1.2 TSI Su Eksiltme Sorunu

isimania

Üye
İsim
İsmail
Araç
Golf 7 1.2 TSI 110 HP Comfortline
Herkese hayırlı bir hafta dilerim. Aracım 2015 1.2 tsi 127.000 km'de. Bir süredir devam eden su eksiltme sorunuyla uğraşıyorum. Yaklaşık 1 yıl önce devirdaim yetkili serviste değişti. Motorun alt veya üst tarafında gözle görünen bir kaçak tespit edemedim. Aracı lifte aldırıp altını da kontrol ettim ancak kaçak bulamadım. Aracı her gün aktif kullanıyorum. Haftada yaklaşık yarım litre saf su ekliyorum. Sizlere danışmak istediğim iki husus var. Yardımlarınızı ve fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

1- Genleşme kapı kapağı arızaları okudum bazı yabancı forumlarda. Genleşme kabının herhangi bir yerinde nem ıslaklık tespit edemedim. Buhar şeklinde bir kaçak olması mümkün mü?
2- Kaloriferi hiç açmadan kullandım bir hafta ama eksiltme devam etti. Kaloriferi açmadığımızda soğutma sıvısı ile teması kesiliyor mu?

Aracın gidişinde bir sorun yok. Egzozda duman vs. görünmüyor. Soğutma sıvısı rengi veya kıvamında ve motor yağında bir değişiklik tespiti yok.

radyatör peteklerinde çatlak vardır kaçak vardır belki çatlak siz yolda iken patlarsa çok sorun yaşarsınız gözünüz hararete olsun veya sürekli su seviyesini kontrol edin bagajda da yedek suyunuz olsun benden demesi damdan düşen biri olarak söylüyorum

Upvote 0
radyatör peteklerinde çatlak vardır kaçak vardır belki çatlak siz yolda iken patlarsa çok sorun yaşarsınız gözünüz hararete olsun veya sürekli su seviyesini kontrol edin bagajda da yedek suyunuz olsun benden demesi damdan düşen biri olarak söylüyorum
Sürekli saf su ile gezer oldum zaten. Radyatör kaçağı olsa bir şekilde görünmez miydi? Herhangi bir damla bile tespit edemedim 1 aydır. Yoğunluktan bir yere de gösteremedim henüz.

Upvote 0
@isimania Hocam motor soğukken basınç testi yaptırın, kaçağın yerini tespit edersiniz. Ona göre bir çözüm bulunur.

Upvote 0
Sürekli saf su ile gezer oldum zaten. Radyatör kaçağı olsa bir şekilde görünmez miydi? Herhangi bir damla bile tespit edemedim 1 aydır. Yoğunluktan bir yere de gösteremedim henüz.
kaçak varsa park yerinden çıkınca geri dönün bakın birkaç saat park ettikten sonra gösterir kendini belki

Upvote 0
kaçak varsa park yerinden çıkınca geri dönün bakın birkaç saat park ettikten sonra gösterir kendini belki
Yok hocam çok denedim. Kapalı otoparkta akşamları hiç bulamadım bir iz.

Upvote 0
Devirdaimden kaçırıyor. Lifte alıp görmeniz için şanzıman kısmından motor bloğuna doğru ışık tutup bakmanız gerekir yoksa göremezsiniz. Bende görememiştim sonra dikkatlice baktık gördük. Su egzoz kısmına doğru süzülüp kuruyor o yüzden yere damlamaz. Yüksek basınç annında motor çalışır durumda kaçırır.
Görmek için diğer yöntem akü ve alt plakasını söküp devir daimin bulunduğu bölgeye ışık tutup dikkatlice bakılırsa görebilirsin. Bu soru tsi motorlarda kroniktir. Çoğu usta bilir.

Upvote 0
Lifte alıp baktım ama çalışır durumda değildi araç. Egzos kısmına doğru da çok dikkat etmedim sanırım. Bir kez daha inceleyeceğim orayı teşekkürler.

Upvote 0

Büyük olasılıkla devir daiminiz yine bozulmuş önceliğiniz orası olsun zaten teste sokaraanız orası çıkar büyük ihtimalle

Upvote 0

Geri
Üst Alt