Güncel Bakım Masrafları

Sabah yıllık bakım için servise götürdüm.Poleni kendim değişmiştim.Filtre kutu içi kn kullanıyorum daha yeniydi.Ama yedek mann bagajda sıfır duruyor.Yağımı da götürdüm toptec 4200.Servisten de cam suyu ve antfriz aldım bagajda dursun diye.Böylece H kodlu yağ filtresi ile periyodik bakımı halletmiş olduk.
T kodlu filtrenin çok çok bir farkı var mı H kodlu filtre ile? Kalite farkı dışında alınmaz mı yani?

T kodlu filtrenin çok çok bir farkı var mı H kodlu filtre ile? Kalite farkı dışında alınmaz mı yani?
Forumda üye arkadaşlarımız h kodlu olan alman malı deyince bende o takılsın istedim.Yoksa zaten bagajda alman malı mann filtrem kutusunda duruyor.Maksat serviste değişsin.Değişiyorsa da en kalitelisi takılsın aynı fiyat madem.

Merhabalar 2 bakımda bir hava filtresi değişimi yaptıkları için geçen bakımda benim arabanın hava filtresini degistirmediler. Yaklaşık 22bin km oldu sanki arabanın çekişi düştü gibi hissediyorum. Bu kafalarına göre verdikleri karar mı kendim söküp temizlesem faydası olur mu, hava filtresi ile alakası yok mudur? Sonraki bakıma da 5 ay kaldı.

bu zamana kadar hava ve polen fıltreleri değişiyordu degısmemesinin sebebi bence yıllık bakımların 2800 tl ye gelmesıdır .değişmeyince 1800 tl alıyorlarda ondan degiştirmiyorlar bence hersen hava ve polen fıltreleri değişmesi lazım ben bu seniki bakımdada öyle yaptım

Merhabalar 2 bakımda bir hava filtresi değişimi yaptıkları için geçen bakımda benim arabanın hava filtresini degistirmediler. Yaklaşık 22bin km oldu sanki arabanın çekişi düştü gibi hissediyorum. Bu kafalarına göre verdikleri karar mı kendim söküp temizlesem faydası olur mu, hava filtresi ile alakası yok mudur? Sonraki bakıma da 5 ay kaldı.
ben bu söylediğinizi yakıt filtresi için geçerli zannediyordum, hava filtresi de mi 2 bakımda 1 oldu artık

bende bakım ürülerini onlineyedekparca.com dan aldım.. lq toptec 4200 07/22 üretimi orjinal ürün 688tl..mann yag ve hava filtresi alma malı..polen filtresi yoktu bosch aldım oda alman malı geldi baya kaliteli gibi geldi boschlar

Servis her zaman degistireyim para kazanayim ister. Bu hava filtre muhabbeti Bmw de de var. Arabanin anahtarini servis okutturuyo, ne degismesi gerektigi ortaya cikiyo. Filtrenin hava gecirgenligi iyiyse degistirmiyorlar.
Filtre kirli gozukse de hava gecirgenligi normal olabiliyo.
Yalniz burada soru isaretlik olay alirken pazarlama taktigi olarak satilan ya da guya hediye edilen "BAKIM PAKETI" .
Buna sahip araclar icin servis bundan kacinabilir, tikali olsa da olmasada..

Ben Shell yağ koydum yaz sonu bakım yapılırken 1.2 TSİ aracıma sorun yok uzun yola da gittim pahalı yağların numarası yok bence zaten her sene değişiyor hatta 10-11 ayda bir değiştiriyorum

Aslına bakılırsa bir nebze hava filtresinin kirlenmesi filtrasyon kalitesinin artmasını sağlar ki bu da istenilen bir şeydir. Özellikle filtre materyali (kağıdı) iyi olan bir filtre youtube da bazı videolarda görülen filtreler gibi kolay kolay tıkanıp sağını solunu patlatmaz.

Aracımı bu yıl itibariyle dışarıda bakıma götürmeye başladım. Ancak hava filtresini değiştirmedim. Benim 2 yılda yaptığım yol 10-12k. Mann filtrede bunu çok rahatlıkla çıkarır. Ama servisin uyguladığı 30k bizim yollar için biraz fazlaya kaçar. Mann filtre kağıdı tıkanıp patlamaz ama geçirgenlikte muhtemelen kayda değer ciddi düşüş meydana gelir.

24 ayda max 20 bin yapan (yılda 10 bin)
24 ayda bir hava filtresinin sağlıyla ilgili şüphe etmesin.

Evet 24 ay / 30 bin olmaz . Km olarak çok fazla.

Zaman / km parametresine göre ayar verilmeli

Geri
Üst Alt