1.0 tsi dsg - uzun yol

1.4 tsi dsg ile 2 kişi dolu bagaj yaklaşık 650 km yolu(yaklaşık 180 km'si otoban) 120 130 km hızla 5.4 ortalamayla girmiştim. Sizin değerleriniz de oldukça iyi görünüyor.

Kat ettiğiniz Yol güzargah çok önemli bu gibi durumlarda. Adana -Ş.Urfa-Diyarbakır  Arası yollar genelde Düz ve virajsız yollar haliyle bu yakıta olumlu yansır. Her şarttaki yollarda deneyip birde öyle paylaşımnda bulunmanız Kullanıcı dostlar adına extra bilgi olacaktır. Örneğin Adana -Kayseri- Ankara gibi yol güzargahları daha gerçekçi sonuçlar verecektir. :)  
Elbette dediğinize katılıyorum. Ancak araç henüz yeni ve çok kullanma fırsatım olmuyor bu nedenle şimdilik iki yakıt değeri paylaştım, ilki Ankara-Diyarbakır arası diğeri de genel ortalama. 

Birçok arkadaş şehir içi tüketimi merak ediyor ancak şehir içinde aralıksız 500km yapmadan söyleyeceğim rakam gerçekçi olmayacaktır. 

Hava sıcaklığı 20 derece, temiz asfalt, fazla iniş çıkış yok. 10km kadarı şehir içi trafik ama çok açık rahat çevre yolu trafiği. 

Kısacası tüm koşullar ideal durumda iken tüketim böyle çıktı. Tabi ki çok çok sakin kullanırım aracı. 

Unutmadan, varış noktası rakımı 160 metre daha düşük, tüketim lehine bir eğim de var yani. 

IMG_20180331_153957.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu video yakıt tüketim değerleri konusunda var 4.8 çok aman aman iyi bir deger degil bence 1.0 tsi bence şehir içi ve vergi konusunda avantajlıdır.

Şehir içi benim ortalamam çok yüksek 6 ile 10 arası hep tabi 18 jantın da etkisi oluyor 1.2 tsi larda. Ama istanbul muğla arası geçen sene 2 kişi full bagaj 3.9 u gördüm 100 130 arası gittim hep. Bakalım bu sene 5 kişi tavana kadar bagaj ile ne yapacağım [emoji23]

Sent from my SM-G955F using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

23 Martta Golf 2017 1.0 TSI DSG ile Ankara-Safranbolu, araçta 4 yetişkin 1 çocuk azda bagajla aynı gün gidip geldim. Aldığımda araç menzil 0 dı. En yakın benzinlikten 170 TL tutarında benzin aldım.10.719 km olarak aldığım aracı 11.208 km olarak teslim ettim. Teslim ettiğimde menzil 40 km idi.Benim ölçümlerine göre 23 Mart tarihindeki benzin fiyatlarına göre 170 TL tutarında benzin ile  539 km yaptı çoğunluğu şehir dışı çok az şehir içi olmak üzere.Araç yol bilgisayarında 6 litre gösteriyordu.Bu tabi ki kullanıcıya göre değişecektir.Ben giderken ara ara yüksek hızlara çıktım 130-140 km gibi, dönüş yağmur ve geceden dolayı daha sakin 100/110 gibi.Aracı düşünenler için benim görüşüm;

-Bu motor çekmez diyenlerin ağzına kürekle vurun 8D .Motor bastığınız zaman kesinliklikle çok istekli ve rahat hızlanıyor.

-Ancak kalabalık veya çok bağaj ile seyahat ediyorsanız ve sabırlı kullanım tarzınız yoksa yakıyor bunu anında yol bilgisayarında farkediyorsunuz. Bu TSI motorların klasik bir özelliği diyeceksiniz ama bence motor hacmi düşük olunca bu daha fazla oluyor.(Kendi aracım 1.4 tsı)

-Beğenmediğim bir husus araçtan kaynaklanıyor da olabilir 7 viteste giderken yokuş denk geldiğinde dsg 6. vitese düşerken çok hissettiriyor.Yüksek hacimli dsg'lerde uzun yolda böyle bir şey ile karşılaşmadım.Dediğim gibi araçtan kaynaklanıyor da olabilir.  

