Cam Bakımı, Su İtici/kaydırıcı ve Cam Cilası

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Cam Bakımı, Su kaydırıcı, Cam Cilası

Uzun yıllar camlarınızın pırıl pırıl olmasını istiyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Aracın camının iç yüzeyine amonyak içeren cam temizleme sıvısı kullanmamanızı öneririm.

Camların iç kısmında bulunan özellikle ön camdaki özel polikarbon kaplamalar zarar görerek zamanla matlaşır.

Camım çizildiğinde öğrendiğim bir şey de şu:

Cama kesinlikle pasta-cila sürülmemeli. Camcıların jargonuyla "camın suyunu" kurutup matlaştırırmış camı.

Tüm su kaydırıcılar aynı zamanda ciladır.

Pürssüz kaygan bir yüzey elde ederek su moleküllerinin tutunmasını güçleştirdiğinden camın üzerindeki damlacık birikmesini önlemeye;

fakat aynı zamanda en önemlisi cama damlayan reçine, zift, boya kuş pisliği vb. kuvvetli kimyasalların yapışmasını önlemeye yaradıklarından aynı zamanda parlak bir yüzey oluştururlar.

ve nihayet antistatik kaplama filmi oluşturduklarından ötürü daha geç tozlanmayı sağladığı için tercih edilebilir.

Birini kullanmaya başladıktan sonra sadece su ile temizlik yapıp cam sıvısı temas ettikçe yenilemek gerektiğinden camsil gibi başka kimyasallar kullanmamalı.

Ben boya koruma yaptırdığımda HD markasına ait bir ürün almıştım neredeyse bir yıl sonra bitti.

Fakat sakız kokusunu andıran tatlı hoş bir kokusu vardı. Bulursam yine alacağım.. Bulamazsam Meguiar's ın su kaydırıcısını kullanmayı düşünüyorum.

Bir gün yağmur yağdığında yan camlarda su damlacıklarından oluşan bariyer nedeniyle etrafı göremeyecek hale gelince buna bir çözüm olması gerektiğini düşünmüştüm.

Çözümü ise camlara su kaydırıcı veya su itici

En bilineni: Nasiol

Meguiar's ın da benzer ürünleri var.

mPRnrP.jpg
BMGkRD.jpg
VVBbgP.jpg
vEyqQp.jpg

rQyGz7.jpg

Not:

Fotoğraf için M.L.Crassus Nickli Tarık Hocama teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Araca wax atarken ön ve arka cam hariç camlara wax uygularım su kaydırıcı etkisinden dolayı bence gayet başarılı oluyor

@silvershadow hocam küçük ama önemli detaylardan birisini paylaşmışsınız gene. Bugün epey şey öğrendim araç bakımı hakkında. Tekrar teşekkürler herkese.

Ben böyle bir yardımlaşma hatta böyle bir tutku görmedim ki bir araç(GOLF); birbiriyle farklı lokasyonda birbirinden habersiz yaşayan insaları ortak noktada buluşturan bir araç olarak kullanılmış ve sahiplerini bağlı olurcasına tutkun bırakan.

@silvershadow hocam küçük ama önemli detaylardan birisini paylaşmışsınız gene. Bugün epey şey öğrendim araç bakımı hakkında. Tekrar teşekkürler herkese.

Ben böyle bir yardımlaşma hatta böyle bir tutku görmedim ki bir araç(GOLF); birbiriyle farklı lokasyonda birbirinden habersiz yaşayan insaları ortak noktada buluşturan bir araç olarak kullanılmış ve sahiplerini bağlı olurcasına tutkun bırakan.
Değerli Hocam;

Biz yaptık oldu....

Ama iyi ki yapmışız diyorum sonuçlarını gördükçe.

Teşekkürler  :000074-medium:

Geri
Üst Alt