Güncel Bakım Masrafları

Sanirim garanti icindeki 1.5tsi bakimi filtrelerle birlikte 3bini bulacak

İyi akşamlar B8 Passat 1.6 Tdi DCXA motorlu araç için mazot filtresi alacağım. CXXB motorlu Golf'ümüz için Mann pu8028 alıyordum ama bunda iki seçenek çıktı. DCXA için pu8028 mi almalıyım pu8014 mü almalıyım?

İyi akşamlar B8 Passat 1.6 Tdi DCXA motorlu araç için mazot filtresi alacağım. CXXB motorlu Golf'ümüz için Mann pu8028 alıyordum ama bunda iki seçenek çıktı. DCXA için pu8028 mi almalıyım pu8014 mü almalıyım?
PU8014 kodlu filtre (su sensörü olan filtre kazanı) olanlar içindir., %90 ihtimalle aracınızdaki filtre kazanı su sensörü yoktur.,

Peki bunu nasıl anlayabiliriz..?

Su sensörü olmayan filtre kazanı;

B51E7D62-3480-4475-98CB-B02C1B6B3207.jpeg

Su sensörlü filtre kazanı: (resimde “kırmızı ok” ile işaretlediğim bölgede sibob benzeri bir su tahliye vanası vardır., bu vana sadece su sensörlü filtre kazanlarında mevcuttur.)
0A61B55F-1588-4AC4-B837-FB5F3DCC7119.jpeg

Son düzenleme:
PU8014 kodlu filtre (su sensörü olan filtre kazanı) olanlar içindir., %90 ihtimalle aracınızdaki filtre kazanı su sensörü yoktur.,

Peki bunu nasıl anlayabiliriz..?

Su sensörü olmayan filtre kazanı;

Ekli dosyayı görüntüle 53730

Su sensörlü filtre kazanı: (resimde “kırmızı ok” ile işaretlediğim bölgede sibob benzeri bir su tahliye vanası vardır., bu vana sadece su sensörlü filtre kazanlarında mevcuttur.)
Ekli dosyayı görüntüle 53731
10 numara bilgi verdiniz hocam cok teşekkürler :)

1.0 dan 1.5 in standart bakımda ne farkı var 0,3L yağdan başka?
Biraz genis zaman kullandim aslinda yani bugun olmaz 2-3 aya olur gibi..
Guncelde 1.5tsi bakimi yaptiran varsa fiyat paylasabilir. 1-2 aya benim bakim gelecek

Biraz genis zaman kullandim aslinda yani bugun olmaz 2-3 aya olur gibi..
Guncelde 1.5tsi bakimi yaptiran varsa fiyat paylasabilir. 1-2 aya benim bakim gelecek
Tek farkı 0,3 litre yağ farkı olucak onun haricinde 1.4 tsi dan başka farkı yok., 1.4 tsi motor yağ kapasitesi: 4 Litre, sizin 1.5 tsi motorun yağ kapasitesi: 4,3 Litre bunun haricinde başka bir fark yok. 1-2 ay sonra yine zam gelicektir, erken yaptırmak sizin avantajınıza olur.

Diğer fark 1.4 tsi motor ile 1.5 tsi motorun hava filtreleri birbirinden farklıdır ama fiyatları aynı.,

Bakım fiyatını belirlemede aracın model yılı önemli, model yılına göre zubizu indirimi oranı değiştiği için., zubizu indirimi için aracın 3 yaşını doldurmuş olması gerekiyor., zubizu indirimi detaylar; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kamp...is-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

2022 yılı itibariyle (yeni geçilen bakım paketine) göre bakım yaptırırsanız;
-yağ filtresi ve motor yağı
-karter tapası ve tapa pulu
-cam suyu
Olacak şekilde bakım yapılır., fiyat: 1.670 tl. gibi bir rakama gelir. (Bu indirimsiz hali., araç 3 yaşını doldurmamış ise zubizu indirimi olmayacağı için., online servis randevusu alarak %8-10 gibi bir indirim yapıyorlar).,

Tam bakım yaptırırsanız;
-hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi
-motor yağı
-karter tapası +tapa pulu
-cam suyu
Olacak şekilde bakım yapılır., ki doğru bakım şekli de bu şekilde olması gerekir., Polen filtresini hadi bir kenara bırakalım ama turbo ‘nun sağlığı için hava filtresinin hayati bir önemi var., bu şekilde tam bakım yapılırsa fiyat yaklaşık: 2.420 tl. gibi bir fiyat çıkar., (online servis randevusu ile bu fiyat üzerinden %8-10 gibi indirim olur). Bir sonraki sene indirim oranınız artar çünkü zubizudan yararlanmaya başlarsınız., bir sonraki 2023 yılı bakımında yukardakilere ilaveten fren hidroliğiniz değişir.

