VW GOLF 1.2 Comfortline 85 PS

Unzerstorbar

Yeni Üye
İsim
Mustafa
İyi akşamlar forumdaşlar.

Uygun fiyata 24.000 km de Golf 7 2013 model 1.2 bluemotion benzin araç aldım 86 ps

2 gündür kullanıyorum aracı. Genel olarak inanılmaz memnunun araçtan. Beklentimin üzerinde çıktı kalitesi.

Ama bir sorum olacak sizlere.

Yakıt ortalama 7.1 gösteriyor.

Bu değer normal midir ?

Avrupa da yasıyorum trafik yoğun değil ama değer bu şekilde.

Araç 4. Vitesten sonra anlık yakıt 4 altına iniyor.

3. Viteste 50 ile sabit bile gitsem 6-7 lerde yakıyor.

Bir önceki araç focus dizeldi. O da 90 ps aynı sayılır.

Ama onda Ortalama 5.3 gösterge vardı.

Ben golf de 6 Lt bekliyordum açıkçası ama 7 lerde olunca merak ettim açıkçası.

Bu değer sizce normal mi ?

@Unzerstorbar Dizel araçla neden kıyaslıyorsunuz ki hocam.., önce aracın dinamiklerine alışırsanız bir nebze daha az yakacaktır., İkinci el araç aldınız araç 24.000km'de de olsa bakımlarına bakın, km dolmasada yıldan dolayı yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi değişimi gerekir., Araç 2012 model ve 4 yaşına geldiği için km olarak doldurmasa da şuan 75.000 bakımı yapılması gerekir.., ve ayrıca 120.000 km dolmasa da 5 yıla yaklaştığı için gergi seti (triger, v kayışı, klima kayışı, bilye/rulmanlar) kontrolü ve her 2 yılda bir yakıt filtresi ve bujiler, balata ve fren disklerinin durumuna göre değişimi, fren hidroliğinin yıpranmadan dolayı kalitesinin kontrolü gerekli ise değişimi,

Yağ, yağ filtresi, yakıt filtresi, hava filtresi, gibi parçalar aracın yaktığı yakıtını düşüren önemli etkenlerdir...

Merhaba yorum için tşk ederim.

Dizel ile kıyaslamam evet belki yanlış olabilir yalnız bu kadar fark olmasını anlayamadım.

Aracı yüksek devirde kullansam biraz zorlasam tamam anlarım yaksın 7-8 lt.

Ama 2000 devirde vites yükseltiyorum

Araç şimdiye kadar tam zamanında muayene edilmiş kağıtlar elimde.

2 ay sonra yine muayenesi var. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Unzerstorbar Hocam merhabalar., O araba o şartlarda çok rahat 6lt. yakar.., trafik yok diyorsunuz, Almanya'da yollar düzgün belki de dünyadaki en düzgün yollara sahip ülke., insanlar araç kullanırken birbirlerine saygılı ve kurallara uymak zorunda., iddaa ediyorum o araç normal şartlar altında 5.6-5.7 bile yakar., Fakat aldığınız araç 4 yaşında olmasına rağmen 24.000km yapmış yani yılda 6.000km yol yapmış bir araçtan bahsediyoruz ve hep şehir içinde 50km hızı geçmemiş sürekli kısa mesafelerde kullanılmış sürekli düşük hızlarda bir bayanın kullandığı bir araçtan bahsediyoruz., O aracın motoru halaa yeni doğan bebekten farksız durumda.., Zaten o aracı bayan kullandığı için hiç zorlanmamış ve sürekli düşük devirde kullanımı sonucu motoru "sağır" kalmıştır.,

Bu sebebten rodaja ve motorunun açılmasına ihtiyacı vardır., Daha doğrusu zaten araç sürekli sakin kullanıldığından rodajı tamamlamıştır., Fakat rodajın 2.ci evresi olan motorunun açılmasına ihtiyacı vardır., Ancak aman sakın birden o araçla birden "son hız" denemesi veya ilk günden 5.000 devir çevirmeye kalkmayın., bu yürümeyi düşe-kalka yeni öğrenen bebeğe birden koşturmaya çalışmaya benzer motoru elinize alırsınız., Önce kademeli olarak kısa bir süre 500km boyunca 2.500-3.000 devir bandında vites değiştirin., sonraki 600-700km boyunca 3.000-3500 devir aralığında değiştirin., sonraki km'lerde ara ara "dip gaz yapmadan" gaza yavaş yavaş kademeli olarak yüklenerek 1.-2. ve 3.cü viteslerde "çok kısa süreli" 4.000 devir bandına çıkın., devamındaki 400-450km boyunca 3.500-4000 devir aralığında değiştirin vitesleri ve bu safhada 2.ci ve 3.cü vitesteyken dip gaz yaparak 4.000 devirlere kadar çıkın., Sonrasında artık yavaş yavaş 140-150km hızlara çıkarak aracı biraz yüksek hıza alıştırın., ama daha fazlasını yapmayın., Yine bu aşamada bu hızlara çıkarken araç 3. ve 4.vitesteyken  4.000-4.500 devir aralığında vitesleri atarak 140-150km'leri hızları kısa süreli olarak görün., Son aşamada yine çok kısa süreli "anlık" olarak 5.000 devirlere red line seviyesine kadar çıkın., Ve arasıra otobanda 165-170km'ye kadar çıkın tabii bu arada gözümüz devir saatinde olsun., Bu anlattığım şekilde aracı toplamda 2500-3000km kullandıktan sonra 1-2 sefer son hız denemesi yapın., Fabrika verisi olarak 1.2 TSI 85ps motorun son hızı yanlış hatırlamıyorsam 179km idi., bu hızlara yine anlık kısa süreli olarak çıkın ve sonra 130-140km'lere düşün sonra yine kısa süreli 180-190km hıza kadar çıkın., EN sonunda bu işlemler bittikten sonra aracın yağ ve yağ filtresini değiştirin., ve motor açma işlemi artık tamamlamıştır., Göreceksiniz ki bir süre sonra aracın motoru daha rafine ve daha esnek olacak, daha sessiz ve daha az yaktığını gözlemleyeceksiniz..,

Ayrıca anladığım kadarıyla siz aracınız 1.2 TSI Bluemotion derken., aracın motorunun bluemotion olması yanında aynı zamanda araçta bluemotion donanımına sahip doğru mu anlıyorum..? Eğer o araç bluemotion donanımı ise zaten tamamen ekonomi ön planda tutularak üretilen bir model 'dir., Bluemotion donanımı comfortline ve highline donanımından farklı olarak daha az yaksın diye farklı aerodinamik eklenti parçaları, ve yine daha hafifletilmiş şasi ve parçalar, sürtünmenin azaltılması için daha farklı ön ızgara kullanılmıştır, yine aerodinamiğe katkı ve yakıta yapsın diye nispeten sert spor süspansiyon kullanılmıştır., yani tamamen ekonomi amaçlı üretilen bir donanım bluemotion., Sırf ağırlıktan kurtulmak için bile yedek lastik (stepne) bile yoktur o araçta., onun yerine lastik tamir kiti koyulmuştur, aerodinamik arka spoiler ilave edilmiştir., Türkiye'ye Bluemotion donanımı çok az sayıda 1.6 TDI motor seçeniği ile 6 vites olarak bir ara getirildi., normalde 1.6 TDI'lar 5 vitestir., ama dış görünüşünden dolayı pek rağbet görmedi., Ayrıca o araç normal Golf'lere göre yaklaşık 60-70 kilo daha hafiftir.,

Bir de yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz aracın yakıt tüketimine bakarken "anlık yakıt" tüketim değerlerine bakıyorsunuz yada dikkate alıyorsunuz ve eğer öyleyse bu yanıltıcı olur., sizin aracı çalıştırıp bir yere ulaşmanıza kadar ki geçen sürede ekranda bakmanız gereken tüketim değerleri ortalama tüketim değeri yada başlangıçtan itibaren tüketim değeri olmalıdır., Aracın yol bilgisayarı ve medya ekranında görebileceğiniz 4 tip yakıt tüketim değeri çeşidi vardır;

1) Anlık tüketim (gaza az veya çok dokunmanıza göre anlık olarak 2lt 'de gösterir 20lt de gösterir ve doğal olarak bu yanıltıcı olur..)

2) Ortalama yakıt tüketim değeri (bu kendi içinde üçe ayrılır)
a- başlangıçtan itibaren tüketim değeri
b- yakıt aldıktan sonra (geçen süredeki tüketim değeri)
c- uzun süreli (her 100 saatte bir kendini otomatik olarak sıfırlar)

Dediğiniz gibi Aracın bakımları zamanında ve eksiksiz yapılmış olsa bile son 2 bakım kağıdına bakın hocam., son iki bakımda neler değişmiş bakın bizimle bir paylaşın bakalım neler değişmiş., öğrenelim ona göre yorumluyalım.. 

Yine araçta şayet eğer kış lastiği varsa zaten otomatikman 1-1.5lt fazla yakar ve artık yaz geldiğinden yaz lastiği ile değiştirilmesi gerekir hem güvenlik açısından hem yakıt tasarrufu açısından., hem de yazın sıcak havada kış lastiği kullanımı yapısı gereği olması gerektiğinden daha fazla ısınarak yüksek ısıda "sakız" gibi olarak çok ciddi aşınır ve tüketimi artırır., Yine lastiklerin hava basınlarını kontrol edin aracın sürücü tarafındaki kapı direğinde yada yakıt deposu kapağında araca uygun 3 tip basınç değerleri yazan bir etiket vardır.,

Bu etiketteki;
-ilk değer 2 yada maximum 3 yolcu orta yükte ve en fazla 1 valiz gibi bir koşulda kullanılması gereken değeri temsil eder
-ikinci değer en fazla 2 yolcu ve küçük bir valiz koşulunda şehir içi kullanımında konfor lastik basıncı anlamını ifade eder fakat bu değerde 100km hızın üzerine çıkılması tavsiye edilmez risk taşır
-üçüncü değer ise tam yükte ve bagaj full dolu olduğunda kullanılması gereken değerdir

Genel olarak tavsiye edilen günlük ve ideal kullanım ve yakıt tasarrufu için etiketteki ilk değerdir.., etiketi görüp bakınca belki ilk etapta yazan değerlere şaşıra bilirsiniz ama inanın ki bu değerler fabrika ve lastik üreticileri tarafından uzun araştırmalar ve testler sonucunda karar kılınan değerlerdir ve en doğrusu budur., Hocam ayrıca araçta orijinal jantları mı takılı..? Eğer öyleyse bana aracın jant ölçüsünü ve araca takılı olan lastiğin tam ölçüsünü söylermisiniz..? Örnek 195/65 R15 91H gibi bu şekilde lastiğin "tam ölçüsünü" yük ve hız endeksi dahil (91H diye bahsettiğim değer lastiğin yük ve hız endeksini temsil eder) verirseniz bakalım aracın lastikleri doğru ebatta mı yoksa farklı bir lastik mi takılmış bu da yakıta etki edecek önemli bir etkendir, Büyük ihtimal o aracı bayan kullandığı için her ne kadar avrupa'da bayan kullacılar daha bilinçli olsa da halaa fabrikanın ilk taktığı lastik takılı olabilir Diğer önemli husus Lastiğin yanak kısmında yazan üretim tarihini kontrol edin., 38/13 şeklinde bir değer yazar yani örnek vermem gerekirse 38//13 değer yazan bir lastik 2013 yılının 38.ci haftası üretildiği anlamına gelir., Lastik 3-4 yıllık eski bir lastik ise her ne kadar araç 24.000km'de de olsa o lastiğin kauçuğu özelliğini yitirmiş sertleşmiştir değiştirilmesi gerekir., bu da ortalama 0.5-1lt arası daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelir., Lastiğin üretim tarihi nedir bakıp söylermisiniz..?
Bu söylediklerim hakkında araca bakıp bana bilgi verirseniz araç hakkında bir fikir sahibi olmuş olarak size bu aracın neden çok yaktığını söyleyebilirim ve yukarıda anlattığım şekilde rodaj'ın 2.ci evresi olan motor açma evresine de uyarsanız aracın yakıtının düştüğünü bir süre sonra göreceksiniz., tekrarlama ihtiyacı duyuyorum sakın o araçta birden yüksek hızlara çıkarak aracı zorlamayın aman diyim hocam..!!

Yazımı bitirirken son olarak 2 yıl önce büyük emekler vererek değerli arkadaşlarımızın kurduğu., adına Golf'e olan sevgimizden dolayı Golf Tutkusu koyduğumuz forumumuza www.golftutkusu.com davet etmekten mutluluk duyarım., Kurduğumuz bu forumda Golf hakkında en ufak ayrıntısına kadar bu zamana kadar görülmemiş manyaklık derecesine kadar her bir konumun detaylı ve teknik anlatımı, saygılı seviyeli bir dostluk çerçevesinde çok detaylı paylaşımların olduğu forumumuza sizleri davet ederim..

Siz ne zaman müsait olursanız yazın rahatsız etmek istemem sizi.

Lastik senesini bulamadım heryere baktım resimler çektim ama malesef yok

Ben mi gözden kaçırıyorum yoksa olmaması normal mi

T0UTy.jpg

Ie0bJ.jpg

IfdfS.jpg

Bff3P.jpg

@Unzerstorbar Hocam bir de aracın önden ve arkadan resmini çekip yollarsanız sevinirim aracın tam donanımından emin olmak için istiyorum yanlış bilgi vermeyelim güvenlik için isterseniz plakayı kapatabilirsiniz., bir de lastiğin ölçülerini resimde görebiliyorum fakat üretim tarihini göremiyorum lastiğin sanırım resmini çektiğiniz lastikte alt tarafa denk gelmiş olabilir., diğer lastiklerden birinden bakın bi., Birde bana aracın sürücü tarafına yapışmıştırılmış gri-beyaz gibi bir renkte olan fabrika tarafından yapıştırılmış lastik basınç değerlerinin yazdığı etiketin resmini çekin göderin., bu etiket ya sürücü kapısını açtığınızda orta direğin oraya yapıştırılmıştır., ya ön yolcu tarafındaki direkte dir yada benzin depo kapağının iç kısmına yapıştırılmıştır., Benim Golf'te sürücü kapısını açtığınızda gözüken direkte yapıştırılmış ama sanırım 2013 modellerde yolcu tarafındakin de yada benzin depo kapağında olabiliyor., ben size akşam üstü detaylı şekilde açıklıyacağım müsait olunca., siz de bana bahsettiğim resimleri aracın ön ve arkadan resmini ve lastik basınç etiketini bir de şöyle motorun ve aracın ön konslun 1-2 resmini çekip yollarsanız daha iyi yardımcı olabilirim Bakalım bi araçta donanım olarak be gibi özellikler var Almanya'daki araçlarda çok farklı kombinasyon olabiliyor.,

O kadar güzel bilgiler vermişsiniz ki hocam öncelikle tşk ediyorum.

Evet araba da ek teker Yok
Hız max 184 km
Bluemotion araba ve dediğiniz gibi ayrı ekstra yapılmış yakıt üzerine.

Ben teker bilgilerini size mutlaka bildireceğim resim çekip göndereceğim.

Devir olayını da mutlaka yapacağım 3-4 tank benzin atıp böyle bu şekilde deneme yapacağım.

Anlık yakıta bakma niyetim şu
Aynı yolda Ford 3. ViteSte anlık 4 gösteriyorken
Bu araba 3. ViteSte aynı yolda aynı hızda (50)
5.5 -6 gösteriyor. Ancak 4. Vitesten sonra 4 ortalama ya geliyor.

Siteye mutlaka üye olacağım ordan da paylaşabilirim bilgileri.

Teker üzerinde ki bilgiler bu şekilde.
Lastik 4 sezonluk allwinter olarak geçiyor.

Lastik resimler:

UMzLN.jpg

P3OzR.jpg

zIM62.jpg

O7M83.jpg

zPO5a.jpg

KR7yC.jpg

@Unzerstorbar

Hocam merhaba., her lastikte üretim tarihi olur olmaması %1 ihtimal bile değil Lastikleriniz Goodyear Vector 4Seasons Gen1 dört mevsim diye tabir edilen mevsimlik lastik., Şimdi büyük ihtimal sizin tarihi görememeniz lastiklerin V desenli simetrik (tek yönde takılabilen) lastik olduğundan tarih yazıları tek yönde olabiliyor., Aracın sol tarafındaki lastiklere bakıyorsanız o lastiklerde lastiğin iç kısmında kalmış olabilir., yada tam tersi aracın sağ tarafındaki lastiklere baktıysanız iç kısımda kalmıştır sola baktıysanız sağ taraftakilere yada tam tersi soldaki lastiklere bakınız., Normalde lastiğin her iki yönüne de tarih basılır ama bazen Goodyear'da böyle kıl durum olabiliyor.,

post2000-tire-date-e1456232234328.jpg

Gönderdiğiniz resimleri inceledim., Şunu söyleyebilirim ki sizin aracınız Bluemotion donanımı değil hocaml., Bluemotion donanımında motor kaputunun altındaki panjurda (ızgarada) mavi bir şerit geçer ve üstünde de krom bluemotion logosu olur., ızgarada normal Golf'lere nazaran biraz daha farklı olur., yine bluemotion jantları farklıdır., ve ön sağ-sol çamurluk üstlerinde bluemotion yazıları olur.,

Almanca Golf 7 kataloğundan da inceledim Almanya'da Bluemotion donanımı sadece 1.6 TDI ve 1.2TSI 115ps 6 vitesli versiyonlar ile satılmış., Sizin araç donanımı ya Trendline yada Comfortline., hatta bence %95 Comfortline diyebilirim., Aracın ruhsatına bakın hocam ruhsatta Comfortline mı Trendline mı yazar..? Ama aracın motoru 1.2 TSI Bluemotion Technology bagaj kapağında öyle yazar., gerçi Golf 'ün tüm motorları dizel-benzin farketmeksizin Bluemotion Technology özelliklidir., Bu zaten kötü birşey de değil hatta iyi birşey Comfortline donanımı Bluemotion 'a göre daha doludur

Son gönderdiğiniz resimler ile birlikte araç ilgili gerekli bilgilere kavuştuk., Gerçi lastikleri gördüm üretim tarihi çokta önemi kalmadı., ilk göze çarpan yanaklarında çatlamalar oluşmaya başlamış ama üretim tarihi de olsa iyi olur..

Hocam Mutlaka üretim tarihini bulacağım bu yazınızdan sonra 
Evet araç Comfortline bluemotion olarak geçiyor bende.
Sanırım araç Comfortline

Oto park sistemi
Sağ ayna yatması
Ön arka sensör

Aklıma ilk gelen bunlar 

Birde son olarak otomatik silecekleri aktif hale getiremedim. Ekrandan seçiyorum ama yine olmutor 

size resimleri tekrar yollayacağım.

Çok tşk ediyorum

Arabamı daha çok sevmeye başladım yazılarınızdan sonra 

Far yıkama olayı
12 sensör
Isıtmalı su fışkırtıcı

Bunlardan hiç haberim yoktu.

Far yıkama yı nasıl devreye sokabiliriz ? Birde yağmur sensörü daha çalıştıramadım.

@Unzerstorbar

Ek bilgi olarak; Aracınızda ekstra bazı opsiyonlar mevcut kış paketi opsiyonu var., bu opsiyonla beraber gelen ve çok tercih edilen bir opsiyon olmadığı için pek çok insanın gözden kaçırdığı bir özellik mevcut., çoğu insan kış paketi opsiyonunu koltuk ısıtma özelliğinden ibaret zanneder., ancak bu kış paketi opsiyonu ile birlikte gelen ısıtmalı ön cam silecek suyu fiskiyeleri (memeleri) özelliği beraberinde gelir, yani aracın silecek suyunu püskürttüğü fiskiyelerin uç kısımları kışın kar yağdığında yada sabahları don yaptığında hava sıcaklığı belli bir sıcaklığa düştüğünde ısıtma devreye girererek donmasını önler buzu-karı eritir., Fakat silecek suyu deposu ısıtmalı değildir., silecek suyu deposu motor ısındıkca o onunla beraber ısınır

Araçta opsiyon olarak resimlerden gördüğüm kadarıyla;

-Park Assist (kendi kendine park edebilme özelliği ve toplam 12 adet park sensörü, Geri vitese takıldığında sağ aynanın otomatik olarak kaldırım seviyesini göstermesi)

-Kış paketi (far yıkama, ön koltuklarda ısıtma, silicek suyu azaldığında uyarı ikazı, ısıtmalı silecek suyu fiskiyeleri ve araçta far yıkama olduğu için silecek suyu deposu 3 değil 6 litre'dir.

-Sis farı (almanya'daki comfortline'larda opsiyonel)

-Climatronic (çift bölgeli tam otomatik dijital klima) almanya'da opsiyonel

-Işık görüş paketi (otomatik kararan elektrokrom iç dikiz aynası, otomatik yanan kısa farlar ve arka stoplar, yağmur sensörü, ışık sensörü, Coming Home-Leaving Home "eve geliş-evden çıkış fonksiyonu"

-Hız sabitliyeci (cruise control) var mı bilmiyorum direksiyonun sol tarafını tam göremedim

Normalde park sensörü olan araçlarda 8 adet park sensörü vardır ama sizin araçta park assist (kendi kendine park edebilme özelliği olduğu için toplamda 12 tane olur., tamponların köşe kısımlarında ilaveten ön ve arkada 2şer tane daha sensör bulunur

Şimdi resim çektim sanırım bu
2013 ün 21. Haftası mı oluyor?

Bu arada dün ve Bugün kullandım arabayı

Başlangıçtan itibaren " ekranında 5.8 gördüm.
Bu değer arabayı her açıp kapamam da mı güncellenir ? Günlük mü acaba

MHI6e.jpg

Evet hocam lastikler 2013'ün 21. haftası üretimi yani (2013 mayıs ayında üretilmiş)

Far yıkama olayı far anahtarı "auto" konumda iken ışık sensörü karanlığı algılayıp farları aktif olduğu bir senaryoda yada farları direk açık iken yani kısa farlarınız yanıyorken ön cam yıkama işlemini gerçeklerştirdiğinizde her ilk yıkamada ve sonrasındaki 5. yıkamada [/u ]farlara 1'er saniye arayla 2 kez su püskürtür. Kontak kapatıldığında sayaç sıfırlanır., Kısa farlarınız kapalı iken sadece ön camı yıkar far yıkama yapmaz., 2015 sonrası sanırım her ilk cam yıkama işlemi ile sonrasındaki 10. yıkama işlemi diye güncellediler diye biliyorum., Ayrıca araçta far yıkama olduğu için silecek suyu deposu kapasitesi 3 değil 6 litre oluyor., bu da çok büyük avantaj ben benim araçta en son mart ayında silecek suyunu doldurdum bitmiyor mübarek :D ve aracınızda kış paketi olduğu için sadece bi-xenon farlı araçlarda olan silecek suyu azaldığında uyarı göstergesine de sahip oluyorsunuz..

