Hangi Yağ ? 1.6 TDI CLH Motor Stage 1 Yazılımlı

öneri için teşekkür ederim temmuzdaki bakımda önerdiğin yağı kullanacağım.

edit: hocam az önce iki ürünün de spesifikasyon dokümanlarına baktım. birebir aynı yağ ikisi de. fark yok.
(İkisi bire bir aynı yağ) ise o zaman Shell cinlik peşinde etiketi değiştiriyor mu diyeceğiz.?

Paylaştıkları dökümandaki 3-5 teknik veri ile bu kanıya varmak çok yanlış olur, böyle olsaydı bizim ülkemizde neyse de yurt dışında marka büyük itibar kaybı yaşardı, bu tür olaylar Avrupa’da yasalar nezdinde çok dikkatli inceleniyor,

Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 ve
Helix Ultra Professional AV-L 0W-20 yağlar (Tailor-Made for VAG) VW/Audi grubu araçların fabrika dolum yağıdır. ilk dolum kalite standardında üretiliyor.

(İkisi bire bir aynı yağ) ise o zaman Shell cinlik peşinde etiketi değiştiriyor mu diyeceğiz.?

Paylaştıkları dökümandaki 3-5 teknik veri ile bu kanıya varmak çok yanlış olur, böyle olsaydı bizim ülkemizde neyse de yurt dışında marka büyük itibar kaybı yaşardı, bu tür olaylar Avrupa’da yasalar nezdinde çok dikkatli inceleniyor,

Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 ve
Helix Ultra Professional AV-L 0W-20 yağlar (Tailor-Made for VAG) VW/Audi grubu araçların fabrika dolum yağıdır. ilk dolum kalite standardında üretiliyor.
hocam peki sen nasıl kanaat getirdin AV-L daha iyi diye?

hocam peki sen nasıl kanaat getirdin AV-L daha iyi diye?
Msj. da belirtmiştim Helix Ultra Professional AV-L ilk dolum yağı kalite standardında üretiliyor, ilk dolum yağı standardını geçmil msj.larımda çoğu kez değinmiştim bu konuya.

"Avl 0w30 ürünü yetkili servise açık olan bir ürün olup onun aynı özelliklere ve onaylara sahip Helix ultra c2/c3 0w30 ürünü konusunda yardımcı olabilirim."
Madeni Yağlar Ankara Distribütör Satış Takım Lideri

Shell'den aldığım cevap bu şekilde...

Ben piyasada rahat bir şekilde Shell'e ulaşamıyorum. İstasyonlardan alan var ama istasyon istasyon gezilmez bir yağ almak için. Kolay ve uygun tedarik ettiğim yağ benim için daha iyi (y)

Evet bulunması biraz zor bir yağ, Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 yağı nasıl temin edebilirsiniz aşşağıda paylaştığım @ogzogz arkadaşımızın açtığı konuda detaylı şekilde açıklamış; https://www.golftutkusu.com/topic/21321-shell-helix-ultra-professional-av-l-nereden-bulunur/

Bu sayede “sahte yağ” riski de ortadan kalkmış oluyor :)
Arkadaşın anlattığı metodla ancak yukarıda yazdığıma ulaştım. Başka bu metodu kullanıp yağ temin eden olursa tedarik nasıl görmüş oluruz.

bugün shell'e email atarak ECT C2/C3 ile AV-L 0-30 yağ aynı mıdır onu soracağım. cevabı burada paylaşırım.

Ulaşılması zor yağları bulmaya çalışıp boşuna strese girmemek lazım.

.

Shell madeni yağ pazarlama konusunda Türkiyede atıl kalmış başarısız bir firma bana göre. Kaliteli ürünleri olmasına rağmen, bunu hem servis firmalarına (yetkili-özel) hemde son kullanıcıya rahat bir şekilde ulaştırmak için herhangi bir çabası yıllardır yok..
Bugün ben güvenilir olarak liqui, motul, Mobil, Castrol online sipariş edip alabiliyorken, bunu Shell'de yapabiliyor muyuz? Özel sipariş edip getirtmek nedir..

Siz 0W-20 diyince arkadaşlar şaşkınlık nasıl olur diye :) 0W-20 yağ TDI motor için intihar gibi bişey olurdu,

Shell ‘de 0W-30 olarak ;
Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 öneririm, sizin kullandığınız ECT C2/C3 0W-30 ‘a göre daha iyi bir yağdır. VW/Audi grubu için geliştirilmiş bir yağdır.
2.0TDI evo fabrikasyon 0-20 kullanıyor.

2023 VW Caddy 2.0 TDI EVO
Ben de sıra dizele ne zaman gelicek diye merak ediyordum, Güncel 2.0 TDI motorların hepsinde olmasa da bazılarında 0W-20 geçmeye başlamışlar,

0W-20 için VW onayı ;

VW508.00 benzin
VW509.00 dizel

2.0 TDI Evo motor
2.000 cc 320 Nm tork değeri olan oldukça güçlü bir motor için bu kadar dayanımı düşük 0W-20 bir yağ nasıl başa çıkacak açıkçası çok vahim bir durum, Japonlar işi daha da abarttı 0W-16 kullanmaya başladılar, Bu üreticilerin amaçları motorun sağlığı, tüketicinin uzun yıllar sorunsuz aracını kullanması vs.. durumları artık takmıyorlar, tek amaçları emisyonu düşürmek,

Bu yağ ile 5-6 yaşına gelmiş 90 bin km üstü araçlar artık motor yaptırmaya başlarsa şaşırmam. Sanayideki ustalar gün doğdu kutlama yaparlar artık..

Geri
Üst Alt