Sis Farı ve Halojen Far

harvey

Üye
İsim
Barış
Öncelikle hepinize merhabalar. Aranıza yeni katılıyorum. Sonunda uzun uğraşlar sonucu ( peder beyin ikna olması :)  ) bizde bir vw golf alıyoruz. Birkaç gündür google ne yazarsam bu sitenin karşıma çıkması sonucu bende bu siteye üye olup aranıza katıldım. Umarım konuyuda doğru yere açıyorumdur.

Bu hafta içerisinde 2016 golf tdi midline plus aracımızı alıcaz. Babama kalırsa gerek olmasada benim bu araçda olmasını istediğim 2 şey var. Birinci sis farı ki midline donanımda yok :(  2. si ise Beyaz renge yakın farlar. 

Şimdi öncelikle sisler hakkında sorumu siz değerli üyelerimize sorayım. İlk alım esnasında servisde taktırmak ile sonradan sis farlarını taktırmak arasında maliyet açısında ne gibi bir farklılık var. Siz hangisini önerirsiniz.

İkinci sorum ise halojen farlar. Babamı xenona ikna etmek zor değil imkiansız olucağı için farları tam beyaz olmasada açık sarı filan olabilir beyaz renge yakın halojen ampüller ile değiştirmek istiyorum. Ancak şöyle bir durum söz konusu bir ürün beğeniyorum çok güzel birileri onu yerden yere vuruyor. Onun önerdiklerine bakıyorum bu seferde o ampülü yerden yere vuruyolar. Birinin ak değine öbürü kara diyor, Anlamadım gitti. Şu ana kadar çözebildiğim tek şey kısalara h7 sislere h11 uzunlar h15 takmam gerektiği. 

OSRAM Cool Blue Intense 4200k

Osram Cool Blue Hyper White 5000K

Philips Diamond Vision 5000K

Araştırmalarım sonucu bu ürünleri bulabildim bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Birde bazı sitelerde bu halojen ampüllerin kullanım ömürleri çok kısa oluyormuş (2-3 ayda çöp oluyor diyenler var ) bu doğru mu ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

Öncelikle hepinize merhabalar. Aranıza yeni katılıyorum. Sonunda uzun uğraşlar sonucu ( peder beyin ikna olması :)  ) bizde bir vw golf alıyoruz. Birkaç gündür google ne yazarsam bu sitenin karşıma çıkması sonucu bende bu siteye üye olup aranıza katıldım. Umarım konuyuda doğru yere açıyorumdur.

Bu hafta içerisinde 2016 golf tdi midline plus aracımızı alıcaz. Babama kalırsa gerek olmasada benim bu araçda olmasını istediğim 2 şey var. Birinci sis farı ki midline donanımda yok :(  2. si ise Beyaz renge yakın farlar. 

Şimdi öncelikle sisler hakkında sorumu siz değerli üyelerimize sorayım. İlk alım esnasında servisde taktırmak ile sonradan sis farlarını taktırmak arasında maliyet açısında ne gibi bir farklılık var. Siz hangisini önerirsiniz.

İkinci sorum ise halojen farlar. Babamı xenona ikna etmek zor değil imkiansız olucağı için farları tam beyaz olmasada açık sarı filan olabilir beyaz renge yakın halojen ampüller ile değiştirmek istiyorum. Ancak şöyle bir durum söz konusu bir ürün beğeniyorum çok güzel birileri onu yerden yere vuruyor. Onun önerdiklerine bakıyorum bu seferde o ampülü yerden yere vuruyolar. Birinin ak değine öbürü kara diyor, Anlamadım gitti. Şu ana kadar çözebildiğim tek şey kısalara h7 sislere h11 uzunlar h15 takmam gerektiği. 

