Lastik Değişimi, Porya başı & Bijon yuvası

nckarakas

Üye
İsim
Nurettin Can KARAKAŞ
Merhaba,

Dün yazlık lastiklere geçtim, lastikler değiştirilirken porya başları ve bijon yuvaları dikkatimi çekti, Ankara'da ilk kış sonunda (Bu arada bu kış bayağı soğuktu) hemen paslanmaya başlamış.

Sizin araçlarınızda da bu paslanma dikkatinizi çekti mi? Fotoları da ekledim ön arka.

Can.

IMG_5273.JPG

IMG_5274.JPG

Merhaba,
Dün yazlık lastiklere geçtim, lastikler değiştirilirken porya başları ve bijon yuvaları dikkatimi çekti, Ankara'da ilk kış sonunda (Bu arada bu kış bayağı soğuktu) hemen paslanmaya başlamış.
Sizin araçlarınızda da bu paslanma dikkatinizi çekti mi? Fotoları da ekledim ön arka.
Can.
/monthly_2017_04/IMG_5273.thumb.JPG.402494c2fb8ecabdbe57e4bcf40a7065.JPG
/monthly_2017_04/IMG_5274.thumb.JPG.8d62a08ca5d60ce42f86e01fbb2062fc.JPG
Her araçta olur hocam üst kısmı genelde paslanıyor.

Teşekkürler @ansolak  :)

Benim Toyota'da hiç dikkatimi çekmemişti, Golf olunca daha dikkatli bakıyor olabilirim. Yan tarafta bir tane Renault Kadjar vardı, Ekim'de trafiğe çıkmış o çok fena durumdaydı. Onun fotosunu çekemedim...

bende taktırırken ona bakacaktım konu denk geldi. Normaldir hocam bu. Kar suyu, yağmur suyu zamanla aşındırır. 

Ben bayideki sıfır araçta bile gördüm hocam. Normaldir.

Yuzeysel pastir,bu parcalar en az 10 yil en zorlu sartlarda bozulmadan kalmak uzere tasarlaniyor.

Zinc flake coating ile kaplaniyorlar,tamamen tuzlu suda bulundursaniz ustunde beyaz pas gerceklesecektir.

Surekli sicak,soguk,yagmur,kar,tuz,camura maruz kaldikca yuzeysel pas olabiliyor ama malzeme icin bir sorun yaratmaz kesinlikle :)

Teşekkür ederim cevaplar için, bu konuda aydınlandım:)

Can.

493315ca64db055ce47dd4d3b9b78e23.jpg

Görüntü canınızı sıkıyorsa böyle yapabilirsuniz [emoji1] [emoji106]

Görüntü canınızı sıkıyorsa böyle yapabilirsuniz [emoji1] [emoji106]
@Ender hocam cok eski bir konu fakat arastirirken buldum. Bu sekilde boyamak zararli olmaz mi? Kimisi kagit bantla maskeliyor. Gerci eski aracim poloda lastikci dur sunlari boyayalim deyip ayni bi sekilde yapmisti ve bi sorun olmamisti ama simdi o bantlayanlari görünce acaba yanlis mi diye düşündüm 🤔

@Ender hocam cok eski bir konu fakat arastirirken buldum. Bu sekilde boyamak zararli olmaz mi? Kimisi kagit bantla maskeliyor. Gerci eski aracim poloda lastikci dur sunlari boyayalim deyip ayni bi sekilde yapmisti ve bi sorun olmamisti ama simdi o bantlayanlari görünce acaba yanlis mi diye düşündüm 🤔
         Açıkçası bu şekilde boyamaktansa Kağıt vb kapatarak boyamak elbette daha sağlıklı olacaktır. Ama Disk Üzerindeki Kısımı bilerek boyadık bizler, Diskte herhangi bir deforme olup olmadığını daha net görmek adına :)  Ayrıca boyadan hemen sonra Frenleme işlemi ile yüzey temizlendi ve o şekliyle de diski kontrol ettik boya kalıntısı olan yerler var mı ?  deforme söz konusu mu? diye. Bu işlemden sonra da Aracın fren balatalarını değiştik zaten.( fren değişim uyarısı almıştım ) Demem o ki bu resimde ki amaçlarımız resimden de fazla idi. ( Arge Yaptık bir nevi) .Sonuç olarak Böyle boyamaya karşı olduğumu bilmenizi isterim Lakin Çok ciddi zarar vermesini de beklemiyorum ama sizler yinede yapmayın derim  (y)

Geri
Üst Alt