Merhabalar Aranıza Yeni Katıldım

Mertcan21

Üye
İsim
Mertcan
Merhabalar  Sevgili Golf tutkunları :)  

2012 Model MK 6 122 ps dsg aracımın evime giren hırsızlar tarafından çalınmasından( Allah belalarını versin )  sonra  Dizel otomatik bir MK7 arayışına girdim 

sormak istediğim ve aklıma takılan  konulardan en önemlisi bizim mk 6  1.4 tsi lerde   otobüs ve kamyonlarda bulunan (yerden dikdörtken şeklinde) pedallardan mevcuttu  incelediğim

dizel otomatik Mk 7  golflerde eski tip yukardan sarkıtma pedal mevcut  acaba sürüş bakımından herhangi bi zorluğu veya  benim mk 6nın kamyon pedalından  değişik herhangi bir zorluğu varmıdır ?

kıymetli yorumlarınız için teşekkür ederim  eski aracımdan bir kaç  görseli aşşağıda paylaşacağım:)

2. görselde herne kadar biraz ufak da gözükse:)

10906069_10153131294987189_2428594319164031210_n.jpg

11745331_10153640691647189_4301428528074657038_n.jpg

Oncelikle aramiza hos geldiniz hocam eski araciniz ile de gecmis olsun diliyorum yeni nesil vw lerde pedal normal bir pedala gecildi ben surus acisindan bir farklilik hissetmedim ama komyon gibi olan pedallar daha bir hic duruyordu orasi kesin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

hosbulduk   ilk göz ağrım gidince  biraz insan kötü oluyor  ve cok heves ederek golf almistim :)  

MK 6 dan 7  ye gecis sürecinde tek zorlanacagım konu  olarak bunu görüyorum  normal pedal a bende alişabilirim sanırım :)     kaskodan  gerekli işlemleri başlattım sanırım  70 bin km  kadar dizel dsg  highline  donanım bi golf 7 alacagım simdi bütceme göre...  tsi motorlar  gercekten yakıt tasaruflu ama  istanbul içi dur kalk trafiğinde  gercekten  astronomik sekilde bi sarfiyat söz konusuydu 

sanırım siz ve benden baska    aradaki pedal farkını fark eden olmamıs :)

Büyük geçmiş olsun öncelikle. Tabandan pedallı bir aracı uzun süre kullanmadım ama araçlarımızda bulunan standart pedal herhangi bir rahatsızlık vermiyor emin olabilirsiniz. Şimdiden aracınız hayırlı olsun, hoşgeldiniz.

Hoşgeldiniz hocam, önceki aracınızda yaşadığınız talihsizlik için geçmiş olsun, nasıl bir yol izlediniz kaskolu ödemesi vb. Konularda bilgi verirseniz aydınlanmış oluruz.
Yerden gaz pedalı ile 7 de olan üstten gaz pedalına alışmak çok zor olmuyor, zaten araçta hız sabitleyici olduğu için hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Hoşgeldiniz hocam, önceki aracınızda yaşadığınız talihsizlik için geçmiş olsun, nasıl bir yol izlediniz kaskolu ödemesi vb. Konularda bilgi verirseniz aydınlanmış oluruz.
Yerden gaz pedalı ile 7 de olan üstten gaz pedalına alışmak çok zor olmuyor, zaten araçta hız sabitleyici olduğu için hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Büyük geçmiş olsun öncelikle. Tabandan pedallı bir aracı uzun süre kullanmadım ama araçlarımızda bulunan standart pedal herhangi bir rahatsızlık vermiyor emin olabilirsiniz. Şimdiden aracınız hayırlı olsun, hoşgeldiniz.

Öncelikle hoşgeldiniz, önceki aracınız içinde çok geçmiş olsun. Bahsettiğiniz pedal konusunda bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Şimdiden alacağınız yeni aracınız hayırlı olsun. :)
iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :)   pedal'a alışınca  pek bi problem yaşayacağımı düşünmüyorum   dün  arkadasımın  MK 7  siyle  küçük bir  şehir turu gerçekleştirdim keyifliydi

araç çalınması durumunda Kasko poliçelerinizde muhakkak ANAHTARLA ÇALINMA seçeneğini ekletirmeyi unutmayın.  oturdugumuz semtte bu sekilde  benım gibi 4 5 oto çalınması vakası oluştu aynı tarihlerde Kaskoları olmasına rağmen ANAHTARLA ÇALINMA ibaresi  poliçede olmadığı için mağduriyetler söz konusu benım izlediğim yol şu şekilde oldu maddeler halinde açıklayacağım

1) evime hırsızın girmesi akabinde aracımın kapının önünde olmaması  yapılacak ilk ve HAYATİ hareket 155'i arayıp aracım anahtarıyla evimden çalındı  ruhsatım içindeydi son dönemlerde ne yazıkki ülkemizde  terör olayları baş göstermekte allah korusun  aracınız bi bombali eylemde kullanılabilir veya terör ile ilgili başka bir organizasyonda babamın mesleğinden dolayı benım aracımda  ayrıyetten TSK kurum kimliğim ve araç giriş kartlarım vardı bunu da üstüne basarak 155 e bildirdim.

