Motora antifriz ekleme

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Soğutma sıvısını kontrol eden oldu mu hiç bu aralar?

Radyatör suyunu diğer bir deyişle...

silecek suyu eksilse sanki bir şey olacak gibi her yıkamada kontrol ederim.

ama bunu atlayabiliyor insan...

İşte buraya bakılır:

VVMLPZ.jpg
62Xk90.jpg

Bu video tam da ilk arabası olanlar için...

İngilizcesi Bulgar ya da Rus aksanlı anlamak kolay

ama zor olan şu motora motor yağı döken bir bayan sürücüye ait video vardı... onu anlamak...

İşte bu pembe veya kırmızı antifreeze sıvı soğutma sıvısı olarak dolduruluyor.

Lan4nZ.jpg

Araçlarımız ciddi bir problem yaşamadıkça sıvı eksiltmezler.

Su demiyorum çünkü bu sadece su değil ilkim durumuna göre %40 ila %60 oranında kullanılan antifriz.

Konuda en üstte gördüğünüz G13 kodlu organik denen pembe veya kırmızı diye söylenegelen antifriz kullanıyoruz.

Kara kaplı kitapçığa bakarsanız rengi mor...

Bana da pembe gibi geldi.

Saf su ile sulandırılır.

Fakat yanlış oranlama yapılırsa hararete veya tam tersi soğuk havada motor bloğunu çatlatmaya vardırır işi.

Çok soğuk iklimlerde bu oran %60.

Sıcak iklimlerde ise %40

Seviyeniz ortada ise normal .

Kontrolü sadece gözle yapmalı ve mümkün olduğunca kapağını açmamalı kapalı bir sistem olduğu için.

Hele hele motor sıcakken mecbur kalmadıkça asla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow 

Murat hocam bu ürünü ya da aynı özellikteki muadilini nereden temin edebiliriz? Eksilme durumlarında hep servise gitmemek için..

Ben internette tam içime sinen bir ürün bulamadım,var mıdır sizin bildiğiniz?

caparzoni dedi:
@silvershadow 

Murat hocam bu ürünü ya da aynı özellikteki muadilini nereden temin edebiliriz? Eksilme durumlarında hep servise gitmemek için..

Ben internette tam içime sinen bir ürün bulamadım,var mıdır sizin bildiğiniz?
Değerli Hocam;

Kullandığım 20 ay boyunca eksiltme yapmadı. Bir arıza olmadığı veya siz araç motoru sıcakken kapağını açmadığınız sürece eksilme yapacağını düşünmüyorum.

Eksilme yaptığında antifriz oranını korumalı fazlası hararet yapar azı donmaya karşı korumaz...

Üzerinde G13 kodu olması önemli büyük benzin istasyonlarında da mevcut. Kırmızı veya pembe antifriz olarak biliniyor.

http://www.ebay.co.uk/itm/VW-Golf-MK4-GTI-VR6-R32-G13-Coolant-1-5L-Genuine-New-VW-OEM-Part-/151753780279?hash=item23553aec37

Hocam tesekkurler daha seviye inmedi evet ama yariya gelmis biraz tedbirli olmak istedim acikcasi siviyi alip oranlarina bakacagim. Benzinlikere bir ugrayayim bakalim [emoji5]️

Sent from my iPhone using Tapatalk

@caparzoni

Araçlarımız ciddi bir problem yaşamadıkça sıvı eksiltmezler.

Su demiyorum çünkü bu sadece su değil ilkim durumuna göre %40 ila %60 oranında kullanılan antifriz.

Konuda en üstte gördüğünüz G13 kodlu organik denen pembe veya kırmızı diye söylenegelen antifriz kullanıyoruz.

Kara kaplı kitapçığa bakarsanız rengi mor...

Bana da pembe gibi geldi.

Saf su ile sulandırılır.

Fakat yanlış oranlama yapılırsa hararete veya tam tersi soğuk havada motor bloğunu çatlatmaya vardırır işi.

Çok soğuk iklimlerde bu oran %60.

Sıcak iklimlerde ise %40

Seviyeniz ortada ise normal .

Kontrolü sadece gözle yapmalı ve mümkün olduğunca kapağını açmamalı kapalı bir sistem olduğu için.

Hele hele motor sıcakken mecbur kalmadıkça asla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow

hocam ankara'da havaların soğumaya başlamasıyla aklıma düştü, benim antifriz seviyem ve derecesi zorlu kışa uygun ve hazır mıdır sizce? baktırayım mı bi yerde?

maniax dedi:
@silvershadow

hocam ankara'da havaların soğumaya başlamasıyla aklıma düştü, benim antifriz seviyem ve derecesi zorlu kışa uygun ve hazır mıdır sizce? baktırayım mı bi yerde?
Motor soğutma sıvısı fabrika çıkışı antifriz mevcuttur ve sorun değil de silecek sıvısının antifriz durumuna bakılmalı.

silvershadow dedi:
@silvershadow

Motor soğutma sıvısı fabrika çıkışı antifriz mevcuttur ve sorun değil de silecek sıvısının antifriz durumuna bakılmalı.
sileceği yaz kış shellin mavi sularından koyuyorum. kışın oranını artırıyorum. o suyu kullanmak iyi midir kötü müdür bi zararı var mıdır bilmiyorum ama :)

Geri
Üst Alt