Sıfır kilometre alınan araçların lastikleri neden yüksek basınçlı ?

silvershadow dedi:
@grattis

Değerli Hocam;

Haklısınız, İmalatçı değerleri ideal değerlerdir ve standart kullanıcılar buna itimat etmeli ve uymalı.

Biraz ileri seviye kullanıcılar bu değerleri kendilerince yorumlayabilirler.

16" çapındaki 205 tabanlı lastikler için ideal değerler 29 psi'dır.

225 tabanlı lastikler için bu değer 31 psi dır.

Fakat işin içine DCC veya spor süspansiyon girdiğinde değerler buna göre değiştiriliyor.

Bana kalırsa kapı direğindeki plakette yazan değerleri uygulamalı ilk zamanlar, daha sonra kendimizce yorumlamaya başlamalı.
Bende 3 kişi 36-36(ön-arka) 5 kişi olursa 41-44(ön-arka)

225-40 18 inch jant

Ama şunu söylemeliyim,lastik tipive markası,hava,yol şartları ve kullanım tarzınıza göre bu değerlerde ufak değişiklik yapıp kullanılabilir diye düşünürüm fabrika verisi ortalamadır...

1998 vectra GT aracımda basınç 33 iken ön tampon altı spoyleri(orjinal) sürterdim ama 36 da gayet mutluydum...Gibi...

Moderatör tarafında düzenlendi:
grattis dedi:
@silvershadow hocam forum ve sizlerin sayesinde ileri duzey kullanici olacaz ilerde zaman icerisinde. Simdilik standarda devam edeyim ben :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sağolun değerli Hocam.. :'(

Umut dedi:
@grattis

Değerli Hocam;

Haklısınız, İmalatçı değerleri ideal değerlerdir ve standart kullanıcılar buna itimat etmeli ve uymalı.

Biraz ileri seviye kullanıcılar bu değerleri kendilerince yorumlayabilirler.

16" çapındaki 205 tabanlı lastikler için ideal değerler 29 psi'dır.

225 tabanlı lastikler için bu değer 31 psi dır.

Fakat işin içine DCC veya spor süspansiyon girdiğinde değerler buna göre değiştiriliyor.

Bana kalırsa kapı direğindeki plakette yazan değerleri uygulamalı ilk zamanlar, daha sonra kendimizce yorumlamaya başlamalı.
Bende 3 kişi 36-36(ön-arka) 5 kişi olursa 41-44(ön-arka)

225-40 18 inch jant

Ama şunu söylemeliyim,lastik tipive markası,hava,yol şartları ve kullanım tarzınıza göre bu değerlerde ufak değişiklik yapıp kullanılabilir diye düşünürüm fabrika verisi ortalamadır...

1998 vectra GT aracımda basınç 33 iken ön tampon altı spoyleri(orjinal) sürterdim ama 36 da gayet mutluydum...Gibi...
Değerli Umut Hocam;

Çok teşekkür ederim bu değerli katkınız için.

Bahsini ettiğim; standart olmayan DCC'li araçlar örneğindeki ima ettiğim sizinkisi gibi olanlar

ve  "ileri düzey kullanıcı" gizli öznesindeki  özne siz ve sizin gibiler Umut Hocam. ;)

ben de bugün @silvershadow hocamın tavsiyesi üzerine bi lastikçiyle ahbaplık kurup basınçları bundan sonra burada baktıracağım dedim ve güvendiğim benzin istasyonunun değerleri 28 çıktı. hepsini 31 yaptı sağolsun. ben de ustalara birer niğde gazozu ısmarladım :)

Geri
Üst Alt