Golf 1.2 tsi motorlar

Bendede 2013 model 1.2TSI Var kısa yolda ve yavaş kullanımda değilde uzun yolda yüksek hızda gidip geldiğimde mutlaka bakıyorum eksilttiğini fark ediyorum ama bu bir sorun değil eksiltiyorsada 100-150grm falan oda zaten kendi yağında seviye çubuğunun altına düşmüyor. bir sonraki bakıma kadar sorun yaşatmıyor ama her ihtimale karşı yağ seviye çubuğunu tamamlamak en doğrusudur diye düşünüyorum.

aracım 1.2 TSI, daha çok şehir içi kullanıyorum, aracı sıkıştırmıyorum sakin kullanıyorum, yüksek hızlara çıkılmıyor, ilişkisi var mı bilmiyorum
Kilometre ve ortalama kaç kilomotrede bakım yapılıyor ya da yıldan yıla mı?

2017 yılında aracımı 94 bin kmdeyken satın aldım. Aracım 1.2 TSI manuel. Bir defa castrol sonrasında liqui moly kullandım hiçbir zaman yağ seviyesini kontrol edin uyarısı almadım 2023 yılına kadar. Son sene çok km yaptım ve Karadeniz yokuşlarında kısa mesafe kullandım yağ değişimine 2 ay kala uzun yolda yağ seviyesini kontrol edin uyarısı verdi 1 lt kadar yağ ekledim

1.0 ,1.2, 1.4 , 1.5 tsi hiç farketmiyor. Tsi motor zorlandığında yağ eksiltiyor. Yakmıyor. Bu sürekli ani kalkışlar olabilir, yokuşların çok olduğu yerlerde sürüşler olabilir, sürekli kısa mesafe sürüşler yapıyorsanız olabilir bunların sayısı arttırılabilir.
Eğer anormal bir yağ eksiltme yok ise tsi motorlar için normal bir durum bu. Eğer 1000 km de 1 l gibi yağ eksiltme var ise o zaman sıkıntı vardır. Yada motoru zorlamadığınızı düşünüyorsanız çok düşük kmde yağ eksiltiyorsa 1.000 2.000 kmde 1l gibi sorun vardır.
Hocam 1.4 tsi aracım eksiltti. 1.2 çevremde eksilten çok oldu. 1.5 ile ilgili bilgim yok. Ancak toplam kullanım tecrübem olan 4 adet 1.0 araçta hiç yağ yakma gözlemlemedim. Hatta kendi aracım 30 tfsi a3’de performanslı kullanıma rağmen hiç yağ yakma yaşamadım. Sanıyorum yağ yakma biraz eski tsi motorların hastalığı idi. 1.5 yönünden de çevrede hiç duymadım, ki çok arkadaşımda 1.5 motorlu araç var. Öyle ki en zorlanacak mahiyette olan kodiaq 1.5 kullanan tanıdıklarda bile duymadım.

Hocam 1.4 tsi aracım eksiltti. 1.2 çevremde eksilten çok oldu. 1.5 ile ilgili bilgim yok. Ancak toplam kullanım tecrübem olan 4 adet 1.0 araçta hiç yağ yakma gözlemlemedim. Hatta kendi aracım 30 tfsi a3’de performanslı kullanıma rağmen hiç yağ yakma yaşamadım. Sanıyorum yağ yakma biraz eski tsi motorların hastalığı idi. 1.5 yönünden de çevrede hiç duymadım, ki çok arkadaşımda 1.5 motorlu araç var. Öyle ki en zorlanacak mahiyette olan kodiaq 1.5 kullanan tanıdıklarda bile duymadım.
1.5 tsi passat 2021 model. Benimle aynı yerde kullanan eniştem 8.000 km de yağ lambası yaktı. Samsunda yokuşun çok olduğu bir yerde kullanılıyor bu araç .
Bende 1.2 tsi 2013 model golf var. Her yıl haziranda bakım yapıyorum. Sonrası 4 yada 5 bin km lik bir uzun yol serüveni oluyor rutin her yıl. Araç yağ eksiltmiyor. Sonra Samsuna dönüyorum eylül ayında . Yokuşlarda sık kullanım sonuç yağ eksiltme. Ben buna yakma demiyorum . Çünkü yağ bir şekilde bir yerlerden ya buharlaşıyor yada turbodan gidiyor.
Yağ yakan tsi motorda yokuş düz sakin kullanım farketmiyor. 1000 km yada 1 depoda 1 litre ye yakın yağ gidiyor.Sorun olan bu.

