143.jpg

20181008_165318.jpg

20181008_165310.jpg

Anormal durum yok bence, cubugu tamamen temizleyip oyle daldirin

attiginiz fotograflar yag buhari, nasil 10 derecede de su buharlasiyorsa (buharlasma her sıcaklıkta olur) yagda buharlasiyor ve buhar aralardan cikip birikiyor

Zatwn o kadar cok olsa sivi bir halde yag gorurdunuz bunlari degil :)  

Ilk iki resim isten ciktiktan sonra cekilmistir arac 8 saat duz bir zeminde bekledi.

Son iki resim eve vardigimda motor sıcaklığı 90 derece iken arac durdurulduktan 4-5 dk sonra cekilmistir.

Ekli dosyayı görüntüle 17253

Ekli dosyayı görüntüle 17254

Ekli dosyayı görüntüle 17255

Ekli dosyayı görüntüle 17256
Hocam resimlerden yağ seviyesi nerede anlaşılmıyor., resimlerde yağ seviyesi tam nerede işaretlerseniz ona göre konuşalım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba Hocam;

Bahsettiğiniz şekilde yağın fazla olması çok ender rastlanan bir durum. şayet yağ fazla konmamış ve ölçümler yanlış değilse.yağ ölçümü daha dikkatli ve düzenli yaparak resim atarsanız sanırım olay çözüme kavuşur değerli hocam.

Geri
Üst Alt