Uzun yol lastik basınçı kaç olmalı ?

iltan

Üye
İsim
iltan
Merhabalar, daha önceden lastik basınçları ile ilgili bir tecrübem olmadığından bu konuyu açmak istedim. Aracım golf 7 2014 model 1.2 TSİ'dır. 15 20 gün sonra İstanbul'dan Muğla'ya uzun yol yapacağım nişanlım ile bagajda yüklü olacak 2 valiz 2 çanta şeklinde. Ön ve arka lastiklerin basınçları ne olmalı ? Lastiğim 225/40ZR 18 92W XL yazıyor üstünde. Birde şehir içi yüksüz bagajda hava basıncı ne olur uzun yolda yüklü iken ne olur cevaplarsanız sevinirim :)

WhatsApp Image 2017-06-08 at 19.11.28.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkes farlı bir şeyler diyor ama benim lastikler orjinaline göre farklı o yüzden kafam iyice karıştı :)  

Merhabalar, daha önceden lastik basınçları ile ilgili bir tecrübem olmadığından bu konuyu açmak istedim. Aracım golf 7 2014 model 1.2 TSİ'dır. 15 20 gün sonra İstanbul'dan Muğla'ya uzun yol yapacağım nişanlım ile bagajda yüklü olacak 2 valiz 2 çanta şeklinde. Ön ve arka lastiklerin basınçları ne olmalı ? Lastiğim 225/40ZR 18 92W XL yazıyor üstünde. Birde şehir içi yüksüz bagajda hava basıncı ne olur uzun yolda yüklü iken ne olur cevaplarsanız sevinirim :)

Ekli dosyayı görüntüle 11657
Değerli Hocam 

Fabrikasyon spor süspansiyon takımı ile Durban jantlarla gelen bir dostumuzun depo kapağı veya Sürücü direğinde bulunan plate bakarak yanıt vermesini önereceğim.

Fotografa bakarak araçta spor süspansiyon da bulunmadığı fikrine kapıldım.. 

Eğer öyleyse.. 

Durum beş bilinmeyenli denkleme dönüşüyor. 

Çünkü ;

1.18 janta göre 

2. Motor ve şanzıman seçeneğine göre

3. Spor süspansiyon veya DCCye göre.. 

4. Lastik karakterine göre.. 

5. Kullanım karakterinize göre.. 

Lastik basınçlarına karar verilir.

Değerli Hocam 

Fabrikasyon spor süspansiyon takımı ile Durban jantlarla gelen bir dostumuzun depo kapağı veya Sürücü direğinde bulunan plate bakarak yanıt vermesini önereceğim.

Fotografa bakarak araçta spor süspansiyon da bulunmadığı fikrine kapıldım.. 

Eğer öyleyse.. 

Durum beş bilinmeyenli denkleme dönüşüyor. 

Çünkü ;

1.18 janta göre 

2. Motor ve şanzıman seçeneğine göre

3. Spor süspansiyon veya DCCye göre.. 

4. Lastik karakterine göre.. 

5. Kullanım karakterinize göre.. 

Lastik basınçlarına karar verilir.
Abim öncelikle lastiğin markası altenzo sports comforter.

Üzerindeki ölçüleri 225/40 ZR 18 92 W XL (Extra load) şeklinde yazıyor lastik arkadan bakınca baya bi geniş görünüyor.

Motor şanzıman olarak aracım 2014 model Gold 7 1.2 tsi manuel

Spor süspansiyon yok aldığım kişi sadece jantlarını değiştirmiş bende en kısa zamanda bi R jant almayı düşünüyorum yada orjinalinden bir şeyler düşünüyorum bu lastikler aracı yoruyor ve ön takımlara zarar verdiğini düşünüyorum.

kullanım karakterim yani uzun yolda öyle fazla hızlı gitmeyi sevmem 110 120 130 gitmeyi düşünüyorum 2 kişi olacağız zaten 2 valiz 2 de sırt çantası olur araçta.

Buna göre nasıl bir hava basıncı ayarlayacağım konusunda fikrim yok herkes farklı bir şeyler söylüyor, hem yakıtı etkilemesin heme yola sağlam tutunmak istiyorum.

Değerli Hocam 

Lütfen Spor süspansiyonsuz hadi bu olmadı spor yaysız uzun yola çıkmayın.

Lastikler viraj ve çukur bir arada veya tümsek ve viraj bir arada davlumbazlara sürterek istenmeyen bir duruma yol açabilir. 

En azından 17 jant CMS nın herhangi bir modelini alarak Goodyear lastiklerle çıkmanızı öneririm.

Ancak sizin katillerinizin uzun yol ve yüklü değerleri tam olarak sizin aracınıza uygun değilse bile yaklaşık değer olarak kabul edilebilirler.

Önler 36

Arkalar 42

PqabgQ.jpg

Değerli Hocam 

Lütfen Spor süspansiyonsuz hadi bu olmadı spor yaysız uzun yola çıkmayın.

Lastikler viraj ve çukur bir arada veya tümsek ve viraj bir arada davlumbazlara sürterek istenmeyen bir duruma yol açabilir. 

En azından 17 jant CMS nın herhangi bir modelini alarak Goodyear lastiklerle çıkmanızı öneririm.

Ancak sizin katillerinizin uzun yol ve yüklü değerleri tam olarak sizin aracınıza uygun değilse bile yaklaşık değer olarak kabul edilebilirler.

Önler 36

Arkalar 42

Ekli dosyayı görüntüle 11659
Söylediğiniz basıncı ayarlayacağım ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar

2015 model Golf 18" dürbün jant + spor süspansiyon aracımın basınç değerleri tablosu ve lastik fotoğraflarını paylaşıyorum;
Lastiklerim Dunlop Sportmaxx RT:
959253279eed04880d07edcc7185f322.jpg

db467001bef09cfd3ace7a612e29eb6e.jpg

e69f29f18a6be4f86f4f7e70a27c3961.jpg

644e7e8c8cda9a7a1e546cd1f9cc50a4.jpg

694e1054ff7d873d376f6652aea6c04c.jpg

Adana yollarında Hepsi 30 yanlış mı yapıyom bilmiyom ama iyi gibi geliyor
225 45 17

Önlere 33 arkalara 34 bastım ve 1000 km Adana-Ankara-Adans yol yaptım. İyiydi. Araçta giderken 2 yetişkin 1 çocuk dönüşte 4 yetişkin bir çocuktu. Dönüşte biraz daha hava bassam daha iyi olabilirdi sanki.

Geri
Üst Alt