gösterge ışığı karalık ortama girince neden sönükleşiyor?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Gündüz farları açık vaziyette kısa bir tünele, geçide girdiğinizde sanki gösterge ışığı sönükleşiyor. Tünelden çıkınca yavaş yavaş parlaklaşıyor. Hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi?

Comfortline ve Midline plus araçlarda karanlık bir ortama girildiğinde ışık seviyesi görmenize imkân verecek kadar olabilir.  Ama trafikteki altın kural gör ve görül veya fark et ve fark edil ilkesi yerine getirilmemiş olur.

Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor. Böylelikle farlarını yakmasını hatırlatarak diğer sürücüler tarafından görülmekle sizi olası tehlikelerden korumuş olur.

Highline araçların otomatik farları yandığından, far anahtarı auto konumunda veya açık konumdayken de aynı uyarı mevcuttur.

en cokta bu far sensörünü alamamam canımı sıktı farları ellemi açıp kapatıcaz  :(

FuNNx dedi:
en cokta bu far sensörünü alamamam canımı sıktı farları ellemi açıp kapatıcaz  :(
Değerli Yunus Hocam;

Highline donanım seviyesindeyse veya midline veya comfortline donanım seviyesinde olsa da Işık görüş paketi varsa sorun yok. Çünkü otomatik yanan farlara sahip olduğundan bu durum yaşanmaz.

Sizin siparişini geçtiğiniz araçta da var olduğuna göre böyle bir sorun olmaması için far anahtarını Auto konmunda tutmanız yeterli.

silvershadow dedi:
Gündüz farları açık vaziyette kısa bir tünele, geçide girdiğinizde sanki gösterge ışığı sönükleşiyor. Tünelden çıkınca yavaş yavaş parlaklaşıyor. Hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi?

Comfortline ve Midline plus araçlarda karanlık bir ortama girildiğinde ışık seviyesi görmenize imkân verecek kadar olabilir.  Ama trafikteki altın kural gör ve görül veya fark et ve fark edil ilkesi yerine getirilmemiş olur.

Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor. Böylelikle farlarını yakmasını hatırlatarak diğer sürücüler tarafından görülmekle sizi olası tehlikelerden korumuş olur.

Highline araçların otomatik farları yandığından, far anahtarı auto konumunda veya açık konumdayken de aynı uyarı mevcuttur.
Murat hocam

Bu özelliğin amacı o değil.

halen kullanmakta olduğum araç ta da gündüz seyahat ederken göstergeler normal ayarladığım şddette yanıyor. düğmelerin vs ışığı ise yanmıyor.

Tünele girdiğimizde ise göstergelerin ışık şiddeti azalır düğmelerin ışığı kendi kendine yanar.

Bunun amacı karanlık ortamda dikkati dağıtmamak ve dışarıyı daha dikkatli ve net görebilmemiz içindir.

Ahmet dedi:

Murat hocam

Bu özelliğin amacı o değil.

halen kullanmakta olduğum araç ta da gündüz seyahat ederken göstergeler normal ayarladığım şddette yanıyor. düğmelerin vs ışığı ise yanmıyor.

Tünele girdiğimizde ise göstergelerin ışık şiddeti azalır düğmelerin ışığı kendi kendine yanar.

Bunun amacı karanlık ortamda dikkati dağıtmamak ve dışarıyı daha dikkatli ve net görebilmemiz içindir.
Değerli Ahmet Hocam;

bu durumda hava kardıktan sonra biz farları yakınca hepten dikkatimiz dağınık olacak her daim?

silvershadow dedi:
Değerli Ahmet Hocam;

bu durumda hava kardıktan sonra biz farları yakınca hepten dikkatimiz dağınık olacak her daim?
Murat hocam olmaz öyle 4-5 yıl önce gece seyahatine çıktığımda göstergelerin ışık şiddetni kendim düşürürdüm ki iş nedeni ile çok gece seyahatine çıkardım.

2011 modelden sonra kullandığım araçlarda ise gösterge ışık şiddeti otomatik azalıyor.

siz hiç gece uzun yola gitmiyorsunuz anlaşılan.

@silvershadow sagolun hocam paketin icinde far sensorunu goremedim o yuzden yok saniyordum

Ahmet dedi:
Değerli Ahmet Hocam;

Murat hocam olmaz öyle 4-5 yıl önce gece seyahatine çıktığımda göstergelerin ışık şiddetni kendim düşürürdüm ki iş nedeni ile çok gece seyahatine çıkardım.

2011 modelden sonra kullandığım araçlarda ise gösterge ışık şiddeti otomatik azalıyor.

siz hiç gece uzun yola gitmiyorsunuz anlaşılan.
Degerli Ahmet Hocam;

Kusuruma bakmayın hava karardıktan sonra sokağa çıkmama izin vermiyorlar :)

FuNNx dedi:
@silvershadow sagolun hocam paketin icinde far sensorunu goremedim o yuzden yok saniyordum
Yunus Hocam göstergelerin kararması sağlayan sensör göstergenin üzerindedir. Işık paketi ile ilgisi yoktur. Çünkü bütün donanım seviyelerinde mevcuttur 

silvershadow dedi:
Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor.
bu kesinlikle işe yarayan bir uygulama çünkü başıma 1-2 kez geldi  ;D Farları yakmayı unutmuşken göstergedeki ışıkların kapanmış olduğunu fark edip hemen far anahtarından ışıkları yaktığımı hatırlıyorum.

@FuNNx

Sizde o özellik var zaten ;)

Ayrıca benim hep açık :)

O yüzden dert etmiyorum aç kapayı.

@yusuf anladım hocam ben far sensörü yok sanıyodum tünellerde falan otomatik yanıyoya

Geri
Üst Alt