Jant lastik değişimi sonrası kodlama gerekir mi

Mechanical

Üye
İsim
Murat
Araç
GOLF8
Arkadaşlar merhaba
Jant lastik büyütme işleminden sonra kodlama gerekir mi?

Yok gerekmez ama araba titreyebilir. Jant büyütmek biraz zahmetli ve yol gidişat değişiyor arabada. Yaptırmamanda fayda var. Sadece jant değiştir yeter

Upvote 0
Arkadaşlar merhaba
Jant lastik büyütme işleminden sonra kodlama gerekir mi?
Lastik jant büyütme durumu örneğin 17 den 18 gibi bir durumda üreticinin desteklediği ölçülerde herhangi bir değişiklik gerekmez. Lastik çapı büyüyecekse %3 kuralına uyduğunuzda da sorun olmaz.
Diğer türlü zaten lastik çapı daha da büyüyecekse sağa sola sürter.

Bu arada kodlamanın olup olmadığı hakkında fikrim yok. Yukarıdaki uyarıları dikkate alırsanız kodlama gibi bir durumu da araştırmaya gerek kalmaz.

Upvote 0
içimden bir his reelde 100km/h ile giderken ibrenin 98 gösterdiğini söylüyor
Lastik ebatı nedir?
Gps cihazınız varsa ki telefonla da bakabilirsiniz. Buradaki hız ile göstergedeki hızı kıyaslar mısınız?

Örneğin ben 70 km/s hız ile giderken kamerada gps 66 km/s hız olarak gösteriyor.

Bu bahsettiğim %3 bundan kaynaklı..

Lastik ebatlarınızı yazar mısınız?

Upvote 0
Ben GPS verisi ile kadranı kıyasladığımda gerçek hızımın kadranda görünenden % 7-8 daha az olduğunu tespit ettim.

Upvote 0
Eski ölçüler 205/55R16, Yeni ölçüler 225/45R17 91W
Volkswagen'in Golf 7 | 7.5 | 8 için donanım seviyesine göre her iki yukarıdaki ölçüleri kullanmaktadır.

Aşağıda iki lastik arasındaki değişen değerleri ekliyorum..
IMG_20230725_083408.jpg
Yeni ölçülerin tabanı geniş ve ince yanaklı olduğundan yolu biraz daha fazla hissedersiniz. Bu da daha hızlı hissi oluşturabilir.

Herhangi bir kodlamaya gerek yoktur.
(Bu arada genellikle araçlardaki kadran, gerçek hızdan daha az gösterir.)

Lastik basınç etiketi resmini ve aracınızın life mi impression mı olduğunu paylaşır mısınız?

Ancak; Golf 7 7.5 için lastik basınç değerleri çok değişkendi. Buna sebep de araç donanımındaki değişkenlikler araç ağırlığı vs.
Bu sebeple aracınızdaki lastik basınç etiketine bakınız. Orada her iki lastik ölçüsüde varsa ve farklı basınç değeri yazıyorsa onu uygulayınız.

Son düzenleme:
Upvote 0
Kodlaman gerekir. Dashboard 17. Wheel circ degerini degistirirsin. Kilidi acman lazim. Obd11 tarzi cihazla yaparsin.

Upvote 0
Bu arada opsiyon jant ebatini almissin hata cok fazla olmaz. Orj jantinda iken bile kadran hassasiyeti arttirilabilir. Ben golf 8 de yaptim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt