Marş almama sorunu (1.4 tsi)

İsim
Atakan
Araç
Golf 5 1.4 TSI
Arkadaşlar selamlar,

Az once ilk kez marş almama sorunu ile karsilastim. Maslak opette durup bir sigara iceyim dedikten sonra kontagi cevirdim fakat dalginlikla tam ceviremeden biraktim 0.75 cevirdim o da geri yarim kontaga atti diyelim.

Sonrasinda duzgun kontagi cevireyim dedigimde tabii ki olmadi calismadi. Farlar, gostergeler vs calisiyor. Kontagi tam cevirmeye calisinca hafif ses geliyor zorluyor fakat almiyordu. Paneldeki gosterge isiklari hafif kisiliyor fakat tam marş almiyordu.

Sonra opetteki orta yasli gorece tecrubeli usta diyelim, abim ya akün bitmistir ya marş dinamosunda sikinti vardir ya da anlik marş dinamosu kaynaklidir vurduralim kesin calisir dedi.

Vurdurmak zorunda kaldik :D fakat calisti.

Simdi ise evime sorunsuzca geldim.

Durdurdum tekrar calistirdim, sorun yok marş aldi.

Simdi motor soguyunca 10 dk sonra tekrar denedim maalesef yine marş almadi:(

Calisacakmis gibi yarım ses geliyor ama devami gelmiyor yani almaya calisiyor ama alamiyor gibi diyelim.

Tavsiyeleriniz nedir üstatlar dinlemek isterim...

Akü ölçümü yaptırınız. Akü üretim yılı ve kullanılan süreyi baz alarak yani akünüz eski ve yakında sağlıklı bir akü ile değiştirmediyseniz muhtemelen akü değişim ihtiyacınız var.

Sağ olun hocam evet saniyorum akü ama farlar vs her sey calistigi icin acaba akü degil midir diye bir dusundum ama sanirim onunla baglantisi yok.

Peki bu arada bizim 1.4 tsi lara varta veya bosch mu önerirsiniz?

Ya da bir düşük kalite oldugunu dusundugum inci veya yiğit takarsak nasil bir etkisi olur sizce performans mi duser ciddi anlamda yoksa baska sonuclar mi acaba?

@Doom3farcry ekranda akü zayıf ya da akü işareti çıkmıyor mu? İlk başta çalışmadı sonra yol yapınca durdurup çalıştrabiliyorsanız, yapılan yok sayesinde biraz enerji kalmış olup çalışmıştır. Daha sonra tekrar azalınca yine marş almamış olabilir. Sıralama öncelikle akü.. akü sağlıkliysa başka çözüm ararsınız.

Akü ihtiyacı varsa aynı kapasite ve tipte olmasi gerekli. Marka olarak tercih size kalmış. Sonuçta hepsi bilindik markalar. Dikkat edilmesi gereken diğer husus da üretim tarihi. 5 ayı geçmemiş akü bulursanız ömür olarak daha verimli olacaktır.

@Doom3farcry ekranda akü zayıf ya da akü işareti çıkmıyor mu? İlk başta çalışmadı sonra yol yapınca durdurup çalıştrabiliyorsanız, yapılan yok sayesinde biraz enerji kalmış olup çalışmıştır. Daha sonra tekrar azalınca yine marş almamış olabilir. Sıralama öncelikle akü.. akü sağlıkliysa başka çözüm ararsınız.

Akü ihtiyacı varsa aynı kapasite ve tipte olmasi gerekli. Marka olarak tercih size kalmış. Sonuçta hepsi bilindik markalar. Dikkat edilmesi gereken diğer husus da üretim tarihi. 5 ayı geçmemiş akü bulursanız ömür olarak daha verimli olacaktır.
Tamamdir üstat sağ olasin değerli bilgilerin icin.

Dediğiniz gibi yapacağım o zaman önce akü kontrolü.

Yok hayır hocam ekstra bir akü işareti cikmadi sadece sari direksiyon isareti belirdi. Normalde marş aldiginda kaybolan direksiyon işareti simdi kısa süreli sürüş sonrasinda kayboluyor.

Varta düşünmüştüm fakat fiyati daha uygun oldugundan inci ve yiğiti de merak etmistim sadece.

Teşekkürler

Arkadaşlar selamlar,

Az once ilk kez marş almama sorunu ile karsilastim. Maslak opette durup bir sigara iceyim dedikten sonra kontagi cevirdim fakat dalginlikla tam ceviremeden biraktim 0.75 cevirdim o da geri yarim kontaga atti diyelim.

Sonrasinda duzgun kontagi cevireyim dedigimde tabii ki olmadi calismadi. Farlar, gostergeler vs calisiyor. Kontagi tam cevirmeye calisinca hafif ses geliyor zorluyor fakat almiyordu. Paneldeki gosterge isiklari hafif kisiliyor fakat tam marş almiyordu.

Sonra opetteki orta yasli gorece tecrubeli usta diyelim, abim ya akün bitmistir ya marş dinamosunda sikinti vardir ya da anlik marş dinamosu kaynaklidir vurduralim kesin calisir dedi.

Vurdurmak zorunda kaldik :D fakat calisti.

Simdi ise evime sorunsuzca geldim.

Durdurdum tekrar calistirdim, sorun yok marş aldi.

Simdi motor soguyunca 10 dk sonra tekrar denedim maalesef yine marş almadi:(

Calisacakmis gibi yarım ses geliyor ama devami gelmiyor yani almaya calisiyor ama alamiyor gibi diyelim.

Tavsiyeleriniz nedir üstatlar dinlemek isterim...
Vurdukmakla hata yapmışsınız neyse ki bir şey olmamış .Tsi motorda vurdurma sonucunda araç sente atlayabiliyor, motor yeme sorunları yaşanabiliyor. Neyse ki böyle bir şey olmamış. Büyük oranda akünüz bitmiştir, aynı durumu yaşadım, akü ömrünü tamamlamak üzereyse ya çok sıcakta ya çok soğukta bırakır. Yetkili servistende bir fiyat alın . Serviste iki tip akü oluyor. Yıllar önce ucuz olanından almıştık, zubizu vs hesaplı olmuştu. 6-7 yıl oldu bir sıkıntı yok çok şükür.

Aman hocam ucuz yirtmisiz galiba ya mecbur kaldim baska carem yoktu ama o kadar agir sonuclari oldugunu bilmiyordum.
Herhangi bir sorun yok cok sukur, sonrasinda da cikmaz herhalde degil mi bu vurdurma ile alakali?

Olsaydi anlik olurdu saniyorum

Bu arada sorun netleşti, aküymüş akü bitmiş.
Ben tahmin etmemiştim çünkü geçen sene ölçüldüğünde %80 seviyelerindeydi.

Ve bu arada enflasyondan akü fiyatları da nasibini almış Geçen seneye göre iki katını geçmiş. Maalesef 72 lik varta 2.700 3000 dolaylarinda...

Teşekkür ederim ilginiz için üstatlar

Aman hocam ucuz yirtmisiz galiba ya mecbur kaldim baska carem yoktu ama o kadar agir sonuclari oldugunu bilmiyordum.
Herhangi bir sorun yok cok sukur, sonrasinda da cikmaz herhalde degil mi bu vurdurma ile alakali?

Olsaydi anlik olurdu saniyorum
Çıkmaz diye biliyorum.

Geri
Üst Alt