Soğutma Sıvısı İkazı

2012 öncesi Cay motorlarda yağ kütüğü çürür kroniktir. 2012 sonrası CLH motorlarda soğutma sıvısı antifriz geç değişirse ilk kalorifer peteğini tıkar sonrasında devirdaim klapesi sıkışır.. vs.. iç sirkülasyon sorunlu olduğundan su koyduğunuz genleşme kabının kapak contası fazla sıvı varsa tahliye eder. Sistemde petekler tıkalı pis vs.. olduğunda sık sık su eksiltebilir. Hatta çevrim tam olmadığında manifolt soğutucusu iç kanaldan patlatır içten egzoza su verir.
Eğer sistem sıvısı yeni değişmemişse temiz market suyuna kaliteli sistem temizleme sıvısı atıp bir gün 100km kadar kullanın yazın yapın bu işlemi sonrasında kimyasal attığını sıvıyı temiz market suyu ile temizleyin .. Son turda 4 litre saf su 3.5 litre Kaliteli konsantre G13 antifriz atın .. G12evoda olabilir. Ucuz diyerek alt kalite ürün atmayın..
Golf 7 araçlarda kullanılan metallerden midir bilinmez 4/5 yılı geçtiğinde bir yerlerden muhakkak sorun çıkarıyor. Devirdaim klape- Kal. petek- Manifolt soğutucu sıvıya 400/500 lira vermek yerine 3ila10 katı kadar masrafları göze alıyoruz ustaların yanlış yönlendirilmesi var. Bütçe sıkıntıları. Vs.. Unutulmaması gereken tüm sıvıların değişim süreleri ..
Yout... videolar var. Ustalara para vermeden Kaliteli G13 ile kendiniz yapın. Sistem paslanmış ise 2/3 tur ilaçla sonra durulama ile mutlaka işlem yapın..
%85 araçlarda genleşme kabı çok kötü durumda temizlik sonrası kapakla birlikte değişirseniz iyi olur.

Arabayı servise bıraktım ama herhangi bir sorun tespit edemediler.Mevsimsel geçişlerde olur gibi bir şey söylendi.
Farklı sebep olabilir mi diye sürüş testi de yapmışlar ama yok.

Son düzenleme:
Bugun benim aracim da bu hatayi verdi.
Gecen hafta bir kere verdi antifrize baktim cok azalmamisti.Arabayi kapatip acinca hata cikmamisti daha.

Simdi hata gelince yine baktim antifriz dipleri gormus.Bunda delik falan mi var acaba?
Arabayı servise bıraktım ama herhangi bir sorun tespit edemediler.Mevsimsel geçişlerde olur gibi bir şey söylendi.
Farklı sebep olabilir mi diye sürüş testi de yapmışlar ama yok.
İlk uyarı verdiğinde seviye çok azalma olmamış., bir süre sonra tekrar uyarı verdiğinde seviye dipleri görmüş diyorsunuz., Mevsimsel geçişlerde olsaydı antifriz seviyesi dipleri görmezdi.!! kaçağı bulmak için uğraşmak istemiyorlar., bu kadar basit., seviyeyi ara ara kontrol etmekte yarar var., azaldığında ekleme yaparken yalnızca (saf su) ile yapmanız gerekir., çeşme suyu, pet şişe su, içme suyu vs.. kesinlikle kullanmayınız.

İlk uyarı verdiğinde seviye çok azalma olmamış., bir süre sonra tekrar uyarı verdiğinde seviye dipleri görmüş diyorsunuz., Mevsimsel geçişlerde olsaydı antifriz seviyesi dipleri görmezdi.!! kaçağı bulmak için uğraşmak istemiyorlar., bu kadar basit., seviyeyi ara ara kontrol etmekte yarar var., azaldığında ekleme yaparken yalnızca (saf su) ile yapmanız gerekir., çeşme suyu, pet şişe su, içme suyu vs.. kesinlikle kullanmayınız.
Sagolun hocam cevabiniz icin.Bir gun boyunca kontrol ettik,20 km de surup test ettik deyince usteleyemedim.Dediginiz gibi kontrolde kalacagiz insallah

@forzaGilles
Yağmur suyu iyi olmaz mı?
Yağmur suyu tortulu olur sonuç olarak havadaki partikülleride üzerinde taşıyor ama klimanın yoğuşturduğu su kullanılabilir en azından araç akülerinde kullanıyorum saf su bulamayınca bu zamana kadar sıkıntı yaşatmadı 😂

Son düzenleme:
@forzaGilles
Yağmur suyu hasadı üzerine tez çalışması yapmış mühendis bir yakınıma danıştım.

Son yıllarda artan iklim değişikliği ve endüstriyel hava kirlenmesi sebebiyle, yağmur suyunun içerdiği bazı maddeler sebebiyle araç motor suyu soğutma sistemine eklenmesi uzun vadede korozyon vb etkileri artırabileceği yönünde fikir belirtmektedir.

@forzaGilles
Arkadaşlar gerekli cevabı vermiş.,

Zaten (saf su) denilen sıvı markette satılan içme suyundan daha pahalı bir şey değil.,

Yağmur suyu, klima suyu, çeşme suyu, içme suyu, cam şişe su vs.. bunlar kesinlikle kullanılmamalıdır.!

Geri
Üst Alt