-Yine araçtan kaynaklanabilir ancak ben öyle düşünmüyorum silecekler tak tak sola vurarak çalışıyordu daha 10 binde araç. Silecekleri eskiyenler kesinlikle Vw yetkili servisten değişmeyin Bosch'un golf için uygun dediği silecek çok başarılı.

Sonuç olarak alınabilecek bir araç ancak yukarıdaki şartları gözeterek aile ve kişilik yapınız uygunsa alın. Şahsen benim yaptığım test sürüşleri sonucunda Vw grubunun 1.4 150 hp'lik motoru(sanırım yeni nesil 1.5 150 hp olacak) çok başarılı. Audi A4'üde, Skoda Kodiaq'ıda rahatlıkla taşıyor, çok keyifli bir motor. Bu motoru bütçenize uygun herhangi bir Vw grubu araçta gördüğü an alası geliyor insanın.

Tamamen tüketime yönelik kullandım, 80-85 arası hızla gittim sürekli, yaklaşık 5km şehir içi var, ışıklarda Start-Stop açık. 

IMG_20180430_085755_HHT.jpg

Yakıt yine iyiymiş hocam.

Golf kullandığım zamanlar, ilk aldığım zaman 6500 KM yol yapmıştım Türkiye genelinde.

Araçta 4 kişi full bagaj klima sürekli açık, şehir içi şehir dışı karışık şehir dışı daha çok 5.8 litreydi 6500 KM ortalaması.

Araç 1.2 TSi Manuel’di. DSG olsa daha da az yakabilirdi belki. Ama o araçta Cruise Control vardı.

Şimdiki aracımda da Cruise Control yok DSG var bir türlü ortayı tutturamadım, uzun yolda ağlayarak gidiyorum. &:

Moderatör tarafında düzenlendi:
aracım 1.4 tsl manuel.. euro 6 motor. rodaj sırasında uzun yola ortalama 110 km cc ile 5.1 değer almıştım. 3 kişi idik araçta. 

lakin ön değil belki ama arka  lastik basıncı uzun yolda çok fark ediyor diye düşünüyorum. bu değeri arka ön 32 psı ile almıştım. ama uzun yolda lastik basıncını ön 35 arka (yüke göre) 35-45 arası ayarlarsanız hatrı sayılır derecede yakıt düşecektir düşüncesindeyim.

Benim lastik basınçları ön arka 36. Daha düşük olunca araba çok yumuşak oluyor, sevmiyorum. 

Bugünkü seyahat degerimiz, 3 kişi full bagaj, 110-120km hiz, yarısında yoğun viraj ve iniş çıkış, klima sürekli açık. Önceki mesajlarımda aynı yolun dönüşü de vardı, yine aynı değer. 

IMG_20180624_210141_HHT.jpg

araçta yine 3 kişi ve full bagaj var. lastik basınçları 36-37, 450km civarı otoban (ortalama 125 ile kullandım) geri kalanı bölünmüş yol (115 ile kullandım)

aracım 9500km oldu. Golf almayı düşünen arkadaşlara 1.0 tsi motoru öneririm, çok verimli bir motor kesinlikle.

zMnM5O.jpg

Merhaba arkadaşlar. Bilgilendirme amaçlı yazıyorum. Ayni aracın manueli ile Dün Samsun’dan Batman’a ( Amasya, Tokat, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Batman ) ortalama 88 hızla. 5.0 net yaktı. Arabada eşim, çocuğum ve hatırı sayılır bagaj yüküm vardı( koltuklar da ağzına kadar dolu ). Klima sürekli açık ve şehir içlerinden geçe geçe bu değerler elde edildi. Bu arada ortalamaya hiza birşey dememek lazım. Çünkü sürerken hakkını verdim.

Geri
Üst Alt