Koltuklarda denenmiş, kesin etkili leke çıkartma ve temizlik önerileri

Kışın Sivas'ta kartopu oynayıp birde üstüne ıslak kıyafetlerle arabaya binince Focus'un koltuklarda iz kalmıştı. Bende ne yapabilirim diye düşündüm geçen gün yıkarken. Enes'in aracını sürekli götürdüğü yere Meguiars Auto VİP yıkamaya götürdüm. Ön iki koltuk için 75 TL dedi. 1 günde kalır araç kuruması vs dedi. 

Oradan çıktım Sonax'a gittim. İki ürün gösterdi, birisi bu http://www.sonax.com.tr/urunler/iç-temizlik-ve-koruma/item/31-doseme-temizleyici-kopuk-306200.html      diğeri de bu http://www.sonax.com.tr/urunler/iç-temizlik-ve-koruma/item/32-arac-ici-temizleyici-321200.html

Hem kendilerinin onu kullanması, hemde biraz daha ucuz olması nedeni ile ikinci ürünü aldım.Ürünü koltuğa sıkıp, eski bir diş fırçasıyla veya bulaşık fırçasıyla iyice ovalayıp, 15 dk kadar bekleyip, nemli bir beze tekrar ürün sıkıp koltuğu siliyosun demişti, bende aynen öyle yaptım. Ön yolcu koltuğunda ki büyük leke hariç hepsini çıkardı, onu da azalttı. 

Bugün de Clio'yu yıkadım, kaputu bir açtım her taraf çamur batmış vaziyette. Kaput keçesi de aynı şekilde. Buyurun fotosu aşağıda.

Dedim dur bakalım asıl şimdi göreceğiz maharetini. Kaput keçesine sıktım bezle sildim her yerini, oldukça güzel çıkardı. Şahsen ben çok memnun kaldım, tavsiye ediyorum. Niye bu kadar uzun yazdım onu da bilmiyorum. :)  Temizledikten sonra ki hali. 

Yıkayınca üstünü de örttüm ki kuşlar temiz olduğunu görüpte saldırmasınlar. :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
ilk mesajdaki ürün bende var ama tarihi geçmiş durumda, yalan olmuş mudur acaba  ?

ben bu konuda ev yapımı sirkenin hem antibakteriyel hemde leke çıkarıcı özelliğini duymuştum, şu an 6 lt elma sirkesi kurdum 2 ay sonra olacak, ev yapımı sirkenin medikal olarakda temizlik olarakda çok faydası varmış.

birkaç blog yazısı

Sirkeli suda ıslattığınız sentetik bir kumaşla (banyo lifi, ya da tül vs.) halı yüzeylerini mükemmel bir şekilde temizlemiş ve parlatmış olursunuz. Halıda sürünen bebeklerinizin hassas cildini de halı şampuanlarında bulunan zararlı kimyasallardan uzak tutmuş olursunuz. Kaldı ki bebeklerinizin ağzı halıya deyse bile zararı dokunmayacaktır.

* Sirke aynı zamanda leke sökücüdür. Halı, mobilya, koltuk gibi eşyalarınızda ve aynı zamanda çamaşırlarınızda leke oluşmuşsa; lekelerin üzerine sirkeli su dökün! Biraz bekleyip iyice durulayın. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Eğer arabanızı yıkayacağınız sabunlu suya, sabunlu su miktarına göre 2-3 bardak sirke karatsanız sirke cila görevi görecektir. Aracınız daha parlak gözükecek,daha az kir tutacaktır.

-Eğer camlarınızı temizlerken, bezinizi 1 su bardağı sirke-su karışımıyla ıslatırsanız( 3te 1.5-2 oranında sirke), ve bu bezle iç ve dış yüzeyini silip,kuru bezle durularsanız camlarınız çok daha temiz olacaktır. Bu sayede camlara düşen yağmur vs. gibi sular cama tutnamadan büyük ölçüde kayacaklardır. Ayrıca bu sayede aracınızın camlarının buğulanmasınıda büyük ölçüde engellerisiniz.Daha geç buğulanır.

-Eğer aracınızın göğüsü gibi plastik vs. yerlerini silerken, bezinizi 1 çay bardağı sirke-su(3 te 1-1.5 oranında sirke) ile nemlendirirseniz hem bu yerler daha parlak ve temiz görünecek, hemde daha az toz tutacaklardır.

-Eğer jantlarınızı temizlerken şunu yaprsanız, jantlarınız daha parlak görünecektir. Bir sünger yardımıyla temizlerken, süngeri sirkeli suya batırarak silin.Bu sirke- su karışımını hazırlarken 3 te 1.5-2 oranında sirke koyun.

Arkadaşlar bu sayede aracınızı yıkarken ekstra temizlik ürünleri almanıza gerek kalmaz. 3-4 tl ye alacaığınız bir elma sirkesi, sizi 2-3 yıkama rahat idare edecektir....

gibi şeyler

şu an aracımda leke yok yanlız yağmurlu havalarda kapı açılıp kapanması sonucu koltuğa damlayan su leke yapıyor ilk oralarda deneyeceğim, yada çocuk koltuğunda, antibakteriyel olduğundan ayaklarımızı bastığımız paspas altlarındaki halıyada uygulayacağım. sonuçları kısmet olursa burada paylaşırım zaten sirkenin 2 aylık kürü neredeyse bahar temizliğine yetişir merak edenlere yaptığım tarifide paylaşayım:

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu Evde Elma Sirkesi Yapımı

Evde Elma Sirkesi için Malzemeler:

8-9 adet doğal elma

2 litre temiz su

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı tuz ( kaya tuzu olursa daha iyi olur )

2 litrelik kavanoz veya bir kap

Elmaların sap ve çekirdekleri ayıklanır, güzelce doğranır ve temiz bir kab içine alınır, üzerini hafif geçecek kadar su eklenir ve diğer malzemeler konur. Kab üzerine bir tülbent konur ve mümkünse tülbent bağlanır ki böcek ve sinekler girmesin. İlk günler her gün, ileri ki haftalarda ise haftada bir karıştırılır. İlk haftadan sonra kavanoz çevresinde küçük sirke sinekleri görmeye başlarsınız bu normal bir durumdur. Bu tür sirkenin oluşması için en az iki ay süre gerekmektedir. Sirke hazır olunca içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Buda normal bir durumdur bu tabaka bir maya tabakasıdır. Bu maya tabakasıyla; bal kullanmadan diğer yapacağınız elma sirkesini mayalayabilirsiniz.

bu arada elmanın organik olmasına dikkat edin pazarlada satılan eğri yamru biçimsiz kurtlu elmalardan olsun, yoksa istediğiniz sonucu alamassınız, ayrıca elmayı yıkamayın arkadaşlar sirkenin özü elmanın kabuğundaki mikroplarmış :)

Geri
Üst Alt