Motora antifriz ekleme

Birşey eklemesenizde olur olayı tam komedi zaten
Bana da aynı şeyi söylemişlerdi geçen sene yetkili servisten g13 antifriz alırken saf su istediğimde. Komple biz antifriz dolduruyoruz demişlerdi 

Adam tabiki çeşme suyu koyabilirsin dicek sen çeşme suyu koyki kalorifer peteği tıkansın arabanın kaloriferi tıkansın serviste değiştir 2.000₺ devir daim pompan bozulsun yine aynı sebepten oda 2.000₺ adam seni bi cümle ile kendimi zengin etti zaten[emoji23]

Aracımdaki soğutma sıvısı min. Seviyesinden 1-2 parmak aşağıda olduğunu görünce servisi aradım ( bu arada araç hiç uyarı vermedi ) ama servis beni Vw yol yardıma yönlendirdi. Aradım ve durumu anlattım. Sensörler uyarı vermediği için eklemenize gerek yok ama isterseniz ÇEŞME/İÇME suyu ekleyebilirsiniz dediler. 
Ne yapıcam bu durumda ? 
1- ekleme yapma 

2- antifriz ekle

3- saf su ekle

4- Çeşme suyu ekle 
üzerine az bişe saf su koyun, saf su bulamayacaksanız damacana suyundan alıp iyice kaynatıp soğumaya bırakın, soğuyunca sudaki kireç kaynatılan kaba yapışacak ve birazı da tabana çökecektir. bu suyun fazla çalkalamadan yarısını pet şişeye koyun. biraz fazla yapın ki, ileriki zamanda tekrar eksiltirse elinizde hazır bulunsun.... benim aracın bagajında her daim 5 lt saf su bulunur. şeytan kulağına kurşun motor suyunda sıkıntı ama cam suyuna ilave veya konsantre olan cam temizleme sıvısını inceltmede için kullanıyorum.

teşekkür ederim yorumlar için. ben en iyisi istasyonun birinden saf su alıp ekleyeyim orta çizgiye kadar. muğla'da yaşıyorum zaten isterse 10 derece düşürsün :)

merhabalar aracım 2014 model 76000km de. şimdiye kadar hiç su eksiltmedi. şöyle bi sorum var bu sistemdeki suyu boşaltıp yenilemeye gerek var mı. varsa kaç yılda kaç km de değişmesi gerekir. 

@seferhasdemir benimde aklıma gelen bir soru
Eksiltme yapmasa bile 4-5 yılda bir değiştirmek gerekiyor., antifirizin donma noktası iyi durumda olsa bile korozyon/pas koruması kayboluyor.!! 

Sistemin kapasitesi 5,5-6 litre civarı.,

%50 G13 tip antifiriz, %50 saf su karışımımdan oluşuyor.

Eksiltme yapmasa bile 4-5 yılda bir değiştirmek gerekiyor., antifirizin donma noktası iyi durumda olsa bile korozyon/pas koruması kayboluyor.!! 

Sistemin kapasitesi 5,5-6 litre civarı.,

%50 G13 tip antifiriz, %50 saf su karışımımdan oluşuyor.
Hocam tam kapasite bu değil mi 1.5 lt'lik konsantre G13 2 adet alıp 50-50 karıştırsak yeterli olur o zaman değil mi?

Hocam tam kapasite bu değil mi 1.5 lt'lik konsantre G13 2 adet alıp 50-50 karıştırsak yeterli olur o zaman değil mi?
Kapasite “teorik olarak” 5,5-6 litre civarı., 

Araç marka, model ve motor nedir..? 

Yeni nesil VW araçların %95’i G13 tip antifiriz kullanıyor., fakat bazı 2018-2019 sonrası üretilen bazı araçlarda G12 Evo denilen bir antifiriz kullanıldığını biliyorum., 

Soğutma suyu bidonunda ve kullanım klavuzunda doğru antifiriz tipi yazar., 

Evet %50-50 karışım yapılıyor., fakat çeşme veya içme suyu değil., saf su kullanılması gerekli.. 

