1.2 tsi midlineplus sol tarafın sıcak sağ tarafın soğuk üflemesi sorunu ve çözümü

datdat

Üye
İsim
vedat gürpınar
İnternetteki videolarda bu sorunun sürekli sağ taraftaki flap motorunun dişliden çıkmasını sonucu olduğundan bahsetmişler ama benim araçta o tarafa ne motor var ne de tesisatı çünkü çift yönlü klima yok. Bahsedilen yerde motor takılacak yer var ama motor yok.

Ben de klima radyatörünün bir tarafının tıkalı olabileceğini düşünerek klima radayatörünü söktüm. Daha önce ütü gözeneklerini açtığım yöntemi denedim.
Bu yöntem şöyle sıcak su ile bir bardağın içinde karbonat ekledim bu karbonatlı suyu radyatörün içine döktüm ardından biraz limon suyu ve beyaz sirke IMG_2311.jpegIMG_2312.jpeg
Haliyle köpürdü sonra bıçağın sapı ile kenarlarlarına fazla abartmadan vurdum. su ile içinde oluşan pisliği akıttım. Bu içi temizlenene kadar telrarladım.IMG_2315.jpegburada çıkan pislik görünüyor

Ekli dosyalar

• IMG_2320.jpeg
    IMG_2320.jpeg
    269.4 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_2321.jpeg
    IMG_2321.jpeg
    235.3 KB · Görüntüleme: 36
  • IMG_2319.jpeg
    IMG_2319.jpeg
    219.4 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_2316.jpeg
    IMG_2316.jpeg
    253 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SCC

Arabaya taktım sonuç mükemmel sağdan ve soldan el yakacak kadar sıcak hava geliyor artık
Ama bir sorun oluştu araba rolantideyken
Soğuk üflüyor 1500 devir üstü ateş gibi
Termostattan şüphelendim olur ya denk geldi dedim üst taraftaki termostatı söktüm kalorifer bu sefer rölantide bile ısıtıyor ama motor yokuş aşağı giderken motor ısısı düşüyor bu sebepten termostatı geri taktım
Şimdi iç taraftaki bloğa bağlantılı olan termostatı sökmeyi düşünüyorum acaba o mu açmıyor diye ama o da baya zor iş kütüğün komple sökülmesi gerekiyor. Petekte hava kaldığını da düşünmüyorum.
Sizce sebebi ne olabilir ?

Son düzenleme:
Upvote 0
Bu işi çözse çözse ancak yine siz çözersiniz.
Nazar değmesin, cesaret el becerisi sabır hepsi sizde.

Bu radyatörü sökmek zor oldu mu peki. Başa gelirse diye bilgi olarak hazır olayım.

Upvote 0
Direksiyon altındaki trimlerin sol tarafını açıp aşağı biraz kanırtarak diz airbaginin 3 adet vidası var onu sökmek gerekiyor. Zorlayan diğer kısımsa radyatörün rekorları zor çıkıyor.
IMG_2317.jpegIMG_2318.jpegIMG_2320.jpegIMG_2319.jpegIMG_2321.jpeg

Son düzenleme:
Upvote 0
Merhaba hocam öncelikle geçmiş olsun aynı durum benim eski aracım golf 7 de başıma gelmişti ben de sizin gibi peteği söküp kimyasal yardımı ile temizledim. Yalnız ben sökerken üst Trimleri sökmemiştim Airbag i kenara aldım ve her yeri naylonla kapattım.
Sorununuza gelecek olursak iki tahminim var
1. Radyatörünüz iyi temizlenmemiş olabilir
2. Golfler de kalorifer sistemi için elektrikli su pompası var onda bi sıkıntı olabilir hatta o borular sökülü iken kontağı açarsanız su fışkırıyor :)

Ekli dosyalar

• A977BDCA-6488-494E-AD52-C8F004C34E12.jpeg
    A977BDCA-6488-494E-AD52-C8F004C34E12.jpeg
    120.6 KB · Görüntüleme: 21
Upvote 0
Elektrikli su pompasının olduğundan haberim yoktu bi bakıyım ben ona
Radyatörün testini yaptım tek taraftan su verdim her iki tarafı da ısındı ayrıca termostatı sökünce gaz vermeden hemen ısındı. Bir yerlerde suyun dönmesine engel bir şey var ama anlayamadım

Upvote 0
araçta antifriz kalmamıştı sadece saf su vardı bugün antifriz koydum klima ısıtması düzene bindi
demek ki antifriz olmadan termostatlar düzgün çalışmıyor bir şey daha öğrenmiş oldum
tahminin suyun kaynama sıcaklığı termostatları açmaya yetmiyor
basınç altında su 90 derecede kaynarken antifrizli suyun kaynama sıcaklığı 160 dereceye çıkıyor
bu sebepten termostatlar düzenli çalışmamış olabilir

Son düzenleme:
Upvote 0
Evet su ve antifirizde araç çok fark ediyor. Bir de sistemin havasını odisle almanız lazım. Hava olabilir mi diye düşündüm, bendeki tdi ben de antifiriz değiştirdiğimde havasını aldım. Cihaz araç çalışmadan havasını alıyor, elektrikli devirdaim sayesinde..

Upvote 0
Evet su ve antifirizde araç çok fark ediyor. Bir de sistemin havasını odisle almanız lazım. Hava olabilir mi diye düşündüm, bendeki tdi ben de antifiriz değiştirdiğimde havasını aldım. Cihaz araç çalışmadan havasını alıyor, elektrikli devirdaim sayesinde..
onu araştırdım da benim araçta ek su pompası yokmuş

Upvote 0
IMG_2327.jpegEk su pompasını test ettim çalışıyor suyu çeviriyor bunda sıkıntı yok
Aslında bu pompayı çalıştırıp sistemin havasını almak daha kolay termostat açtırmaya uğraşmadan yapılır mis gibi

Upvote 0
Ekli dosyayı görüntüle 71059Ek su pompasını test ettim çalışıyor suyu çeviriyor bunda sıkıntı yok
Aslında bu pompayı çalıştırıp sistemin havasını almak daha kolay termostat açtırmaya uğraşmadan yapılır mis gibi
Benim araç tdi olduğu için aşağıda bıraktığım linkten yaptım. Sizde farklılık olabilir ama bilgi vermesi açısından videoyu paylaşıyorum.

Upvote 0

Benim araç tdi olduğu için aşağıda bıraktığım linkten yaptım. Sizde farklılık olabilir ama bilgi vermesi açısından videoyu paylaşıyorum.

baktım da bende böyle bir menü çıkmıyor bende

Upvote 0

Geri
Üst Alt