10 bin km yağ değişimi hakkında

İsim
Deniz
Araç
Polo Life
Evet başlıkta da gördüğünüz gibi kafama takılan bir soru oldu, bunuda size danışmak ve fikrinizi almak istedim. Öncelikle vw' nin uyguladığı periyodik bakım aralığı senede 15 bin km veya km dolmazsa her sene yağ değişimi öneriyor, zaten her sene değiştirilmesi her markanın bakım periyotlarında var, fakat bu zamana kadar hep Japon arabaları Kullandığım için ve dizel benzin farketmezsizin 10 bin km de periyodik bakım aralığı vardı benimde oradan kalan alışkanlığım olarak böyle ince şeylere çok takılırım, sizce 15 bin km bakım periyodu sağlık birşey midir yoksa 10 bin km doğru olan mıdır ?

9 yaşında, 160 bin kilometredir kullandığım 1.2 TSI aracıma 5 bin km sonra 11. bakımını yaptıracağım. Bugüne kadar yağ ve filtre kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım. Motorun içini açıp bakamıyorum tabi ama şu an tıkır tıkır çalışıyor. 15 bin mi uzun, 10 bin mi kısa ? Bilmiyoruz. Her üreticinin vardır bir bildiği deyip, devam.

10-15 yıldır hep vag grubu otomobillerim oldu. Çoğunu da sıfır km almışımdır. 100.000 km ye kadar 15binde bir bakıma girdim. 100binden sonra da her 10binde bir bakıma girdim. Hiçbir sorun da yaşamadım. Bunu böyle yapmayan da sorun yaşamamıştır belki ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklı.

Motor yağı Km/yıl olarak İnce eleyip sık dokurken ??

Böyle ayrıntıları kafaya takanlarda olabilir mi ?

Burası doğus oto ankara / konya yolu
Motor yağ dolum vanaları + duvardaki güvenlik talimatnamesi

Kocaeli/gebze castrol üretim tesislerinden motor yağı dolduran tankerler buraya yanaşıyor.

Bu tankerler
Castrolün yada taşeron lojistik firmalarının olabilir.

***Bu tankerlerin tank temizlikleri düzenli yapılıyormu ?

*** Tanker yanaşınca tankerden vanaya uzanan bağlantı hortumunun temizliği yapılıyormu

***0-20 yağ taşıyan tanker doğuşa bosaltma yaptıktan sonra bir sonrakine gebze fabrikadan 5-30 /0-30/10-40 yağ doldurursa tanker tankının dibinde ister istemez yağ kokteylleri olusurmu??

***soldan sağa 1 nolu vana atık yağ vanası??
Taze sıfır yağ bosaltan tanker dogustaki atık yağı aynı bağlantı hortumuyla çekiyorsa vahhh yazık demek gerekirmi ? +++ Dogustan alınan atık yağ tankerin normalde sıfır yağ taşıdıgı tanklara dolduruluyor olabilir mi? (Dönerken boş dönmeyelim hikayesi)

IMG_20240318_151105.jpgIMG_20240318_151008.jpg

Son düzenleme:

Kocaeli/gebze castrol üretim tesislerinden motor yağı dolduran tankerler buraya yanaşıyor.

Bu tankerler

*** Tanker yanaşınca tankerden vanaya uzanan bağlantı hortumunun temizliği yapılıyormu

***0-20 yağ taşıyan tanker doğuşa bosaltma yaptıktan sonra bir sonrakine gebze fabrikadan 5-30 /0-30/10-40 yağ doldurursa tanker tankının dibinde ister istemez yağ kokteylleri olusurmu??

Taze sıfır yağ bosaltan tanker dogustaki atık yağı aynı bağlantı hortumuyla çekiyorsa vahhh yazık demek gerekirmi ? +++ Dogustan alınan atık yağ tankerin normalde sıfır yağ taşıdıgı tanklara dolduruluyor olabilir mi?

Ekli dosyayı görüntüle 74254Ekli dosyayı görüntüle 74255
teşekkür ederim abi yeni bir fobi kazandım :D

Bu tankerler

Taze sıfır yağ bosaltan tanker dogustaki atık yağı aynı bağlantı hortumuyla çekiyorsa vahhh yazık demek gerekirmi ? +++ Dogustan alınan atık yağ tankerin normalde sıfır yağ taşıdıgı tanklara dolduruluyor olabilir mi? (Dönerken boş dönmeyelim hikayesi)

peki bunları motora nasıl dolduruyorlar, vana gibi bişeyle fabrikadaki gibi hortumla mı dolum yapıyorlar, bir dahaki bakımda arabanın kamerasını açık bırakacam

peki bunları motora nasıl dolduruyorlar, vana gibi bişeyle fabrikadaki gibi hortumla mı dolum yapıyorlar, bir dahaki bakımda arabanın kamerasını açık bırakacam

Sanırım öyle bir sistem var.

Tanker geldi bu vanadan yağı bastı doğuşun yağ deposuna . Bu depodan çoklu hortum sistemiyle her bir servis liftinin önüne tabancalı sistem yağ dolum ünitesi koymuşlar sanırım.?

Akvaryum tipi müsteri bekleme odalarında aracının bakımını seyreden vardır ? Onlar daha iyi bilir

Kamerayı açık bırakmak mantıklı.

Sanırım öyle bir sistem var.

Tanker geldi bu vanadan yağı bastı doğuşun yağ deposuna . Bu depodan çoklu hortum sistemiyle her bir servis liftinin önüne tabancalı sistem yağ dolum ünitesi koymuşlar sanırım.?

Akvaryum tipi müsteri bekleme odalarında aracının bakımını seyreden vardır ? Onlar daha iyi bilir
Ben rodaj bakımını Arca Ankara da yaptırdım, onların bekleme kısmında pek bişey gözükmüyor.
İstanbul doğuş ta baya gözüküyormuş sanırım yukarıdan doğru.

Ben şahsım adına 15.000 kmyi yağ değişim periyodu olarak kabul ediyorum. İlk yağ değişimi 10 bin sonrası periyodik 15bin olacak şekilde.
Ama aynı yetkili servisin ilk bakımda hava filtrelerini değiştirmemesini kabul etmiyorum. 30 bin bir hava filtresi için bence çok fazla.

Ben 2018 model sifir aracimi her yil kmden bagimsiz yag filtrelerini degistiriyorum.Bursa yetkili vw serviste.Genelde 7 bin oluyor yilda yaptigim km.Bence 15 bin cok yuksek bir km.Yazin 40 derece sicakta yag ne kadar verimini koruyabilir ki?Aracimda saat gibi nazar degmesin🙂1.0dsg

Bu tankerler

İlk defa böyle birşeyle karşılaştım ve çok şaşırdım normalde honda da ve toyota da hep kapalı kutu yağ eklerlerdi gerçekten çok tuhaf. 😳

İlk defa böyle birşeyle karşılaştım ve çok şaşırdım normalde honda da ve toyota da hep kapalı kutu yağ eklerlerdi gerçekten çok tuhaf. 😳

Birde bu vanaların /duvarın arkasındaki doguşun yağ depolama tankının durumu nedir?

Dogusun depo tankı azaldıkça tanker gelip dolduruyorda her seferinde eski yağ dipte kalıyor falan

Birde bu vanaların /duvarın arkasındaki doguşun yağ depolama tankının durumu nedir?

Dogusun depo tankı azaldıkça tanker gelip dolduruyorda her seferinde eski yağ dipte kalıyor falan
doğuşa götürmeyelim o zaman

Geri
Üst Alt