2) 155 i aradıktan sonra evimize asayiş ekipleri ön araştırma için geldi gerekli tutanaklar tutuldu 

3) olay yeri inceleme ekipleri evde parmak izi ve kalıntı aradı fakat netice çıkmadı kapımızın zorlanmıs oldugu resim ve tutanaklarla belgelendi

4) Olay yeri inceleme ekiplerinin evden cıkmasıyla semt karakoluna ifade vermek için gittik  araç anahtarı ehliyet ve ruhsat  kurum kimlikleri vs  çalındığını resmi olarak polis ekiplerine bildirdik

5) sigorta şirketine haber vermek için  poliçemizi düzenlediğimiz aracı kurumu aradık

Kasko için gerekli aşama şu şekilde

1) olay yeri inceleme raporu ve polis ifade tutanağı ile  iban numarası  ve aracınız calindiğina dair kısa bi dilekçeyi   kasko şirketinin  merkezine  kargo ile gönderiyoruz

2) olaydan yaklasık 25 gün sonra sigorta eksperleri eve geliyor evin ve kapının resimlerini çekiyorlar ve  size olayın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili tutanak tutturuyorlar.

3) benım calinan aracım  annemin üstüneydi (kasko ve sigortasi ucuz olduğu için :)   )  aracı kullanan ben olduğum için 2. sefer   eksperler evi ziyaret etti ve tekrar tutanak yazdırdılar

4) araç hakkında sorular sordular ve  hasar olup olmadığı  yedek anahtar durumu  ben  marmara forum önünde bi taksiye  arkadan dokundurmustum araçlarda hasar olmamıstı fakat taksici abimiz para kopartmak için diretince  tutanak tutalım demiştim onunda aracında  ufak bi boya kalkması ve hafif bi çatlak olmustu   fakat tramerda  kz1 olarak  kayıt cıkmasına rağmen karşısında tutar yazmıyordu  aracımda sadece  sis lambası kapağı kırılmıştı onuda 25 tl ye ben değiştirttim kaskomu deltirtmedim  bunu uzun anlatmamım sebebi  eksperler 

araç raiç bedelinizi belirlerken  muhakkak  fiyat kırmak için bunu koz olarak kullanıcaklar aracımın herhangi   o kazada herhangi bir hasar almadığını  eksperlerin bana yazdırdığı dilekçeyede yazdım  biraz bozuldular:)  

5) aracım  30-35 gün içinde  yasal süreçte bulunamazsa kasko şirketi bana raiç bedeli ödeyecek   henüz 27. gündeyiz  önemli bi gelisme olursa yine bu baslik altindan  sizlere yazarım bi çeşit rehper olması için

ARAÇ ÇALINDIKTAN SONRA ARAÇ SAHİBİNİN YAPMASI GEREKENLER.

1) aracınızın bandrol borçlarının  sıfırlanması borçsuzdur kağıdı almak

aracınızı  zamanı geldiğinde   trafikten men etmeniz için gerekli evraklar basında bu vergi ve bandrol kısmı gözüküyor

bunları tamamladıktan sonra ek herhangi bir belge isteniyormu bilmiyorum şuan için talep edilmedi henüz

BENİM  Kişisel görüşlerim ve  önerim.

1) MUHAKKAK  POLİÇENİZE  ANAHTARLA İLE ÇALINMA ibaresini ekletin

2) aracınızın  Piyasa raiç bedelini çeşitli internet siteleri tsb.org.tr  malum  ilan sitelerinden çalındığı günden itibaren takip edin

3) sigorta şirketi muhakkak ki  size az para ödemek isteyeceklerdir boyun eğmeyin geri adım atmayın  tsb.org.tr sitesindeki araç raiç bedeli üzerinden onları sıkıştırabilirsiniz

4) eğer geri adım atmazlarsa sigorta tahkim kuruluna şikayet edebilir oranın belirliyceği rakam ı alabilirsiniz ( konu hakkında pek fazla bilgi sahibi değilim )

5) mahkemeye verebilirsiniz maddi ve manevi tazminat davasi açabilirsiniz.

6) yazımdaki 4 ve 5. maddeleri kullanıp sigorta şirketinin blöfünü blöfle görüp  onları korkuta bilirsiniz

7) aynı marka aynı model aynı km ve tramer geçmişine sahip araç talep edebilirisiniz ( bu durumda çoğu zaman  istediğiniz parayı iade ediyorlarmıs ) raiç bedel mesela benımki 52.854 tl

şimdilik bu kadar umarım  ufakta olsa bilgilendirici  olmuştur

Geçmiş olsun. Ayrıca ilave olarak;
Kasko yaptırırken poliçenize araç üzerindeki extra donanımları ilave ettirin. Tsb org sitesindeki kasko değerleri standart donanıma göre.
Ayrica Rayiç piyasa değeri Tsborg sitesinden az veya fazlada olabilir.

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Mertcan21

Değerli Hocam 

Geçmiş olsun öncelikle. 

Golf tutkunu dostlar arasına hoş geldiniz

Kasko konusunda uyarılarınız ve yol gösterici deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 

Geçmiş olsun. Ayrıca ilave olarak;
Kasko yaptırırken poliçenize araç üzerindeki extra donanımları ilave ettirin. Tsb org sitesindeki kasko değerleri standart donanıma göre.
Ayrica Rayiç piyasa değeri Tsborg sitesinden az veya fazlada olabilir.

tabiki orda araç kasko bedeli belirleme kısmında  aracınızın  model yılı ve   motor gücü  beygir gücü ve donanım  bilgisini işaretliyorsunuz ama  sizin  söylediğinizde +1 bilgi teşekkürler 

@Mertcan21

Değerli Hocam 

Geçmiş olsun öncelikle. 

Golf tutkunu dostlar arasına hoş geldiniz

Kasko konusunda uyarılarınız ve yol gösterici deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. 
çok teşekkürler   asıl ben size teşekkür ederim golf severler adına attığınız ve forumu kurduğunuz için

Bu durumu kendi aracım ile açıklayacak olursam;
2014 comfortline Manuel kasko değeri 59328tl.
Standart donanıma ilave olarak;
Sürüş konfor pkt
Işık görüş pkt
17 Madrid Jant
Alarm
Bunları ilave ettiğimizde aracın değeri 3000tl civarında artıyor. Kasko yaptırırken bunları ilave ettirdigimde ödeyeceğim prim 30tl fazla çıkıyor. Allah korusun istenmeyen bir durumda kasko listedeki fiyat üzerinden ödeme yapıyor. 3000tl fazla donanım için 30tl fazla prim ödemek mantıklıdır.
Benimkisi fazla bir donanım değil. Ama bazı arkadaşların araçlarında 10-15bin TL extra donanım var.

Bu durumu kendi aracım ile açıklayacak olursam;
2014 comfortline Manuel kasko değeri 59328tl.
Standart donanıma ilave olarak;
Sürüş konfor pkt
Işık görüş pkt
17 Madrid Jant
Alarm
Bunları ilave ettiğimizde aracın değeri 3000tl civarında artıyor. Kasko yaptırırken bunları ilave ettirdigimde ödeyeceğim prim 30tl fazla çıkıyor. Allah korusun istenmeyen bir durumda kasko listedeki fiyat üzerinden ödeme yapıyor. 3000tl fazla donanım için 30tl fazla prim ödemek mantıklıdır.
Benimkisi fazla bir donanım değil. Ama bazı arkadaşların araçlarında 10-15bin TL extra donanım var.

benim aracım trendline (boşline :) ) paket olduğu için   ilave ettirebileceğim (poliçeme) bi donanımım yoktu akınsal sanayi sitesinde  hız sabitleyici ekletmistim 300 türklirasına  fakat  araca takılan her parçanın faturasının sigorta şirketine  ibrazı durumunda  raiç bedelini sizinde söylediğiniz gibi  yükseltir. ufak detaylar bazen  cok önemli olabiliyor. 2 gün sonra aracım çalınalı 30 gün olacak fakat henüz   sigorta şirketinden arayan veya soran yok ben süreci hızlandırmak için elimden gelen herseyi yaptım bakalım insallah fazla basımız ağrımadan  çözüm yolu bulabiliriz.

benimle aynı şekilde  aracı çalınan diğer  mağdurlarla konustum en azından bizim semtteki  cok büyük  zorluk cıkartmıslar  anahtarla calinma opsiyonu olmadığı için şimdiden mahkemelik olan bile var   çamura yatmak için her yolu deniyorlar.

umarım forumdan arkadaslar  yazımı okurda poliçelerine ekletirler   başka  arkadaslarımızın canı yanmaz.

Yani şuanda  trafikte giderken aracınıza silahlı birisi binip  aracınızı gasp etse  Anahtarla Çalınma Opsiyonu bulunmayan Poliçeler ne yazıkkı  Problem teşkil edicek

benim aracım trendline (boşline :) ) paket olduğu için   ilave ettirebileceğim (poliçeme) bi donanımım yoktu akınsal sanayi sitesinde  hız sabitleyici ekletmistim 300 türklirasına  fakat  araca takılan her parçanın faturasının sigorta şirketine  ibrazı durumunda  raiç bedelini sizinde söylediğiniz gibi  yükseltir. ufak detaylar bazen  cok önemli olabiliyor. 2 gün sonra aracım çalınalı 30 gün olacak fakat henüz   sigorta şirketinden arayan veya soran yok ben süreci hızlandırmak için elimden gelen herseyi yaptım bakalım insallah fazla basımız ağrımadan  çözüm yolu bulabiliriz.

benimle aynı şekilde  aracı çalınan diğer  mağdurlarla konustum en azından bizim semtteki  cok büyük  zorluk cıkartmıslar  anahtarla calinma opsiyonu olmadığı için şimdiden mahkemelik olan bile var   çamura yatmak için her yolu deniyorlar.

umarım forumdan arkadaslar  yazımı okurda poliçelerine ekletirler   başka  arkadaslarımızın canı yanmaz.

Yani şuanda  trafikte giderken aracınıza silahlı birisi binip  aracınızı gasp etse  Anahtarla Çalınma Opsiyonu bulunmayan Poliçeler ne yazıkkı  Problem teşkil edicek
standart donanıma ilave donanımların çoğu zaten sipariş aşamasında ilave ediliyor. dolayısıyla aracın faturasında ilave olarak görünüyor. dediğin gibi böyle durumlarda sonradan ilave edilen (yetkili servis, özel servis, ender elkt.vs) donanımların faturasını ibraz etmek gerekiyor.

anahtarla çalınma dediğin gibi kasko yapılırken üzerinde durulması gereken önemli bir ayrıntı. bildiğim kadarıyla anahtarla çalınma gibi durumlarda polis tarafından rapor tutulması gerekiyor. anahtar araç üzeinde iken çalınma ise çok sıkıntılı bir durum. 

standart donanıma ilave donanımların çoğu zaten sipariş aşamasında ilave ediliyor. dolayısıyla aracın faturasında ilave olarak görünüyor. dediğin gibi böyle durumlarda sonradan ilave edilen (yetkili servis, özel servis, ender elkt.vs) donanımların faturasını ibraz etmek gerekiyor.

anahtarla çalınma dediğin gibi kasko yapılırken üzerinde durulması gereken önemli bir ayrıntı. bildiğim kadarıyla anahtarla çalınma gibi durumlarda polis tarafından rapor tutulması gerekiyor. anahtar araç üzeinde iken çalınma ise çok sıkıntılı bir durum. 
komple olarak    kapsadığını düşünüyorum.  fakat  tam bi bilgi alamadım bu konuda   yani anahtari evden alıp çalmasıyla   anahtarın  aracın üzerindeyken çalınması  için ayrı bi opsiyon ekletmek gereklimi  sigorta şirketine tekrar bi sorarım

evden anahtar çalınmasında fark etmiyo   ama mesela benim çelik kapıyı maymuncukla açıp  giriyolar   aracı acente  daha önce bi müşterinin yazlık camı açıkken girip calınan anahtar içinde ödeme almışlar   adamlar bahçede mangal yapıyormuş :)    fakat dediğimiz olay farkli olurmu kapsarmı bilmiyorum. bunuda danışıp eklettirmek gerekli

eve gelen olay yeri inceleme ekibinden birisiyle hemseri cıkınca  samimiyetle adam sunu söyledi  'ABİ YETERLİ POLİS YOK' bizim ilçemizde tek olay yeri inceleme ekibi oymus  mesela güvenlik açısından yine ilçe biligisini paylasmiyım yol göstermis olmayalim.  cinayete de aynı  ekip gidiyo hırsızlığada  gibi normalde hepsinni uzmanlıkları ayrıymıs

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mutlu son :)  22.12.2016 tarihinde  aracımın  trafik tescilini sildirdim     kasko şirketine gerekli son evrakıda bugun  faksladım   15 dakika  sonra  50.500 TL teklif aldim

fakat henüz evrakları imzalamadım  aracımın  tsb.org.tr   kasko değer bedeli 52.854 TL  idi  fiyatı fazla öldürmeden  güzel bi teklif yaptılar

MK 7 macerası artık baslasın :)  araç arayışına girdim 

Geri
Üst Alt