Kaput Filmi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Kaput Filmi:

Özellikle şehirler arası yollarda kamyonların kasalarından düşüp seke seke gelip kaputunuza çarpan çakıl taşlarını sektirerek boyayı pul halinde kaldırmasına veya kaputa zarar vermesini engellemek için üretilmiş bir çözümdür.

Araca kaput koruma için 3M den malzeme baktım. tam boy için sadece malzeme ben 450 lira fiyat aldım.. Ancak ustam, toptancısından 200 liraya bulduğunu söyledi. Uygulamadan önceki son görüşmemizde benim kullanım alanlarım ve fayda korelasyonu gözetildiğinde aracı çoğunlukla şehir içinde kullanacağımdan "kaput filminin gereksiz olduğuna" karar verdim ve uygulamadan vazgeçtik.

Kaput filmi için malzeme araştırdığım esnada 3M için güneş ve sıcaklığın etkisinin olumsuz olmak bir yana tam tersine folyonun yapışma gücünü daha da arttırdığını öğrendim.

Fakat kaput filmi yıllar sonra da olsa sararacak ve söküldüğünde ultraviyole geçirimsizliği nedeniyle yapılmayan yerlerle ton farkı oluşacaktır diye düşünüyorum.

Bunu önlemek için tam boy kaput filmi yaptırılabilir.

Fakat keskin kenarlı taşların kaput filmini dahi yırttığı ve kaputa işlediği durumlar ve lastiklerden sıçrayan büyük taşların  kaput filmi dinlemeden göçme yaptığı örnekleri okuyunca ve görünce kaput maskesinin en ciddi alternatif olduğunu düşünüyorum artık.

Bundan başka 3M Defender isimli poliüretan Köpük kaplaması da var...

YouTube'ta uygulaması varmış....

Galiba yalnızca boya koruma yaptıracağım.[ ;) ]

Kaput filmini ben de yaptırmayı düşünüyorum. Tam kaput filmi için kaza sırasında kaputun bükülmesini engelleyebileceği için tercih edilmemeli diyenler var. Fakat yarım uygulamalarda görüntü kirliliği ve solma problemi yaratabilir. 200 mikron kalınlık ideal diyorlar bu film için fakat piyasada çok sayıda çin malı ürün mevcutmuş.

3M defenderi özellikle yan ayna arkaları ve kapı altları için kendimiz uygulayabiliriz sanırım.

Bende bu konuda geniş kapsamlı araştırma yapmıştım bencede en makbul kısmi koruma maske dir.Kısmi diyorum sadece kaputu koruyor full önü kapsayanda var ama görüntü açısından pek iç açıcı değil :)

renk tonu farklılığı, taş izinden daha çok can sıkıcı ve düzeltilmesi imkansız olduğu için kaput filmi yerine maske kullanımı bence de daha mantıklı

Maske için değerlendirme yapabileceğimiz link ya da resim var mı?

alper32 dedi:
3M defender Taş izi ölçüm testi

https://youtu.be/tUUZ66XV_6Y
Minicik çakıl taşları için etkili olabilir ama bizim yollarımızdaki ceviz büyüklüğünde keskin kenarlı taşlar değil bu film tabakasını en kalın kaput filmini bile yarıp kaputa işliyor.

Belki de hiç bahsetmediğimiz bir duruma dikkat çekmeliyim.

Bu tip çarpmalar yoldan önden veya yan yoldan lastiklerden sıçrayan, seken, havalandırılan taşın sekmesiyle sizin hızınız kaç kilometreyse o kadar hızla çarpmanızla oluşuyor.

Bundan korunmak için bütük lastikli ve kamyon, traktör, otobüs gibi araçlara yakın takip  yapmamaya özen gösterilirse daha az başımıza gelecektir bu durum.

Halen en iyi korumanın kaput maskesi olduğu konusunda ısrarlıyım.

Çünkü kaliteli maskelerin içerisinde sert plastik ve üzerinde sünger olan katmanlar halinde koruma sağlıyor. En üstteki sert kumaş ve yumuşak sünger çarpmanın şiddetini azaltırken sert plastik katman göçmeyi dahil önlüyor.

@silvershadow haklısın. Ayrıca bu filmin sökerken de boyayı kaldırma gibi dezanavantajları varmış.

Peki nano boya korumlar konusuna ne dersiniz?

Genellikle 30 ml lik şişelerde satılıyor ve tüm araca yetiyor.

Ön temizlik yapıldıktan sonra araca uygulanıyor ve kürleşme dedikleri katılaşması bekleniyor.

Bu ürünler bir nevi japon yapıştırıcısı gibi. Şeffaf ama sert bir kristal tabaka oluşturuyor. İddia ettikleri kalınlık ise

0.5-1 mikron arası. (3M defender ise 100 mikron olduğunu iddia ediyor).

Beklenen etkisi ise suyu itme, Uv filtre ve mekanik etkilere karşı (çizme, sürtme) koruma.

Burada 3M e göre daha ince ama daha sert tabaka oluştuğu için mekanik etkisi benzer olabilir.

makethumb.aspx

c2.jpg

c6.jpg

alper32 dedi:
@silvershadow haklısın. Ayrıca bu filmin sökerken de boyayı kaldırma gibi dezanavantajları varmış.

Peki nano boya korumlar konusuna ne dersiniz?

Genellikle 30 ml lik şişelerde satılıyor ve tüm araca yetiyor.

Ön temizlik yapıldıktan sonra araca uygulanıyor ve kürleşme dedikleri katılaşması bekleniyor.

Bu ürünler bir nevi japon yapıştırıcısı gibi. Şeffaf ama sert bir kristal tabaka oluşturuyor. İddia ettikleri kalınlık ise

0.5-1 mikron arası. (3M defender ise 100 mikron olduğunu iddia ediyor).

Beklenen etkisi ise suyu itme, Uv filtre ve mekanik etkilere karşı (çizme, sürtme) koruma.

Burada 3M e göre daha ince ama daha sert tabaka oluştuğu için mekanik etkisi benzer olabilir.

makethumb.aspx

c2.jpg

c6.jpg
Bu alanda bana kalırsa en iyisi "Ceramic Pro" yıllardır uygulanan sonucu ve kalitesi garantili koruma.

Fakat çok ama çok ama çok pahalı...

Ben HD'nin ürünlerini kullandım ve memnun kaldım. http://www.golftutkusu.com/boya-koruma-ve-boya-bakimi/boya-koruma-nasil-yapilir-asamalari-nelerdir/

Ziebart'ta da gayet pofesyonel yapılıyor bu işlem...

Uzun süredir kaput filmi için araştırma yaparken araç 15bin km yi geçti. Malesef kaputta taş izleri oluştu.
Taş için en iyi korumanın kaput maskesi olduğu düşünüyorum ancak görüntü dezavantajı var.
Nihayetinde bugün internetten 3M Paint Defender Spray Film siparişi verdim.  80 TL
Uygulama fırsatını bulduğumda resimleri paylaşırım.

Bayağıda pahalıymış bu kaput filmleri, sonax (aswf) 800 lira tam boy kaput filmi, ziebart 1000 tl dedi, bakalım diğerleri ne diyecek.

Geri
Üst Alt