Güncel Bakım Masrafları

Son düzenleme:

@mehmetciifci

9 gün sonra kontrol icinmi söktünüz
Yoksa araç arıza mı verdi

9 günlük degil 1,5 yıllıktan fazla gibi
09.05.2022 yetkili servis doğuş oto Maslakta ağır bakımlarını yaptırmıştım.

Bugün egzosdaki varex’i sökerken, acaba ne değiştirdiler, değiştirdiler mi? Diye bakarken bunu farkettim.

Gözümle gördüğüm kadarı ile, gergi makarasını değiştirmemişler ücret almışlar, hava filtresini değiştirmemişler ücret almışlar hepsini değiştirdiklerini söylemişlerdi ama durum bundan ibaret.

Yetkili servis diyoruz, gözümüz kapalı bırakıyoruz ama iyi bir sıkıntı var burada.

Bu hava filtresi normalde 9 günlük olması gerekiyor. Bu konu bu durum hakkında neler yapabilirim bilgisi olan var mı?

Ekli dosyalar

• 94C45CF3-F45A-4D9A-B20E-AF430C46E4BA.jpeg
    94C45CF3-F45A-4D9A-B20E-AF430C46E4BA.jpeg
    427.8 KB · Görüntüleme: 91
@rager007

Az önce bizde arkadaşın 2011 jettasına bakım işini tamamladık
Hava poleni degistirdim kendim
Yağ degişimi icin sanayideki ustamıza gittik

İki bakım arası
Tam 20 ay/11.000 km oldu

Karterden eski yağ boşalırken
Seffaf pet bardağa biraz numune aldım tsi benzinli araçta renk degisimi daha belirgin secilebiliyor

Kendi tdi aracımda daha önce 18 ay 19.000 km yapmıstım .dizelde Yağ rengi cok kararmış az kararmış orta kararmıs tespiti zor ...dizel zaten sadece 1000 km kullan kararıyor

Az km yapan araçta 20 ay yeterli daha fazla zorlamamak 22 aya falan çıkmamanın iyi olacağına karar verdim. (Km 5000 bin olsa?)

Max 20 ay !!!!ama

18 ay düz hesap iyidir km yapmayan araçta

Motul....

Piyasada çok fazla sahte ürün var. Güvenmediğiniz özel bir servis iyi yağ koydum C-M-L-Markalar vs.. aha işte kutusu burada ürün sahte o kutu kaç kişiye satıldı kim bilir.:).. Filtreleri mann taktım al buda kutusu ama sahte.. Tüm filtrelerin belirlenen kalitede olması motorun ömrü verimliliği yakıt ekonomisine kadar ciddi etkisi var..

Yakıt filtresi kötü olursa: Depodaki yakıt pompası daha çok zırıldar kullanılan malzemenin geçirgenliği akışı vs.. belli hesapları var. Biri kısa tip filtre biri uzun vs.. uzun hikaye,, bir süre sonra içten kısmen tıkanır şişer kalitesiz kağıdı parçalar geçmemesi gereken cisimler geçer. Enjektör sorun çıkardı olur sonra çıkarır.!

Hava filtresi: Sahte kalitesiz ürünlerin hava geçirgenliği çok kötü hatta filtre kabına sığmayan sağdan soldan açık kalan ürünler var. Senaryo boşluktan turboya motora cisim gitmesi taş toz vb.. + oturmayan filtre büzüşüp kalır 2.bir emniyet filtresi olmadığından riske atılacak bakım ürünü değil diğerleri de öyle aslında..

Polen filtresi antibakteriyel aktif karbonlu kullanın ciddi anlamda fark ediyor. Egzoz kokusu çok az geliyor sıfır diyemem ama ferahlatıcı hava geldiğini anlıyorsunuz kendiniz ailenizin sağlığı açısından çok önemli..

Az km yapıyorsanız. Kaliteli yağ bakım ürünleri yıl olarak aralığı arttırın. 20 ay 10 bin km max.. 24ay 30bin km hikaye dur kalksız / yokuşsuz yolumuz yok.. Km yıl dolmasa bile saat ömründen doluyor. iş makinesi yürümüyor o zaman ona da yağ koymayalım :)

Yok ben çok km yapıyorum derseniz yıllık 15/20 bin o zaman paranız vardır.:) Böyle bir dönemde yakıt masrafının yanında bakımın lafı olmaz. :)

Filtron ürününde sahtesi çıkar yakında adamlar 2 kuruşluk antifrizin sahtesini yapmış. Orjinalliğinden emin olamadığınız ürünlere alternatif olabilir.
Ama kağıdı malzemesi ? yakından yan yana koyup incelemekte fayda var. :) mann mahle knecht farklı dünyalar..

