Vites Değiştirme uyarısı 3-5 4-6

serology55

Üye
İsim
serhat
Merhabalar,

Manuel vites araçlarımızda yardımcı ekran (gereğinden fazla devirlendiğimiz zamanlarda) 2 -> 4, 3 ->5, 4 ->6 şeklinde uyarı veriyor malumunuz. Bu uyarıları dikkate almalı mıyız? Malum eskiden beri bizlere vitesleri sırasıyla arttırmamız ve sırasıyla düşürmemiz tembihlendi büyüklerimiz tarafından :)  Görüşlerinizi alabilir miyim? 

zararlı ise aracın o yönde uyarı vereceğini düşünmüyorum.

4>6 geçişini yapıyorum ben , ekranda gördüğümde.

Sırasıyla gitmeniz bence daha faydalı, en azından zararsız olacaktır Hocam. 4-5-6 şeklinde. Uyarı sadece "Bir an önce vitesi büyült ekonomi yapmaya başla." diyor. :)
Eyvallah @fcsrn sen öyle diyorsan öyledir :)  

@fcsrn sırasıyla gitmenizin vites kutusu açısından hiçbir ek faydası yok. 4>6 demek "Abarttın artık, normalde 6 da olmalısın demek :)". Özellikle spor kullanmıyorsanız doğrudan önerdiği vitese geçebilirsiniz.

Tersini de önerebilir malum 5>3 gibi o zaman da doğrudan 3 e geçilir. 

zararlı ise aracın o yönde uyarı vereceğini düşünmüyorum.

4>6 geçişini yapıyorum ben , ekranda gördüğümde.
Bence de gizli bir uyarı da bulunuyor.

Demek ki bir üst vites değil iki üst vitesin hızındayken siz halen iki alt vitestesiniz.

Yuk ve yol durumuna göre Normal koşullar altinda Daha düşük devirlerde değiştirmelisiniz.

Ideal olan  1750 ile 2000 devir arasındadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence de gizli bir uyarı da bulunuyor.

Demek ki bir üst vites değil iki üst vitesin hızındayken siz halen iki alt vitestesiniz.

Yuk ve yol durumuna göre Normal koşullar altinda Daha düşük devirlerde değiştirmelisiniz.

Ideal olan  1750 ile 2000 devir arasındadır.
hocam düşük devirde kullanırım genelde , dediğim durum sık olmuyor.

4. viteste giderken aniden yokuş aşağı olduğunda direk 4>6 uyarısı geliyor mesela , o durumda direk 6 ya geçiyorum.

3-5 / 4-6 sıkça yaptığım oluyor.  Hatta 3. viteste 5000 devir yapıp 6 vitese attığım dahi olmuştur :)

Debriyaja basıldığı sürece ve vites değişimini kanırtmadan yumuşak bir şekilde yaptığımızda bir sorun olacağını sanmıyorum :)

İlk arabım C4'tü. 2 den 3 e geçişte alttan bazen küt diye bir vuruntu gelirdi.Servise götürdüm usta ile test sürüşüne çıktı.Aracı ben kullanıyordum.Araçta bir ses duymadık ama usta bana '' vitese bu şekilde davranma,hatalı kullanıyorsun'' diye bir uyarısı olmuştu.

Geri
Üst Alt