Polen filtresini hadi bir kenara bırakalım ama turbo ‘nun sağlığı için hava filtresinin hayati bir önemi var

Buna bende katılıyorum hava filtresi ve polen filtresini servise soracağım. Afaki fark çıkarsa filtre marketimden alıp kendim değiştirmeyi planlıyorum zaten değişimi oldukça pratik hemen herkes yapabilir. Buna ek olarak 2. Yaşını doldurmuş aracın fren hidroliğini değiştirmeli miyim? Servsite sol önden bir onarım yapılmıştı buna bağlı hidrolik sisteminde hava var gibime geliyor geçen ay servise sırf bunun için gittim siz kafanıza göre değiştiremezsiniz biz bir bakalım dediler 😬 Sonrasında test sürüşünde bir şey çıkmadı dediler ama normal periyodu nedir merak ediyorum açıkcası.

Buna bende katılıyorum hava filtresi ve polen filtresini servise soracağım. Afaki fark çıkarsa filtre marketimden alıp kendim değiştirmeyi planlıyorum zaten değişimi oldukça pratik hemen herkes yapabilir. Buna ek olarak 2. Yaşını doldurmuş aracın fren hidroliğini değiştirmeli miyim? Servsite sol önden bir onarım yapılmıştı buna bağlı hidrolik sisteminde hava var gibime geliyor geçen ay servise sırf bunun için gittim siz kafanıza göre değiştiremezsiniz biz bir bakalım dediler 😬 Sonrasında test sürüşünde bir şey çıkmadı dediler ama normal periyodu nedir merak ediyorum açıkcası.
Fren hidroliği (normal şartlarda) aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda değişir ve devamında her 2 yıl da bir değişir.

Tabi 1 sene dolmadan 15.000 km’den fazla yol yapıyorsanız o ayrı bir konu o zaman işler değişir.,

Fren sisteminde hava olduğundan şüpheleniyorsanız., söyleyin değiştirsinler., yok efendim değiştiremeyiz gibi söylemleri dikkate almayınız., siz istedikten sonra mecbur değiştirmek zorundalar çünkü sistemde hava olmasından şüpheleniyorsunuz.. Zaten sistemde bir kaçak, sızdırma vs.. gibi sorunlar varsa değişim esnasında bu kendini belli eder çünkü f.hidrolik değişimi özel bir makine ile yapılıyor., bu makine sisteme basınç veriyor aynı zamanda vakum ile eski sıvıyı çekiyor., bu aşamalarda sızıntı/kaçak vs.. varsa zaten hemen kendini belli edecektir. İlaveten fren hortumlarının kontrol edilmesini ve fren kaliperlerinin ordaki tapaların kontrol edilmesini taleb ediniz., fren gibi hayati bir şeyin şakası olmaz.

Fren sisteminde hava olsa çok acayip gariplikler olur. Her şey normal çalışıyor frenleriniz tutuyor ise, ABS ESP yerli yersiz sürekli devreye girmiyor ise hava olması beklenmez.

Yine de söyleyin bir kontrol etsinler, içiniz rahat olur en azından.

Tek farkı 0,3 litre yağ farkı olucak onun haricinde 1.4 tsi dan başka farkı yok., 1.4 tsi motor yağ kapasitesi: 4 Litre, sizin 1.5 tsi motorun yağ kapasitesi: 4,3 Litre bunun haricinde başka bir fark yok. 1-2 ay sonra yine zam gelicektir, erken yaptırmak sizin avantajınıza olur.

Diğer fark 1.4 tsi motor ile 1.5 tsi motorun hava filtreleri birbirinden farklıdır ama fiyatları aynı.,

Bakım fiyatını belirlemede aracın model yılı önemli, model yılına göre zubizu indirimi oranı değiştiği için., zubizu indirimi için aracın 3 yaşını doldurmuş olması gerekiyor., zubizu indirimi detaylar; https://binekarac.vw.com.tr/tr/kamp...is-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