Değişim sonrası sistemin havasını almak lazım., bu oldukça önemli bir konudur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kapasite “teorik olarak” 5,5-6 litre civarı., 

Araç marka, model ve motor nedir..? 

Yeni nesil VW araçların %95’i G13 tip antifiriz kullanıyor., fakat bazı 2018-2019 sonrası üretilen bazı araçlarda G12 Evo denilen bir antifiriz kullanıldığını biliyorum., 

Soğutma suyu bidonunda ve kullanım klavuzunda doğru antifiriz tipi yazar., 

Evet %50-50 karışım yapılıyor., fakat çeşme veya içme suyu değil., saf su kullanılması gerekli.. 

Değişim sonrası sistemin havasını almak lazım., bu oldukça önemli bir konudur.
Hocam araçlar (arkadaşımda var A3 sahibi) ''2016 Golf 1.6 TDI'' - ''A3 2015 1.6 TDI'' (iki araç) motora sahip daha önce sanayide ustamız G12+ Castrol ile bütün sistemi flush yaptı ve doldurdu fakat bizim aklımızda soru işaretleri olduğundan dolayı tekrardan servisten orjinal alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Özellikle demek istediğiniz bir konu var mı acaba? Değerli fikirleriniz bizim için oldukça önem arz etmekte.

Hocam araçlar (arkadaşımda var A3 sahibi) ''2016 Golf 1.6 TDI'' - ''A3 2015 1.6 TDI'' (iki araç) motora sahip daha önce sanayide ustamız G12+ Castrol ile bütün sistemi flush yaptı ve doldurdu fakat bizim aklımızda soru işaretleri olduğundan dolayı tekrardan servisten orjinal alıp değiştirmeyi düşünüyorum. Özellikle demek istediğiniz bir konu var mı acaba? Değerli fikirleriniz bizim için oldukça önem arz etmekte.
Sizin araçlara uygun olan antifiriz G13 tiptir., usta yanlış yapmış G12+ uyumlu değildir.!!

G12++ kullansaydı sıkıntı olmazdı., ama dediğim gibi G12+ bu araçlar için uygun değildir., 

Servisten G13 alın değiştirin., bu işlemi 2 araçta yapacağınız için., serviste 10 litre büyük bidon olarak saf su satıyorlar., ondan alın daha avantajlı olur 25-30 lira fiyatı vardı., 

Usta flush yaptı derken onu tam anlayamadım..? Değişim esnasında farklı bişey mi yaptı..?

Sizin araçlara uygun olan antifiriz G13 tiptir., usta yanlış yapmış G12+ uyumlu değildir.!!

G12++ kullansaydı sıkıntı olmazdı., ama dediğim gibi G12+ bu araçlar için uygun değildir., 

Servisten G13 alın değiştirin., bu işlemi 2 araçta yapacağınız için., serviste 10 litre büyük bidon olarak saf su satıyorlar., ondan alın daha avantajlı olur 25-30 lira fiyatı vardı., 

Usta flush yaptı derken onu tam anlayamadım..? Değişim esnasında farklı bişey mi yaptı..?
Flush yaptı derken hocam yani su ile hazneyi basınçlı olarak temizleyip sonrasında yenisini koydu :)

merhaba arkadaşlar aracımın antifirizi minimum seviyeye düştüğünden dün yetkili servise gittim kendileri aşağıdaki antifirizi aracıma ekledi G13 olması gerektiğini söyledim fakat artık yeni araçlarda bu kullanıldığını saf su ile karışık vaziyettte geldiğini söylediler sizce sıkıntı doğururmu bu durum

WhatsApp Image 2020-09-10 at 11.04.43.jpeg

G12 Evo, G13'ün yeni versiyonu diye geçiyor. Servis uygun görüyorsa sorun olmaz. Ancak ekleme yapılacaksa içerisinde hangi ürün varsa onun konmasını tercih ederim. Ya da içiniz rahat etmiyorsa tamamını değişim yaptırmak iyi olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt