Kötü Koku

İsim
Uğur
Arkadaşlar merhaba aracım 2014 model ve bugüne kadar böyle bi sorunla karşılaşmadım.

Şöyle bi sıkıntım var, daha önce böyle bişeyle karşılaşanınız oldumu bilmiyorum ama karşılaşan varsa yardımlarını eksik etmesin.

Durum şu 2 defadır her yağmur yağdığında araç içersinde (araç uzun bi süre kapalı iken) böyle çok agır değil ama yinede yogun hissedilen bir nem gibi bi koku. Hani kauçuk paspasları ıslak koyduğunuzda döşemelerden bi yoğun nem kokusu gelir ya onun gibi. Ama bu koku heryerden geliyo sanki, bagajı açıyorum bagajda bile hafif var.

Camlar 3-5dk açık kalınca koku moku gidiyo içerde.

Heryerine koltuk altlarına, tavana, bagaja, stepne yerine kadar baktım ıslak ya da nemli bi yer yok.

Nedir çözemedim...

Sent from my iPhone using Tapatalk

@Uğur Taşçıoğlu Merhaba ;

Öncelikle aracınızın Polen filtresinin durumu nedir , en son ne zaman değişti ve yetkili servis tarafından mı? değiştirildi.Mevsim geçişlerinde bu tip kokulara klima tertibatı ve polen filtresi etki eden öncelik nedenlerindendir ,ayrıca yazlık paspaslarınızı kauçuk paspaslarınızın altında kullanıyorsanız hemen ayırın,aracınızın su tahliye bölgeleri tıkanmış olabilir , ön camın altında silecek bölgesinde yaprak vs birikmesi varsa temizleyin.

İkinci olarak ; Aracınızın ön koltukları altında bulunan havalandırma kanallarının bulunduğu bölgeden aracınızın taban halısına değecek şekilde el ile nem veya ıslaklık var mı diye bir kontrol ediniz, eğer elinize nem veya ıslaklık gelmezse yorgan iğnesi büyklüğünde bir iğne ile taban halınıza bir delik açarak delikten nem kontrolü yapabilirisiniz , fakat deleceğiniz yer kapılara yakın olmasın , 

Üçüncü olarak ; aracınızı lifte kaldırarak benzer kontrolleri aşağıdan da yapınız.

Bunlara bir bakın , olumsuz bir durumla karşılaşırsanız tekrar beyin fırtınası yapabiliriz.

@Uğur Taşçıoğlu Merhaba ;Öncelikle aracınızın Polen filtresinin durumu nedir , en son ne zaman değişti ve yetkili servis tarafından mı? değiştirildi.Mevsim geçişlerinde bu tip kokulara klima tertibatı ve polen filtresi etki eden öncelik nedenlerindendir ,ayrıca yazlık paspaslarınızı kauçuk paspaslarınızın altında kullanıyorsanız hemen ayırın,aracınızın su tahliye bölgeleri tıkanmış olabilir , ön camın altında silecek bölgesinde yaprak vs birikmesi varsa temizleyin.

İkinci olarak ; Aracınızın ön koltukları altında bulunan havalandırma kanallarının bulunduğu bölgeden aracınızın taban halısına değecek şekilde el ile nem veya ıslaklık var mı diye bir kontrol ediniz, eğer elinize nem veya ıslaklık gelmezse yorgan iğnesi büyklüğünde bir iğne ile taban halınıza bir delik açarak delikten nem kontrolü yapabilirisiniz , fakat deleceğiniz yer kapılara yakın olmasın , 

Üçüncü olarak ; aracınızı lifte kaldırarak benzer kontrolleri aşağıdan da yapınız.

Bunlara bir bakın , olumsuz bir durumla karşılaşırsanız tekrar beyin fırtınası yapabiliriz.
Doğan hocam bir bir kontrol edip sonucu yazıcam size. Bide bu cumartesine servis randevusu aldım, neticeleri yazıcam size.

ben aracı 2015 te aldım , 1 yıl klimada koku falan olmadı. yıllık bakımda polen dahil filtreleri değiştirdiler , ondan sonra klimayı her açışımda ilk birkaç saniye kötü bir koku gelmeye başladı.

bakmasalardı daha iyiydi :)

Arkadaşlar sorun çözüldü, sebebi polen filtresinin 'aşırı' derecede dolması. Gözümle gördüm, bildiğiniz toz pislik ufak yapraklar vs vs ne varsa almış ve işlevini yitirmiş. Sorun halloldu. Böyle bi sorunu yaşayacaklara fikir olur umarım.

Geri
Üst Alt