Zift Lekesini Benzinle Silmek Seramiğe Zarar Verir mi?

YusufP

Üye
İsim
Yusuf
Arkadaşlar merhabalar. Bugün arabamın bulunduğu bir alanda asfalt yapmak için yola önce zift püskürttüler. Rüzgardan uçuşan zift arabamın üstüne yapıştı. İğne ucu gibi sinek pisliğine benzeyen noktalar mevcut. Camlarda dahi var. Aracım yıkadım ama çıkmadı lekeler. Servisi aradım benzinle silmek gerek dediler. Getirin yardımcı oluruz dediler. Sormak aklıma gelmedi o anda. Aracımda seramik kaplama mevcut. Benzinle silmek bir sıkıntı yaratır mı seramik kaplamaya?

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Arkadaşım tar remover ürünler var. Detailing ile ilgili forumlarda detaylarına ulaşabilirsin. 

Yaşadığım tecrübeyle sabit şöyle bilgi vereyim. Aracımın ön tampon, kaput, sağ sol ön çamurluk ve sağ sol aynalarında şeffaf folyo kaplama vardı. Tatil dönüşü çamurluklara kadar zift olmuştu. Bir tanıdığımın ve forumlarda sürekli tavsiye edildiği üzere benzin kullanayım dedim. Kapı altlarından başladım benzinle zift lekelerini çıkartmaya fakat doğru düzgün çıkartmadı. Çamurluğa da geçeyim belki geçirir diye fakat kaplamayı sararttı. Benzin, folyo ile etkileşime geçince böyle bir durum oluştu. Allah'tan başka kaplama olan yerlere sürmemiştim. Sonrasında evimin yakınındaki bir kaplamacıya giderek sorunu belirttim. Sararan sol çamurluktaki kaplamayı söktük ve temizliğe geçtik. Adı dün gibi aklımda, Sikkens M600 adlı "sen misin benim ilacım" dedirten yüzey temizlik maddesiyle kaplama dahil tüm yerlerdeki zift ve diğer lekeler tertemiz oldu. Bez üzerine  ürünü ufak ufak dökerek temizleyebilirsiniz sorunsuz bir şekilde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam sentetik tiner bu problemi çözer. Fakat sentetik olması önemli unutmayın araba boyalarında da zaten sentetik tiner kullanılır. Ben öyle yaptım hatta arabayı parlattı bile diyebilirim.

Sentetik tiner uygulaması çok tehlikeli zift için. Ölçüyü kaçıtırsanız aracın boyasını da yumuşatırsınız. Zift temizlemek için çok ürün var, riske girmeye değmez. 

Bu boya koruma, seramağin amacı verniği dış etkenlere karşı yalıtmak, aşındırıcıya maruz kaldığında size biraz zaman kazandırmak, kalıcı olsun diye yapılmıyorlar. O zifti verniğinize daha sıkı yapışmadan bir an önce çıkartmaya bakın. Nano kaplama, seramik vs bunları ömürlükmüş gibi satıyorlar ama 3 sene sonra kalanını görmedim. Seramik kaplama su tutmazlığını kaybedip, uygulamayı yapan yere gidip sorduğunuzda ise yanlış şampuan ile yıkamışsınızdır diyorlar. 

Zift çıkarmak için özel temizleyiciler var, Bauhaus'da bulabilirsiniz. Boya üzerindeki küçük ziftleri tırnağınız ile çıkartmaya çalışMAYIN, aracınız yeni ise bırakın profesyonel bir yer halletsin.

Seramik kaplamanın bakımında ise, aracı sadece su veya ph nötr şampuanlarla yıkamanızı tavsiye ediyorlar. Benzin veya zift sökücülerin wax tabakasını kaldırdığı düşünülürse seramik kaplama için de pek sağlıklı olmayabilir.

Arkadaşlar merhabalar. Bugün arabamın bulunduğu bir alanda asfalt yapmak için yola önce zift püskürttüler. Rüzgardan uçuşan zift arabamın üstüne yapıştı. İğne ucu gibi sinek pisliğine benzeyen noktalar mevcut. Camlarda dahi var. Aracım yıkadım ama çıkmadı lekeler. Servisi aradım benzinle silmek gerek dediler. Getirin yardımcı oluruz dediler. Sormak aklıma gelmedi o anda. Aracımda seramik kaplama mevcut. Benzinle silmek bir sıkıntı yaratır mı seramik kaplamaya?

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk
Yusuf bey benzin seramiğe zarar verecektir.,

@AhmetCakmak Ahmet hocam., Sikkens temizlik tineri diye geçen bir üründür., iki çeşidi vardır;

-Sikkens M600; boya koruma/seramik kaplama gibi uygulamaların öncesinde., polisaj aşaması bittikten sonra yüzeydeki pasta kalıntılarını ve yağları temizlemek için kullanılıyor., plastik yüzeylerde, fiberglass ve polikarbon plastik farlarda kullanılmaz/zarar verir.,

-Sikkens M700; biraz daha güvenli anti-statik temizlik tineri., boyalı yüzeyler ve ayrıca plastik yüzeylerde de kullanılabiliyor., (kaporta, dış plastik, cam vs.)

M600 veya M700 temizlik tinerinin diğer bir kullanım amacı araçtaki cila/wax'ı yüzeyden sökmek için kullanıyorlar., Bildiğim kadarıyla m600/m700 temizlik tinerleri zift lekelerini çıkarıyor ancak arkadaşın aracında seramik kaplama olduğu için istisnai bir durum var., nasıl bir ürün ile uygulama yapmalı., temizlik tinerinin seramik kaplamaya zarar verir mi veya söker mi., bu deli sorulara en doğru cevabı Üstadımız @AdanaDetailing Mahmut hocamın vereceğini düşünüyorum..? :)

@forzaGilles Hocam Sikkens M600 kaplamadaki lekeleride kaplamaya zarar vermeden temizliyor. Kendi aracımda denediğim için bunu söyleyebilirim. Zift dışındaki önceden oluşan lekeleri bile kaplama üzerinden temizlemişti. Halen daha bagajda acil durumlar için saklıyorum :)  

@AdanaDetailing Mahmut hocamdan değerli tavsiyeler bekliyoruz :)  

En güvenli çözüm auto finesse oblitarate. Gaz yağıda kullanılabilir fakat trimlere değmemeli.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kokusu gaz yağı ile aynı gibi zaten Mahmut ustam 5-6 ay olmuştu alalı çok işe yarıyor tahminen 500ml ürün ömürlük olacaktır benim gibiler için.

Geri
Üst Alt