HGS Etiketini Nereye Yapıştırmalı?

Umut dedi:
Benim hgs etiketim plakaya alınmıştı. Geçenlerde söküldü. 2 defa da gişeden geçtim. Geçişte kaçış yazı fakat bugun kontrol ettiğimde kaçış yerine normal alması gereken ücret alınmış. Tekrar almasam bir problem olur mu ? Etikete kartımdan otomatik para yükleniyor.
Plakanıza kayıtlı hgs veya ogs varsa ve de içinde yeterli para varsa, kaçak ta geçseniz(yanınızda olmadan) normal ücret kesiliyor ama sanki limiti var(atıyorum yılda 2 geçiş... 3. geçiş kaçağa düşer) diye hatırlıyorum araştırmak lazım(google amca)...
Net bir cevap bulamadım. Etiket olmadan 2 defa geçtim. Salı günü tekrar geçecek gibiyim. Bakalım deneyerek sonucu öğrenir, size aktarırım

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/OGS.aspx

Karayollarının resmi sitesidir...Ogs için daha ayrıntılı açıklama olsa da hgs için de aynı şeyler geçerlidir tahminim...

Siteye göz attığınızda kafanızdaki birçok soruyu çözersiniz...

Mesala giriş gişesinden girdiniz okumadı ama çıkışta okudu giriş gişesi arzalı ama sizin suçunuz olmadığı halde en uzak mesafe yazmış,itiraz edin diyor,nerelere edeceğinizi  de yazıyor...

HGS etiketini PTT'den almıştım bakiye yüklemeyi ise yine PTT'ye gidip oradan yapıyordum sıra bekleyip tabiki [emoji19] hafta sonu olması nedeniyle nette araştırdım ve bir uygulama olduğunu öğrendim, uygulamanın ismi HGS, bu uygulamaya yönlendiren site ise epttavm.com.

Uygulamayı indirdikten sonra üye olmadan plaka girerek yükleme yaptım ve gayet hızlı bir şekilde fakat 2₺ ek ücret aldığını yükleme bilgisi olan e-mail de gördüm.

Diyeceğim o ki PTT den aldıysanız başka kaçarı yok [emoji16]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aynanın altında olmalı,söför görüyorsa olmamış demektir

2 senedir elimle cama tutarak geçiyorum gişelerden, hiçbir sıkıntı yaşamadım.

HGS etiketini PTT'den almıştım bakiye yüklemeyi ise yine PTT'ye gidip oradan yapıyordum sıra bekleyip tabiki
emoji19.png
hafta sonu olması nedeniyle nette araştırdım ve bir uygulama olduğunu öğrendim, uygulamanın ismi HGS, bu uygulamaya yönlendiren site ise epttavm.com.

Uygulamayı indirdikten sonra üye olmadan plaka girerek yükleme yaptım ve gayet hızlı bir şekilde fakat 2₺ ek ücret aldığını yükleme bilgisi olan e-mail de gördüm.

Diyeceğim o ki PTT den aldıysanız başka kaçarı yok
emoji16.png

Hocam bizim Focus'a da o şekilde yapıyorduk, ptt den yatırıyorduk, bir seferinde yetersiz bakiyedeyken 5 defa geçince 600 küsür lira gelince anne hem Golfü hem Focusu kredi kartına bağladı, geçtikçe karttan çekiyordu, yani tam hatırlayamadım ama öyle bişeydi :D  

Banka ücretsiz vermişti, kredi kartı otomatik ödeme talimatlı,

Sent from my iPad using Tapatalk

Bankadan alın kredi kartına bağlatın sıkıntısız kullanın derim :)

Büyük şehirde yaşayanlar kesinlikle otomatik yapmalı ama benim gibi masum köylüler [emoji41] PTT'den almasın [emoji16]

sattığınız araçtaki etiketi sökmek gerekir mi? yeni araca yeni etiket lazım plaka farklı olacağından, eskisi ne olacak?

@magic hocam bildiğim kadarıyla eski aracınızdaki etiketi sökmelisiniz. Eğer otomatik ödeme varsa bankayı arayıp araç değiştireceğiniz için hgsyi değiştireceğinizi ya da iptal edeceğinizi söylemelisiniz. Eğer eski hgs'yi çıkarıp yeni hgs'yi taktıktan sonra aktarma yaparsanız hgs'nizdeki ücret yenisine aktarılır. İptal ettirip yeni hgs alırsanız eski hgs'niz içindeki para hesabınıza yatırılır 15-20 gün içinde.

@silvershadow 

Ben eski Opel aracımda etiketi siyah noktalı alanın dışına yapıştırmıştım. Golf 7 de de öyle yaptım ancak geçişlerde çoğu kez okumuyordu. Birkaç cezalı geçiş yaptım bu yüzden. 
Sonra işyerimin otoparkı için de etkit verdiler, onu da siyh noktalı alanın dışına yapıştırdım, ve o hiç okumadı. Her giriş çıkışta uzun araç kuyrukları sinir harbi vs... Bilgi İşlem Md lüğümüz kafayı yedi. Niye olmuyor niye okumuyor bu araçtakı etiketi diye kamera kayıtlarımıza kadar incelendi. Defalarca etiket değişti sonuç hep aynı okumuyor, okumuyor. 
Sonra uzun araştırmalarımız sonucu çoğu GOLF 7 nin ön camında ultraviyole ışıkları süzen ve geri yansıtan bir kaplama olduğunu öğrendik. (atermik cam) Ve üretici diyor ki bu tip atermik cam kaplaması olan araçlarda elektronik etiketleri özellikle siyah noktalı alana yapıştırmalısınız ! yoksa okumama olasılığı çok yüksektir.
Son etiketi siyah noktalı alan yapştırdım ve o günden beri (2 kez HGS ve 7 otopark etiketinden sonra) sorunsuz çalışıyor. HGS de, diğer otopark etiketim de. Bilginiz olsun  :'(

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Orhan Okay hocamın dediği gibi böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu arkadaşlar? noktalı yere mi yapıştıralım noktasız yere mi? hatlar iyice karıştı şimdi  s=s20

Geri
Üst Alt