1.5 tsi passat 2021 model. Benimle aynı yerde kullanan eniştem 8.000 km de yağ lambası yaktı. Samsunda yokuşun çok olduğu bir yerde kullanılıyor bu araç .
Bende 1.2 tsi 2013 model golf var. Her yıl haziranda bakım yapıyorum. Sonrası 4 yada 5 bin km lik bir uzun yol serüveni oluyor rutin her yıl. Araç yağ eksiltmiyor. Sonra Samsuna dönüyorum eylül ayında . Yokuşlarda sık kullanım sonuç yağ eksiltme. Ben buna yakma demiyorum . Çünkü yağ bir şekilde bir yerlerden ya buharlaşıyor yada turbodan gidiyor.
Yağ yakan tsi motorda yokuş düz sakin kullanım farketmiyor. 1000 km yada 1 depoda 1 litre ye yakın yağ gidiyor.Sorun olan bu.
Hocam gözlemleriniz doğrudur ama bazı tsi lar yokuş görmesede eksiltiyor. Kronik.

2015 model model aracım, 9 yıl - 160 bin kilometredir kullanıyorum. İlk 2 sene dışında hep kendi yağlarımı alıp, dışarda bakım yaptırdım.
Sırasıyla Castrol Edge LL-Mobil 1 ESP ve son 2 yıldır Liqui Moly 5w30 Toptec 4200 yağ kullanıyorum. Bakımları 1 yıl veya 15 bin km aralığında yaptırıyorum. Genelde sakin kullanıyorum, uzun yolda 130-140 aralığını nadiren geçiyorum. Bugüne kadar hiç uyarı verecek seviyede yağ eksilttiğini görmedim.
Piste girmiyor, aşırı tozlu bir çevrede yaşamıyor veya sürekli yüksek hızda günlük sürüşler yapmıyorsanız 6-7 bin kmde bir yağ değişimi israftan başka bir şey değil. Üreticinin verdiği değişim aralıklarına uyarak, motora uygun yağ seçimi ile bakım yaptırmak yeterli, Amerika'yı tekrar keşfe gerek yok.
Luqui molly 5w30 toptec 4200 yağı nerden temin ediyorsunuz hocam?

Bende aracı yeni aldım 2016 1.2 tsi yağ bakımını yaptırdım hemen doğal olarak usta arkadaşım sayılır "shell helix ultra 5w-30" tavsiye etti iyi olduğunu söyledi onu koyduk bakalım hayırlısı, hiç kullanan oldumu acaba yorumlarsa sevinirim.

Yakınınızın aracı manuel mi? Bir de bakım aralığı nedir? Yani uyarı şeklinde eksiltme ikazı alıyor mu, yoksa gözle kontrol edince mi bu kanıya varıyor?
O da DSG,kayınvalidenin aracı.Bakımlar yetkili serviste düzenli yapılır.Eksiltme uyarısı alıyormuş.

Benim araçta manuel 15 model yağ eksiltme yok Max 3k devir ceviririm km 60 binde

Bende aracı yeni aldım 2016 1.2 tsi yağ bakımını yaptırdım hemen doğal olarak usta arkadaşım sayılır "shell helix ultra 5w-30" tavsiye etti iyi olduğunu söyledi onu koyduk bakalım hayırlısı, hiç kullanan oldumu acaba yorumlarsa sevinirim.
Bende aynısını koydurdum shell diğer yağlara göre daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar

Bende shell helix koydurdum bu yapın daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar.

Geri
Üst Alt