Yağmur sensörü: yağmur yağdığı sırada silecek kolunu bir kadame yukarı itince yağmur sensörü aktif olur ve yağmurun şiddetine ve aracın hızına bağlı olarak silecekleri hızlandırır veya yavaşlatır., Ayrıca silecek kolunun üstünde bulunan ufak çıkıntılı ayar tuşunu ile yağmur sensörünün hassasiyetini artırabilir yada düşürebilirsiniz., Hassasiyet tuşunu sola iterseniz hassasiyeti azaltır., sağa çevirirseniz hassasiyeti artar., 4 kademeli dir., zaten silecek kolunun üzerindeki yağmur damlaları şeklinden bakarsanız anlaşılır., Silcek kolunu 1 kademe daha yukarı iterseniz tıp ki manuel silecekler gibi orta hızda sürekli çalışır., bir kademe daha yukarı iterseniz sürekli olarak hızlı hızlı çalışır yani isterseniz hem manuel hemde otomatik silmesini sağlarsınız.,

Ama yağmur sensörü olduktan sonra manuel sildirme işlemi yapma hamballığı yapmaya gerek yoktur., Silecek kolunu 1 kademe yukarı itip yağmur sensörünü aktif ettiğinizde yağmurun şiddetin bağlı olarak silecekler çok hızlı da çalışabilir çok yavaşta çalışabilir., Size sadece üstteki ufak switch 'ten hassasiyet ayarı yapmak kalır., Yağmur durduğunda silecek kolunu aşşağı itip yağmur sensörünü kapatmaya bile gerek yoktur., çünkü yağmur durduğunda sensör otomatik olarak silecekleri durdurur., Çoğu zaman ben kapatmayı bile unutmuş oluyorum ama kendisi unutmuyor :)

Başlangıçtan itibaren yakıt tüketimi: aracı sabah çalıştırdığınızdan itibaren aktif olup 2 saati geçmeyen kısa molalarda yakıt tüketimini hesaplamaya devam eder siz ne zaman ki aracı durdurup gideceğiniz yere ulaştınız ve 2 saatten daha uzun süre araç stop etmiş halde beklerse tüketim değerlerini sıfırlar., daha kısa bir süre misafirliğe gidip dönerseniz giderken yaktığınız yakıt tüketimini hafızasına alır taa ki eve gelip aracı park edene kadar

Yakıt aldıktan sonra; bu değerde adından da anlaşılacağı üzere en son yakıt aldıktan sonraki yakıt tüketimini gösterir ve bir daha ki her yakıt almanıza kadar yakıt tüketimini hesaplar ve her tekrardan yakıt aldığınız anda değerleri sıfırlayarak aldığınız yakıta göre tekrardan tüketimi hesaplaya devam eder.,

Uzun süreli ekranı; aracın yakıt tüketimini 100 saat boyunca yada her 10.000km boyunca yakıt tüketimini ortalama yakıt tüketimini gösterir., ilk önce hangisi dolarsa sıfırlanır sonra tekrardan hesaplamaya devam eder

Aracı yeni aldığınızdan bizim aracın kaç litre yaktığını değerlendirmemiz açısından ve eğer son yakıtı siz aldıysanız; bana yakıt aldıktan sonra ekranında aracın kaç litre yaktığını söyliyebilirmisiniz..?

yakıt aldıktan sonra ekranına bakın araç kaç litre yakmış, kaç kilometre yol gitmişsiniz ve bu süre boyunca ortalama hızınız kaç km imiş söyleyin?

Yazınızı tek solukta okuyorum ciddiyim
Hiç ara vermeden tek satırda o kadar bilgi var ki, kısa kısa okuyup geçme yapamıyor insan 

Hepsini tek tek deneyeceğim mutlaka.
Yağmur sensörü ben anlamadım ama işten gelince çalıştı ama dediğiniz gibi sanırım hassasiyet baya azdı ki yağmur baya yağdıktan sonra ön cam tamamen doldu öyle çalıştı 

Daha depo doldurmadım kendim ondan dolayı tam emin değilim. Ama başlangıçtan itibaren olayına bakarak söyleyebilirim ki işten gelişim de araç 5.8 yakmış ki ben biraz zorladım. Kalkışta falan gaz verdim.

Lastikler 2013 görünen de resimlerde
Ne diyorsunuz lastik için ? Tavsiyeniz var mı yoksa devam mi edeyim boşa masraf etmeyin ?

Geri
Üst Alt