Dışarıdan sensör taktırdığım aracımla bayide yaşadıklarım

Ben de tam olarak böyle yapmayı düşündüm hocam. Hatta Ender elektronik aynı kapağın çıkmasını aldığı fiyattan vermeyi teklif etti yardım etmek amacıyla. Bayideki 14bin fiyatın çok çok çok altına. Şimdilik çok rahatsız etmiyor bununla bir yaşayayım kafaya takmaya başlarsam geleyim dedim :)

Aynen verir ya neden vermesin hatta geçen hafta rline araca discovery pro mib3 takıldı muhtemelen ondan çıkan olabilir... ben daha karar veremedim verirsem sıkırtı yok bende veririm...

Sen istanbuldasın değil mi servis nereye gidiyorsun bilmiyorum ama aklında olsun avek tekstil kentte hasar da Merthan, servis de ise Fatih var direk uygulamadan onlara al randevunu gittiğin zaman benim selamı mı söyle çok iyi arkadaşlar gözün arkada kalmaz...
Evet tuzladayım. Biraz ters kalıyor bana ama aklımda olsun abi teşekkür ederim. Parça için de ayrıca teşekkür ederim. Şimdilik bozuk yollar harici rahatsız eden bir durum yok. Rahatsızlık şiddeti artarsa alternatifleri değerlendireceğim.

Benim de direksiyon bölgesinden bir ses geliyordu. Servise bıraktım aracımı. Dediler ki siz aracınıza sonradan acc yaptırmışsınız. Bu nedenle airbag sargısı bozulmuş ve değişecek. Yaklaşık 15 bin TL ücreti var. Onay vermedim. Sonra sanayiye gittim. Sesin sinyal kolundan geldiği tespit edildi ve yaklaşık yarım saatte sorun giderildi.
Başka bir zaman ön camım çatladığı için değişim için yine servise gittim ve aracı bıraktım. Beni aradılar ve siz araca sonradan şerit takip yaptırdığınız için cam sökülünce kameranın kalibrasyonunda problem oldu. 3 bin TL kalibrasyon ücreti var dediler. Yine onay vermedim. Aracı teslim aldığımda hiçbir problem olmadığını ve şerit takip asistanının gayet stabil çalıştığını gördüm.
Daha öncesinde de yine yetkili servis ile torpido gözündeki bir işlem için medya ünitemde yol açtıkları ufak bir çatlak yüzünden bunu siz yapmışsınız biz yapmadık diye direttikleri için hakem heyetini ve sonrasında tüketici mahkemesinde görülen davayı kazanmıştım.
Servisler çoğunlukla araca sonradan bir şey yaptırdığınızda hiç ilgisi olmasa bile bunu kendilerinden yana kullanmaya çalışıyor hatta kendi yol açtıkları sorunları bile kabul etmeyebiliyorlar. En azından benim tecrübem bu yönde oldu. Neyse ki sorunsuz şekilde hepsinin üstesinden geldim.
Konudan bağımsız ama benimde direksiyon veya kadrandan (tam olarak tespit etmesi zor) titreşimlerde gelen bir trim sesi mevcut (zırıltı şeklinde). Direksiyonun ortasına yukarıdan hafifde elimi yumruk yapıp vurduğumda (airbag kapağına değilde onun bağlı olduğu asıl direksiyon parçasına) bu sesi inceden duyabiliyorum, fakat yolda titreşime girince daha belirgin geliyor. Siz sinyal kolundan geldiğini söylemişsiniz, sizin ses tam olarak nasıl geliyordu belki benzer bir sorunu yaşıyor olabilirim. İyi forumlar.

Enderde sadece park sensörü takıldı ise kesinlikle ekranla alakasi yok. Bende taktırdım ve ekran sökülmedi ekran kamera takılınca sökülüyor. Geçenlerde benim dokunmatik tavan aydinlatma değişti serviste ordan ses geliyor kesin bişeyini doğru takamadilar

Selamlar benzer bir durum bayi ile bende yaşadım, forumda sanırım bir konu altında bahsetmiştim ama tekrar anlatıyım.
Bayiden sıfır golf8 imp. aracımı teslim almadan aracı ender elektroniğe götürmeye üşendiğim için direk sensör montajı sordum ve bana ön arka orj. park sensörü için bir fiyat çektiler ve ender ile aynı fiyattı. Bende yapılsın tekrar uğraşmıyım dedim. Fakat aracı ben ydışında olduğum için eşim teslim aldı ve araca takılan park sensörü kobra marka(A101 de felan satılan sensörlerden) takılmış ve sensör yerleri orjinal tampon yerleşiminden farklı olarak delim işlemi yapılmıştı. Bu konuya acayip ayar oldum ve türkiye ye geldiğim gibi aracı bayiye götürdüm ve bayi servis müdürüne kadar ortalığı birbirine kattım. Sonuç olarak arka tamponumu değiştirdik, rline tampon ve difüzör taktırdım, servis hatası diye servis işlemine not düşürttüm ve sensörü demonte ettirdim. Daha sonra sensör ve diğer işlemler için ender elektroniğe gittim ve hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Konudan bağımsız ama benimde direksiyon veya kadrandan (tam olarak tespit etmesi zor) titreşimlerde gelen bir trim sesi mevcut (zırıltı şeklinde). Direksiyonun ortasına yukarıdan hafifde elimi yumruk yapıp vurduğumda (airbag kapağına değilde onun bağlı olduğu asıl direksiyon parçasına) bu sesi inceden duyabiliyorum, fakat yolda titreşime girince daha belirgin geliyor. Siz sinyal kolundan geldiğini söylemişsiniz, sizin ses tam olarak nasıl geliyordu belki benzer bir sorunu yaşıyor olabilirim. İyi forumlar.
Benimki direksiyonu çevirdiğimde gelen bir sesti. Düz gittiğim sürece herhangi bir ses gelmiyordu. Zırıltı sesi şeklinde değil de esneyen bir parçanın çıkardığı gıcırdama sesi gibi tarif edebilirim.

Servislere de gün doğdu he resmen. Biz ve bizim gibi bu işleri yapanların üzerine çamuru atıyorlar izi kalsın. Kırılan ekran çerçevesi ile park sensörünün ne alakası var. Her ilde aynı söylemler var demekki. Hiçbir servis yetkilisi çalışanı insanları ne yazıkki doğru yönlendirmiyor çok yazık.

Kurumsal yetkili servislerde eski, tecrübeli, emektar usta pek kalmadı. (Maaşları düşük kaldığından)

İşinde iyi ustalar kurumsalda biraz kalıp çevre yaptıktan sonra ya özel servise geçiyor ya da kendi servisini açıyor. Yetkili servislerde de genç ve tecrübesiz insanlar kalıyor. Bu gibi sorunların kök sebebi bu bence.

Ben garantiden yapılacağı kesin bir sorun olmadıkça yetkili servisi bakım dışında tercih etmiyorum. (Garanti bittikten sonra bakım için de etmiyorum :) )

Geri
Üst Alt