Ucuz Etin Yahnisi Yavan Olur :)
Yağ filtresinde ucuza kaçmayınız., Aracın en önemli filtresi yağ filtresidir., bu filtrenin motor için hayati önemi var. Gerçi hava filtresi de turbonun sağlığı için oldukça önemli :)

@Kysr038

Size bir tiyo / tüyo daha

Filtron filtrelerin (yag polen hava yakıt filtresi )

Ambalaj kutularının hepsinde göz oyacak tarza
warning ! Achtung ! Dikkat !

1 yıl / 15.000 km de kesinlikle degistirilmelidir yazıyor

Mann da yazmıyorsa

Yazmayı mı unuttular ?
Yoksa flexble esnek servise göre

Zaman aşımı/ km aşımı Mann filtrede tam isabetmidir?

Filtron Mann ın alt markası / alt sınıfı/alt üretimi

İkiside iyi ama mann daha iyi
Okudum bunları dayanamadım yine, 1 sene sonrası için Mann filtre seti aldım.
Screenshot_2022-05-21-18-06-59-65.png
1.0 la 1.2 nin yağ ve polen filtreleri aynı, sadece hava filtreleri farklı bu arada.

Liqui moly web sitesinde daha önce alışverişten puan varmış onu da kullandım.
2x toptec 4200 4lt 1060 tl ye geldi.

Screenshot_2022-05-21-18-17-04-40.png

Birkaç sitede 20 tl daha ucuz ama riske girmeyelim, belki rafta çok beklemiştir, belki bir yerinde bir farklılık olacak sahte mi diye şüpheye düşeceğim..

Gerçi yağın kapağını açmazsak kolay kolay bozulacağını sanmıyorum ama ben de bekleteceğim daha o yüzden egemottan aldım.

@Kysr038 Adaş daha 10 ay var sanıyordum neden acele ettin ki?
Benim de 11 ay var bende mi alayım dedim sonra boşver dedim ben nemli memleketteyim filtreler de kağıt zarar görme ihtimali var kalsın dedim.

Esas triger set depolamak lazımda ?

Continentaldan

Kayış raf ömrü?

Sayfa 41 (depolama)

https://www.google.com/url?sa=t&sou...cQFnoECAUQAQ&usg=AOvVaw3RoL1GiXqDdx9P_NgxxyzG

Kayışın dışında

Triger setteki

Rulmanların da bilyalarının yağları
Öyle rafta çok uzun süre bekletmeye gelmez. 1-2 yıl hadi evde bekletirdik ama

Tüm set triger değisimi bana 4-5 yıl sonraya gözüküyor .

Taze kayış iyidir ...raf ömrünü niye evde yiyelim?

@Kysr038 Adaş daha 10 ay var sanıyordum neden acele ettin ki?
Benim de 11 ay var bende mi alayım dedim sonra boşver dedim ben nemli memleketteyim filtreler de kağıt zarar görme ihtimali var kalsın dedim.

Seneye 2 katına çıkar, taksit taksit ödeyeyim dedim şimdiden :)

Golf 8 1.0 eTSI 15k ilk bakımı.
Parça indirimi yerine işçilik indirimi yapmışlar.

Ekli dosyalar

• C5209AAE-2A47-47DA-A3CA-39C540085279.jpeg
    C5209AAE-2A47-47DA-A3CA-39C540085279.jpeg
    52.8 KB · Görüntüleme: 65
Golf 8 1.0 eTSI 15k ilk bakımı.
Parça indirimi yerine işçilik indirimi yapmışlar.
Canınıza minnet.
İlk bakımda normal şartlarda sıfır indirim oluyor.
Mesela ben servile çok samımi olduğum halde pazarlık sonucu zorla fatura altı %5 alabilmiştim.

Arkadaşlar iyi günler yeni konu açmak istemedim bu konunun altına yazıyım dedim benim gibi bilmeyen arkadaş varsa yardımcı olur diye düşündüm serviste bakım yaptırcam saat olarak ne kadar bir zaman alıyor

Arkadaşlar iyi günler yeni konu açmak istemedim bu konunun altına yazıyım dedim benim gibi bilmeyen arkadaş varsa yardımcı olur diye düşündüm serviste bakım yaptırcam saat olarak ne kadar bir zaman alıyor
Buna kimse şu kadar zaman diyeemz.
Servisin yoğunluğu ve aracınıza yapılacak işleme göre 1,5 - 6 saat sürer.
Ancak aracınızda ekstra bir şeyler çıkmaz ise 1,5-2 saat normali.

Geri
Üst Alt