OSRAM Cool Blue Intense 4200k

Osram Cool Blue Hyper White 5000K

Philips Diamond Vision 5000K

Araştırmalarım sonucu bu ürünleri bulabildim bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz. Birde bazı sitelerde bu halojen ampüllerin kullanım ömürleri çok kısa oluyormuş (2-3 ayda çöp oluyor diyenler var ) bu doğru mu ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
Değerli Hocam 

Golf tutkunu Dostlar arasına hoş geldiniz 

Piyasada oldukça fazla taklit bulunduğu için bana kalırsa bu itiraflar doğuyor. Orijinal al ürün için kendi satış mağazasından almanızı öneririm. 

@harvey hocam öncelikle aramıza hoş geldiniz. Hevesinizi görüyorum ve boş araç almanıza gönlüm razı değil.

Yılda kaç km yol yapıyorsunuz? Soru cevap gidelim ki en doğru secimi yapalim.

Araci kredi kullanarak mı alacaksınız?

Midline kullanıcısı olarak yardımcı olayım ;)

Kredi kullanmıycaz direk alıcaz. Son 3 yılda 50bin km yol yapmışdık bundan önce aracımızla. Senede en azından 15bini var yani

@harvey bu konuda 15.000 km benim limitim. Eğer bu civarda kalacaksanız 1.2 tsi alın derim. 1.2 comfortline sürüş ve ışık paketli bir araç tam size göre. Güzel indirim ile hazır araç bulabilmeniz de mümkün. Geri kalan parayı da dolar euro ya da vadeli değerlenebilirsiniz. 

Midline üzerindeki donanımlar zamanla arayışa itiyor insanı ;)  

Biz ailecek pek benzinli aracasıcak bakmıyoruz aslında. Yani alıcağımız araba kesinlikle dizel olmalı. Çünkü aldığımız aracacı en az 10 sene kullanıyoruz belki daha fazla. En son aracımızı 2004 de 0 aldık ve yeni sattık.Dizelin yakıtı koklamasına alışınca insan benzinliye geçemiyor malesef.Benzine karşıda çok katı bir duruşumuz var. Bazı önyargılar kolay kolay yıkılmıyor malesef :)  

Ampulleri takarken ve aracın üstünden çıkarırken dikkat etmeniz gereken nokta asla ampullere değmemeniz gerektiği, yuvasında tutun sadece.

Elinizle tuttuğunuz zaman elinizdeki yağın küçük bir kısmı ampulün üstüne geçer, yağ bulaşmış kısım farklı ısındığı için o ampul zamanla oradan zayıflayıp beklenen ömrünü tamamlayamadan sönecektir. @silvershadowun dediği gibi piyasa orjinal olmayan ürün çok fazla.

Renk sıcaklığı ile ilgili;

Golfü xenonlu sipariş ederseniz üzerindeki ampullerin 4300k olduğunu okumuştum, 4300k açık sarıya geliyor, xenon merceği üzerinde beyaz gibi görünse de kesinlikle aydınlanan yol üzerinde sarı. Halojen farda küçük bir mercek yerine farın tamamı aydınlanacağı için biraz sarı görünebilir, almadan önce halojen far üzerinde 4300k kullanmış birinin yorumunu almanızı öneririm. 

Sis farlarını aliexpress üzerinden alabilirsiniz 100 dolar civarı fiyatı olması lazım, bir oto elektrikçiye götürürseniz far anahtarından sinyal alarak bağlayacaktır ancak bu durumda viraj farı özelliği olmaz. Viraj farı da çalışsın istiyorsanız enderelektronik gibi bir yere bakmanız gerekecek (Bazı servisler de dümdüz bağlıyor, serviste taktıracaksınız viraj farının çalışıp çalışmayacağını teyit ettirin.)

Yeni aracınız hayırlı olsun

Boyalı halojen ampülleri kullanmayın.

Biraz daha performans istiyorsanız Philips Xtreme-Vision H7 kullanılabilir kısalarda.

Beyaz fara fazla takılmayın bence ancak tercih sizin tabiki.

Geri
Üst Alt