FİYAT BELİRLEME ÇALIŞMASI

Murat hocam affınıza sığınarak ufak bir itirazim olacak:)

Simdi golf makyaj gecirdi diye biz makyajsız kullanıcıları hep bu Şubat ayı listesine goremi hesap yapacağız. Sonuçta makyaj gecirmese idi liste fiyatı artmaya devam edecekti diger markalarda olduğu gibi. Yani mesela 2018 de makyajlı golf highline 200 bin oldu diyelim. Bizimkileri hala 100bin uzerinden mi hesaplayacagiz? 

Ben acizane sizin hesap yonteminize bir ek yaparak kendi hesap sistemimi oluşturdum. 

Kampanya ve bayi indirimi:%5

Her yas icin %6 fark:%12

Makyajsiz kasa indirimi:%5

Toplamda:%22

Guncel highline DSG:117.400

Sizin aracınızın degeri(%22 indirim ile) :91572 ₺

Hasarli parcalar icin :4000 indirim

87 bin lira fiyat cikariyorum:) 

Hesaplamalar kendi varsayimlarimdir hic bir bağlayıcılığı veya iddiam yoktur arz ederim:) 
Estağfurullah Değerli Hocam 

Tek ve küçük ama güçlü bir argümanım var. 

2016 model artık üretilmediğine

2017 model baz alınarak ancak bambaşka bir koda sahip başka bir araç olarak banttan çıkmış olduğuna göre. 

Elma ile armut

Sap ile saman karıştırılmamalıdır.

Keşke sizin hesaplamamış benzer bir hesaplama yöntemimiz olsa.

1.4 TSI DSG HIGHLINE (100.700) baz donanımlı araç için 2016 modeli ile 2017 modeli arasında ( 117.400) nerdeyse 17 bin lira fark var. %5 fark mı var? :)

Hadi bu aracın karşılığı var

ACT?

1.2 TSI?

Kısacası mümkün değil maaalesef bana kalırsa.

Ancak ben değil piyasa son sözü söyler.

Estağfurullah Değerli Hocam 

Tek ve küçük ama güçlü bir argümanım var. 

2016 model artık üretilmediğine

2017 model baz alınarak ancak bambaşka bir koda sahip başka bir araç olarak banttan çıkmış olduğuna göre. 

Elma ile armut

Sap ile saman karıştırılmamalıdır.

Keşke sizin hesaplamamış benzer bir hesaplama yöntemimiz olsa.

1.4 TSI DSG HIGHLINE (100.700) baz donanımlı araç için 2016 modeli ile 2017 modeli arasında ( 117.400) nerdeyse 17 bin lira fark var. %5 fark mı var? :)

Hadi bu aracın karşılığı var

ACT?

1.2 TSI?

Kısacası mümkün değil maaalesef bana kalırsa.

Ancak ben değil piyasa son sözü söyler.
Aynen hocam dediğiniz gibi son sözü piyasa belirliyor. Ama 2016 model golfü örnek verirken şubat listesine yeni golfü örnek verirken ağustos listesine göre örnek veriyoruz benim itirazım bu noktada işte. Makyaj gelmemiş olsa idi benim tahminim makyajsız golfün 2017 model liste fiyatı 110-112 bin gibi bir fiyat olacaktı. Çünkü kur farkından dolayı şubattan bu yana 4-5 kere zam yiyecekti.

Örneğin diğer konuda bir başka forumdaşımız yeni bir ikinci el araç aldı;

''Arkadaşlar ilgilenen ve yardımcı olan boyle bir ortamı yapan herkese teşekkürler, aradığımız aracı 2015 1.2 dsg 18 binde ışık ve sürüş paketli 77.5 a aldık Allah kaza bela vermesin''

comfortline ve 1.2 motor araç. 

Sizdeki şubat listesinde aralarında 11.600 lira fark var.

Yani yaklaşık bu farkı o alınan aracın üzerine koyduğumuzda 90 bin'e yakın bir fiyat çıkıyor. İşte burada da piyasa son sözü söyler dediğimiz olay devreye giriyor sanırım.

Ben her halükarda bu araç 75-80 fiyat aralığına giderse ucuza gider düşüncesindeyim. 

İlanlarda  80 binin altında highline DSG yok ki, bu aracın hasar kaydı 80 bine satılan DSG highline ların yanında masum kalır.

Keşke piyasa asansör gibi hızlı yükselmese ama maalesef durum bu.

Gerçi yükselen sadece araba piyasası değil ya; Geçen hafta evimin parkesini yenilemek için metrekaresine 34 lira fiyat alırken bu hafta 38 lira olmuş fiyatı. Keşke gelirimizde bu oranda yükselse!

Saygılarımla iyi akşamlar..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam benim kestiğim %5 gene iyi. Diğer arkadaşlar daha da öldürmüşler:) Hasarsız DSG Highline 90 ın altında düşük kilometreli piyasa da yok. Burada 80 -82 fiyat biçmiş arkadaşlar. Kendi araçlarımızı kendimiz öldürüyoruz sanki:)

O özellikleri merak ettim doğrusu. Paylaşımlarımız kırılmaca-darılmaca üzerine değil, bilgilenme üzerine. Neymiş o özellikler bekliyorum hocam.

@forzaGilles

mrb, değerli hocam..

yazdıklarını dikkatlice okudum.sadece kendi fikrimi söylemek istiyorum.

saten buradaki tüm değerli arkadaşlar gibi fikir alış verişi yapıyoruz..

kırılacak darılacak bir şey yok..

eski golf güzeldi ama yenisi daha güzel.. :'(

herkese bir soru aynı fiyata makyajlı golf mü alınır yoksa eski golf mü alınır..

yazdığın birçok şey makyajdan önce 2016 temmuz ayında yapılmaya başlandı..

değerlendirmeye kattığın eksi özellikler çok denk değil..

sence Arka koltuklarda ISO-FIX bağlantısı mı yoksa hayalet gösterge mi?

far yıkamamı yoksa kronik bi xenon mercek lekelenmesi mi?

makyajda içeride ciddi denebilecek değişimler var..

dışarıdaki değişimler biraz zevk meselesi olabilir..

haklısın ince farklar var mesela torpidodaki açma kapama yerinin artık kilitlenmemesi..

ama sadece arka farlardaki kayan led = far yıkama(led olduğu için gerek yok), iso fix, orjinal stepneye, torpido kilidi ve Bluemotion yazı gibi önemsiz şeylerden daha değerli..

söyle orjinal stepne iyi güzelde boşuna yer kaplıyor. bana çok gerekli gelmiyor..tabi değişir insana göre..

yani aynı senin dediğin gibi silecek suyunun 6 lt olması gibi..ihtiyac gibi..

ama kore malı silecek yada akü.. bunlar daha öncede gelebiliyordu..

mesela benim eski aracımda hankook lastikle gelmişti. şimdi bridgestone ile geldi..

bunlar sarf malzemesi kıyaslama yapmak. genelleme yapmak zor.

artıları çok fazla..klimadan tut motora kadar bir çok şeyde değişiklik var..

motor gücü 115 bg (1,6 tdi) oldu..yazılımla sadece olduğunu sanmıyorum.

çünkü motor yağ kapağı bile değişmiş aracın..dışardan bile fark edebileceğin motorda birkaç revizyon var..

yeni gelen özellikler çok ciddi..gidenler sadece görsel olan şeyler..

bence eski golfle aynı kefeye koymamak gerek..

saygılarımla,

Geri
Üst Alt