Garanti Süresince Retrofit&Aktivasyon Yaptırmak

Ben 2 aracıma (1 tanesinin garantisi dolmamıştı) Necati Usta’ya full retrofit (kodlama+donanım) yaptırdım. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Kendisinin bilgisi ve işçiliği on numaradır. Yaptığı işin de arkasında durur, bir problem yaşarsan tekrar götürürsün çözer.

Ancak garanti işlerinin net bi cevabı yok, gidip doğuşa sorarsan carplay açtırma işlemi için bile “garantiyi bozuyor” diyorlar.

Lakin yıllar önce doğuştaki bi tanıdığım ; “oynama yaptırdığın alanda bi sorun yaşarsan garanti kapsamına alınmaz, ama gidip gizli özellik açtırdın diyelim sonrasında dsg ile ilgili alakasız bi sıkıntı yaşadın. Bunu garantiye alırız” demişti.

Ki zaten yetkili servisteki ustaların “aa bunun şerit ortalama özelliği açılmış, bu araca müdahale edilmiş…” diyecek bilgiye sahip oldukları konusunda ciddi şüphem var :)
Eyvallah hocam.

Kodlamanın yazılımdan farklı olmadığını düşünüyorum.

Bence de herhangi bir müdahale yapılıyorsa teknik olarak oluşan sorunlarda sorumluluk kabul etmemekte haklılar..

Ancak;

Herhangi bir kodlama yazılım olmadan oluşan olası sorunlarda servise başvurunca sorunun ne olduğuna bakmadan önce, aracın garanti kapsamında mı olduğu, yakın zamanda herhangi bir bakım ya da onarımda bulunulup bulunmadığına bakıp soruna karşı verecekleri cevap değişiyor.

Garanti kapsamında ya da kendi onarımlarından kaynaklıysa normal denip geçiştiriliyor. Ne zaman ki garanti dışına çıksın, o zaman ücretli onarım olacağından sorunu görüyorlar..

Kısaca olağan sorumluluklarını yerine getirmeyen bir yerden sizin sonradan yaptığınız yazılım kodlama vs. için garantiye girmemesi için verecekleri cevaplara hazır olmalısınız..

İstiyorlar ki aküyü lastiği yağı vs. hepsi kendilerinden yapılsın..
İleride yakıtıda elektriğide kendileri satacak gibi görünüyor.
Buna ek olarak aracınızı bizden başka bir yerde yıkatırsan boya garantisi de olmaz diyecekler.. vs.vs.

Toyota 10 yıl 160.000 garanti veriyor.
(umarım "normal" kelimesini kullanmıyorlardır)

Bunu garantiyi yetkili servis verse 10 yılda mevcut araçların sorunlarını karşılamaktan batar..
Sağolun hocam. Tutturduklarına göre istediklerine göre davranıyorlar.

Garantisi bitene kadar işlem yaptırmaman en doğru karar olacaktır.

Geri
Üst Alt