2022 yılı itibariyle (yeni geçilen bakım paketine) göre bakım yaptırırsanız;
-yağ filtresi ve motor yağı
-karter tapası ve tapa pulu
-cam suyu
Olacak şekilde bakım yapılır., fiyat: 1.670 tl. gibi bir rakama gelir. (Bu indirimsiz hali., araç 3 yaşını doldurmamış ise zubizu indirimi olmayacağı için., online servis randevusu alarak %8-10 gibi bir indirim yapıyorlar).,

Tam bakım yaptırırsanız;
-hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi
-motor yağı
-karter tapası +tapa pulu
-cam suyu
Olacak şekilde bakım yapılır., ki doğru bakım şekli de bu şekilde olması gerekir., Polen filtresini hadi bir kenara bırakalım ama turbo ‘nun sağlığı için hava filtresinin hayati bir önemi var., bu şekilde tam bakım yapılırsa fiyat yaklaşık: 2.420 tl. gibi bir fiyat çıkar., (online servis randevusu ile bu fiyat üzerinden %8-10 gibi indirim olur). Bir sonraki sene indirim oranınız artar çünkü zubizudan yararlanmaya başlarsınız., bir sonraki 2023 yılı bakımında yukardakilere ilaveten fren hidroliğiniz değişir.
detaylı bilgiler için teşekkürler.

bu yeni bakım paketi aslında yetkili servise gidenler için kısmen avantajlı değil mi?
mesela bir yılda çok az km yapan insanlar(5-6bin km gibi) her sene tam bakım paketi yerine bunu yaptırabilir.

normal km yapanlar ise yeni bakım paketini serviste yaptırıp hava ve polen filtresini kendisi dışarıdan alıp bir miktar daha uyguna getirebilir..

detaylı bilgiler için teşekkürler.

bu yeni bakım paketi aslında yetkili servise gidenler için kısmen avantajlı değil mi?
mesela bir yılda çok az km yapan insanlar(5-6bin km gibi) her sene tam bakım paketi yerine bunu yaptırabilir.

normal km yapanlar ise yeni bakım paketini serviste yaptırıp hava ve polen filtresini kendisi dışarıdan alıp bir miktar daha uyguna getirebilir..
Evet ilk başta öyle görünebilir fakat bu seferde işçilik ücretlerini artırdılar.

Evet ilk başta öyle görünebilir fakat bu seferde işçilik ücretlerini artırdılar.
her şeyin fiyatı artıyor bu konuda servislerin ekstra bir artış yaptığını düşünmüyorum.
hava ve polen filtresi değişimini diyorsanız onları zaten sanırım herkes kendi değiştirebilir.

ben hala bir aracın servis bakımlı olabilmesi için çıkarılan bu lite-paket servisin bizim gibi parası çöpe dönmüş ülke vatandaşları için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

her şeyin fiyatı artıyor bu konuda servislerin ekstra bir artış yaptığını düşünmüyorum.
hava ve polen filtresi değişimini diyorsanız onları zaten sanırım herkes kendi değiştirebilir.

ben hala bir aracın servis bakımlı olabilmesi için çıkarılan bu lite-paket servisin bizim gibi parası çöpe dönmüş ülke vatandaşları için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.
1.2 ve 1.4 TSI motorlar için konuşursak;

Şuan serviste (lite paket bakım): 1.670 tl.

31 Aralık 2021 günü (tam paket bakım): 1.910 tl.

Aradaki fark sadece 240 tl. idi., siz de tahmin edersiniz ki hava ve polen filtresinin fiyatı serviste 240 tl.den çok daha yüksek., hatta dışardan bile alsanız., Mann hava+polen karbonlu 310 tl. Yani demem o ki aslında servis (lite paket bakımı) için istediği ücret hiç ucuz değil., sadece bizim öyle hissetmemizi istidikleri için., oyunu kitabına uyduruyorlar., ama perdenin arkası çok farklı.,

3 Ocak 2022 günü (tam paket bakım); 2.320 tl.
Tüm fiyatlar zubizu indirimsiz halleri

Bence artık
Primer derdimiz
Araca nasıl yakıt koyulup yürütülecegidir.

Lite -Yarım(ögrenci) bakımı psikolijik ucuz bakım ??

Yılda 15 bin yapan birinin

100 km de 6,5 litre ort. Tüketimi (tsı)

Yıllık 15 bin km de 975 litre yakıt alması mecburiyetine geliyor

Litresi 13,60 dan

13260 lira yakıt külfeti nin yanında

+500 daha verin Tam bilet kestirin tam bakım yaptırın.

Deve de kulak hikayeleri yani

Yakıt nasıl alınacak ?? Esas Sıkıntı bu

Geri
Üst Alt